Kasa fanların hızları nasıl kontrol edilebilir?

Cihan Şengül

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Memur
Kasanın önündeki 3 adet fanın hızını kontrol edemiyorum. Arkadaki fanın anakarta bağlantısı olduğundan hızı kontrol edilebiliyor. Resimde kontrolcüye bağlı, soldaki 3 bağlantıdan birini denemek için çıkardım. Fan çalışmaya devam etti ancak ışık gitti. Amacım öndeki 3 fanın hızını anakart yazılımından kontrol edebilmek. Resimde solda boşta bulunan 3 pin kontrolcüye bağlı 3 pinden geliyor. Fan çoklayıcı alıp boştaki 3 PIN'i tek pin olarak anakarta bağlasam kontrol edebilir miyim?
Anakart ASUS X670-P-CSM, kasa Cougar MX660 mesh RGB

kontrolcu.jpg

Bak pwm özellikli 4pinli fan varsa anakartın 4pin girişine takılır. Pwm olunca anakart otomatik duruma göre hız ayarlar, rpm yüksekse gerektiğinde o yüksek seviyelere çıkabiliyor bu önemli, ama asıl önemli olan pwm özellikli 4pin fan. 3pin pwmsiz fanları pwm otomatik ayarlı kullanamazsın. Ama 3pin fanlarını gerektiğinde bilgisayar üzerinden devir rpm hızlarını(rpm limitine göre) kendin ayarlayabilirsin. Bunun için bir bağlantı gerekiyor anlatayım. 3tane 3pin erkek 1tane 4pin erkek girişli bir dönüştürücü almalı ve bu dönüştürücünün çıkışı pwm 4pin dişi olmalı. 4pin pwm fanını anakarttan çıkar, dönüştürücünün 4pin erkek girişine tak, 3 tane 3pin fanlarını dönüştürücünün 3pin erkek girişlerine tak. Dönüştürücünün 4pin pwm dişi çıkışını anakartın pwm 4pin erkek girişine tak. Bu sayede 4pin olan pwm fanın (pwm olarak anakart tarafından otomatik hızı kendisi ayarlar), ve geriye kalan 3 pin fanlarını da bilgisayar üzerinden kendin kontrol edip hızlarını ayarlayabilirsin, tabi rpm değerlerine göre maksimum değere yada en dip değere alabilirsin sana kalmış dostum.
Dönüştürücü olarak bir önerim yok, eğer dediklerimi anladıysan bu anlattığım mantığa göre bir dönüştürücü alabilirsin kardeşim.

Yeni konular

Geri
Yukarı