Kasa önündeki fanları nereye bağlayacağim?

Belleklerin hemen üzerinde CPU fan pini var, bios pilinin yanında da resimlerden tam okuyamasam da CHA fan olarak bir pin daha var, bu pine şu an ne takılı?
Yine sizin paylaştığınız resimlerden çok anlayamasam da, fanlardan çıktığını söylediğiniz kablo tek fandan çıkan 2 uçlu bir kablo ve her fanda bu şekilde olmak üzere 6 tane uç oluyor. Durum buysa kasadan çıktığını söylediğiniz kablo da zaten çoklayıcı amaçlı kasaya eklenmiş diye tahmin ediyorum.
O halde şu yapılabilir, kasadan çıkan kabloların erkek olanlarının her birini, fanlardan gelen üzerinde ok işareti bulunan kablolar ile birleştirip diğer ucunu anakarta bağlamak.
Fakat dediğim gibi resimlerinizden anlaması çok zor.

2. Fotoğraf
fanlardan gelen kablo biri RGB için diğeri güç için sanırım

1.Fotoğraf
kasanın içinden çıkan kablo maalesef PSU dışında bir yere takamıyorum onu taktığımdada herhangi bir değişiklik olmuyor
Kablo dönüştürücü almanız gerekiyor yada fan kontrolcüsü galiba

sanırım ikisindende almam gerekıyor ve bu durum cidden çok saçma

Söylediğim gibi resimlerden anlamak çok zor. Herşeyden önce anakartınızın böyle bir desteği olması gerekmiyor mu RGB için. Pek anladığım bir konu değil.

Harddiskinden çıkan 4 pinli içi yuvarlak gözüken bir kablo olacak ona takacaksın nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama umarım yararlı olur.

2. resimdeki küçük olan değil az daha büyük olan kabloya bağlayacaksın onunda içi yuvarlak yuvarlak olacak onu harddiskten çıkan o kabloya bağlayacaksın. Fakat seninki biraz değişik gibi duruyor. Anakartındaki fan bağlama yerleri dolumu? Eğer her anakart aynıysa usb yerinin yakınlarında 4 pinli bir yer olacak yanındada küçük bir şey olacak 2. fotoğraftaki küçük kabloda farkettiysen ortaya sığacak şekilde bir yer var kablonun yanında onu oraya geçireceksin.

İlk kablo RGB fanların anakart yazılımıyla senkronize olmasını sağlayan çoğaltıcı kablo gibi duruyor. İkinci resimdeki gibi her fanın RGB uçlarını tek tek ilk resimdeki çoğaltıcı uçlarına takacaksın. Çoğaltıcının ana ucunu ise anakartın RGB girişi mevcut ise oraya takacaksın. Fanların bağlantısını sağlamak için yeterli giriş yoksa mecburen PWM çoklayıcı kablo alman gerekir.

Son düzenleme:
Eğer her anakart aynı ise bir fan girişi sata kablo bağlantı yerlerinin yan tarafında olması gerekiyor diğeri ise usb giriş yerlerinin yani işlemci fanının yanlarında. Tabi benimki öyle sizinkini bilemem malesef. Akşam'a doğru dediğim kabloların fotosunu atarım.

İlk kablo RGB fanların anakart yazılımıyla senkronize olmasını sağlayan çoğaltıcı kablo gibi duruyor. İkinci resimdeki gibi her fanın RGB uçlarını tek tek ilk resimdeki çoğaltıcı uçlarına takacaksın. Çoğaltıcının ana ucunu ise anakartın RGB girişi mevcut ise oraya takacaksın. Fanların bağlantısını sağlamak için yeterli giriş yoksa mecburen PWM çoklayıcı kablo alman gerekir.

Dostum çok teşekkürler

Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)

İşimi görecektır sanırım

şu ürünü sipariş verdim fanların RGB'sını çalıştırmak için ürün önerın var mı ? anakartın üzerinde o özellik mevcut değıl
Eğer her anakart aynı ise bir fan girişi sata kablo bağlantı yerlerinin yan tarafında olması gerekiyor diğeri ise usb giriş yerlerinin yani işlemci fanının yanlarında. Tabi benimki öyle sizinkini bilemem malesef. Akşam'a doğru dediğim kabloların fotosunu atarım.

Arkadaşın dedığı şekilde çözülecek problem sanırım

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı