Çözüldü Kasa ön panel bağlantılarını yapma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pirateinthesky

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba, elimde duran kasadaki anakartı değiştirdim ama bazı konularda yardıma ihtiyacım var. Daha önce sıfırdan hiç kasa kurmadım. Önceki anakartta 4 girişli bir CPU beslemesi vardı, PSU'dan P2 yazan bir kablo 8 girişli CPU girişine oturdu. Ancak, kasanın kablolarını anakarta takmakla ilgili hiçbir şey anlamadım. Anakartın kullanım kılavuzunda yazan kabloların isimleriyle kablo yok. Yardım edebilir misiniz?

Ayrıca kasada 3 pinli bir fan vardı, anakartta 4 pinli bir fan girişi vardı, oraya direkt taktım. Bu sorun olur mu?

Anakart: MSI A320M Gaming Pro.

Dosya Ekleri

• IMG_20220113_154328.jpg
    IMG_20220113_154328.jpg
    205,3 KB · Görüntüleme: 85
  • IMG_20220113_154332.jpg
    IMG_20220113_154332.jpg
    235 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20220113_154342.jpg
    IMG_20220113_154342.jpg
    211,9 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20220113_155054.jpg
    IMG_20220113_155054.jpg
    343,3 KB · Görüntüleme: 67
Çözüm
4 pinli girişe 3 pin takabilirsiniz. Ön panel içinse Switch olanlarda fark etmez. Takip edip hangisi olduğunu bulun. Power ve Reset olarak. LED içinse doğru olması gerekir. Yoksa yanmaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Herkese merhaba, elimde duran kasadaki anakartı değiştirdim ama bazı konularda yardıma ihtiyacım var. Daha önce sıfırdan hiç kasa kurmadım. Önceki anakartta 4 girişli bir CPU beslemesi vardı, PSU'dan P2 yazan bir kablo 8 girişli CPU girişine oturdu. Ancak, kasanın kablolarını anakarta takmakla ilgili hiçbir şey anlamadım. Anakartın kullanım kılavuzunda yazan kabloların isimleriyle kablo yok. Yardım edebilir misiniz?

Ayrıca kasada 3 pinli bir fan vardı, anakartta 4 pinli bir fan girişi vardı, oraya direkt taktım. Bu sorun olur mu?

Anakart: MSI A320M Gaming Pro.

Deneme yanılma yöntemi ile yapacaksınız anakartınıza bir zarar gelmez. 4 pinli fan girişine 3 pinli takınca bir şey olmaz sonuca sadece 3 pini kullanıyor. ATX kasaya Micro ATX anakart takarsak böyle oluyor.

Ben de hep karıştırırım. Bir keresinde kablo düzenlemesi yaparken hiç dikkat etmeden çıkarmıştım. Allah'tan elimden tam bırakmadan fark ettim. Azıcık karışsa da birbirine kabloların bükülmelerinden mantık yürüterek tekrar takabilmiştim :D yoksa işim yaş.

Son düzenleyen: Moderatör:
4 pinli girişe 3 pin takabilirsiniz. Ön panel içinse Switch olanlarda fark etmez. Takip edip hangisi olduğunu bulun. Power ve Reset olarak. LED içinse doğru olması gerekir. Yoksa yanmaz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm
Deneme yanılma yöntemi ile yapacaksınız anakartınıza bir zarar gelmez. 4 pinli fan girişine 3 pinli takınca bir şey olmaz sonuca sadece 3 pini kullanıyor. ATX kasaya Micro ATX anakart takarsak böyle oluyor.
Ben de hep karıştırırım. Bir keresinde kablo düzenlemesi yaparken hiç dikkat etmeden çıkarmıştım. Allah'tan elimden tam bırakmadan fark ettim. Azıcık karışsa da birbirine kabloların bükülmelerinden mantık yürüterek tekrar takabilmiştim :D yoksa işim yaş.
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Eğer dediğiniz gibi kasada patlama olmazsa, işlemci ve RAM yok zaten, denemek istiyorum. Sorun olmaz değil mi? Ayrıca şimdi anakartın kılavuzuna göre bir şey yaptım, belki olur :D.

Yok hocam. Neden patlama olsun? Ön panel bağlantısı zaten aynı mantık.

Yapabilirsiniz fakat görüntü gelmez.
Hiç sorun değil, sadece kablolama doğru olsun yeterli :D.
Şu an kasa çalışıyor, ama ön panelin ışığı yanmadı, acaba tüm parçalar olmadığı için mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20220113_161917.jpg
    IMG_20220113_161917.jpg
    143,2 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20220113_161914.jpg
    IMG_20220113_161914.jpg
    232,5 KB · Görüntüleme: 36
Power LED bağlantısı ters de olabilir. Dediğim gibi LED ters ise yanmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı