Kasa Kablo İsimleri ve Takılacak Yerler

Ahmet Kırak

Hectopat
Daha fazla  
Şu videoyu izledim ve montaj yapmayı öğrendim sayılır fakat videoda adı geçen kabloların isimlerini ve nereye takılacaklarını bilmiyorum tek. Böyle bir video var mı yada söyleyebilirseniz sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında bunlarda bilecek bir şey yok. Ben 9. sınıfta olduğum halde bilgisayar merakımdan dolayı 2 yıldır donanımlar hakkında bayağı bilgi öğrendim. Zaten güç kabloları uygun bölümlere çeltikler birleştirilerek takılır. Diğer kabloların kablonun üstünde ve anakart veya kitapçık üzerinde yazan isimleri eşleştirerek takacaksın. Örneğin kasadan gelen HD_AUDIO kablosu anakart veya kitapçığı üzerinde HD_AUDIO şeklinde belirtilen pinlere takılır. Bunlarda öğrenilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Bilmek istediğin şey nedir?
24 pin kablo anakart elemanlarını ve köprüye güç sağlar.
İşlemci güç kablosu olarak belirtilen ve pinleri değişebilen kablo işlemciye kondansatörler vasıtasıyla güç sağlar.
Kasadan gelen mavi kablo USB 3 portlarının çalışmasını sağlar. USB kablosu da USB 2 portlarının veya kart okuyucunun çalışmasını sağlar.
HD_AUDIO adı üzerinde ses kablosudur, ön ses portları için gereklidir..
SATA kabloları sabit disk ve katı hal diskler ile anakarta veri akışını sağlar.

Aslında bunlarda bilecek bir şey yok. Ben 9. sınıfta olduğum halde bilgisayar merakımdan dolayı 2 yıldır donanımlar hakkında bayağı bilgi öğrendim. Zaten güç kabloları uygun bölümlere çeltikler birleştirilerek takılır. Diğer kabloların kablonun üstünde ve anakart veya kitapçık üzerinde yazan isimleri eşleştirerek takacaksın. Örneğin kasadan gelen HD_AUDIO kablosu anakart veya kitapçığı üzerinde HD_AUDIO şeklinde belirtilen pinlere takılır. Bunlarda öğrenilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Bilmek istediğin şey nedir?
24 pin kablo anakart elemanlarını ve köprüye güç sağlar.
İşlemci güç kablosu olarak belirtilen ve pinleri değişebilen kablo işlemciye kondansatörler vasıtasıyla güç sağlar.
Kasadan gelen mavi kablo USB 3 portlarının çalışmasını sağlar. USB kablosu da USB 2 portlarının veya kart okuyucunun çalışmasını sağlar.
HD_AUDIO adı üzerinde ses kablosudur, ön ses portları için gereklidir..
SATA kabloları sabit disk ve katı hal diskler ile anakarta veri akışını sağlar.
Yeni nesil canavar. Merak ettiğim şey 18. dakikadan itibaren takılan kabloların nereye olduğu.

Yeni nesil canavar. Merak ettiğim şey 18. dakikadan itibaren takılan kabloların nereye olduğu.
Anakart üzerinde uygun yuvalara takacaksınız. Bildiğim kadarıyla o kablolar zaten yanlış takmanızın mümkün olmadığı kablolardır. Ben mi anlamıyorum?

İkinci defa izleyince anladım. :LOL:
Adına sevindim. :) Merak olduktan sonra en küçük detaya kadar dikkat ediyor insan. Yoksa zaten bir şeyi dinlerken neden dinlediğini düşünüyorsun. Bu da zaman kaybı ve dikkat dağınıklığı demek. Tabii benim gibi meraklı olma başına bela olur. Sadece biraz dikkat...

Daha önce bu işi hiç yapmamış olan biri için kafa karıştırıcı olabilir. Bazı yakın çekimler de anlamayı zorlaştırıyor. Eğer konuya meraklıysan, saniye saniye ilerleyerek acele etmeden bir şekilde halledersin. Başka birçok ilgili video da mevcut. Ama ürüne zarar veririm gibi bir korkun varsa, bu seferlik ilgili bir arkadaşından yardım alman da iyi olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı