Çözüldü Kasa fanlarından çok ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kadircanisbilen

Kilopat
Daha fazla  
Selam,

Sistemimi yeni topladım. Bilgisayar çalışmaya başladığı an kasadaki fanlar çok hızlı dönüyor. Dolayısıyla kasadan çok fazla gürültü geliyor. SpeedFan ile fanların RPM değerini düşürmeyi denedim fakat programda fanlar görünmüyor. BIOS ayarlarından da bir sonuca varamadım.

Anakart: MSI Z690M Mortar.
Kasa: Lian Li 205 mesh.
İşlemci / sıvı soğutucu: i9 12900F / Lian Li galahad 240mm.

Desteklerinizi rica ederim, teşekkürler.

Düzenleme: Sıcaklıklarda herhangi bir problem yok. Sistem stabil çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Araştırdım biraz. PWM ve DC modlar olması lazım BIOS arayüzünde. Fanınızın pin sayısına göre PWM ya da DC mod destekliyordur. Bu iki mod arasında size uygun olanı seçerek hız düzenlemesi yapabilirsiniz.
Desteğiniz için teşekkür ederim, sorunu çözdüm. Fanların tamamı kasanın arkasındaki bir çoklayıcıya bağlanmış. Ben de RGB kontrolcüsü olarak düşünüp çoklayıcının sata çıkışını benim psu'mdan gelen sata girişine bağlamıştım. Yani dediğiniz gibi fanların hepsi PSU'dan gelen güçle çalıştığı için son devir dönüyormuş. En büyük iki fanımı manuel olarak anakarta bağladım, BIOS'tan PWM seçip smart fan özelliğini aktive edince sorunum çözüldü.
Direkt PSU üzerinden enerji verildiyse ve anakarta takılabilen bir jakı yok ise fanların, yapabilecek pek bir şey yok. Bu şekilde tam hız çalışır.
Kasa PSU olmadan geldi, güç kaynağını kendim taktım. Yalnızca anakart, cpu ve gpu'ya güç kablosu bağladım. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, fanlar anakartta bir yere bağlı olmalı ki çalışsın.

Fana PSU'dan gelen güç kablosunu takmadıysanız anakart BIOS arayüzünden hız değiştirme imkanınız var. İki modlu oluyor anakart üzerindeki kontrollerde. İsimlerini hatırlamıyorum şu an ama modlardan biri üzerinden hızı düzenleyebilirsiniz.
Ek olarak, fanlar anakarta bağlı olmadan direkt PSU üzerinden güç alarak da çalışır. Ancak bu çalışma prensibinde tam güç olarak işlem görür. Herhangi bir müdahale yapamazsınız.

Fana PSU'dan gelen güç kablosunu takmadıysanız anakart BIOS arayüzünden hız değiştirme imkanınız var. İki modlu oluyor anakart üzerindeki kontrollerde. İsimlerini hatırlamıyorum şu an ama modlardan biri üzerinden hızı düzenleyebilirsiniz.
Ek olarak, fanlar anakarta bağlı olmadan direkt PSU üzerinden güç alarak da çalışır. Ancak bu çalışma prensibinde tam güç olarak işlem görür. Herhangi bir müdahale yapamazsınız.
Hayır, PSU'dan fanlara hiçbir şey takmadım. BIOS üzerinde fan ayarlarında hiçbir şekilde çalışma hızını değiştiremiyorum. Ya da değişiyorsa da yerini bulamadım fakat her yeri didik didik ettim.

Araştırdım biraz. PWM ve DC modlar olması lazım BIOS arayüzünde. Fanınızın pin sayısına göre PWM ya da DC mod destekliyordur. Bu iki mod arasında size uygun olanı seçerek hız düzenlemesi yapabilirsiniz.

Desteğiniz için teşekkür ederim, sorunu çözdüm. Fanların tamamı kasanın arkasındaki bir çoklayıcıya bağlanmış. Ben de RGB kontrolcüsü olarak düşünüp çoklayıcının sata çıkışını benim psu'mdan gelen sata girişine bağlamıştım. Yani dediğiniz gibi fanların hepsi PSU'dan gelen güçle çalıştığı için son devir dönüyormuş. En büyük iki fanımı manuel olarak anakarta bağladım, BIOS'tan PWM seçip smart fan özelliğini aktive edince sorunum çözüldü.

Çözüm

Geri
Yukarı