Rehber Kasa seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yine sık yanlış seçilen bir bilgisayar parçasıyla daha karşınızdayım. Hazır sistemlerin çoğunda bulunan veya uygun fiyatlı ve RGB'li olduğu için göz alan kasa modellerine kanmayın, kandırtmayın.

Kasa alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken 1 numaralı etken kaliteli marka olması. Dandik marka almanızı kesinlikle önermiyorum. Statik elektriklenme bile yapabiliyor dandik kasalar. Malzeme kalitesi plastik gibi olan çok fazla kasa modeli var piyasada. Dokunsan yamulacak neredeyse.

Bunun dışında ön panelin mesh panel olmasına özen gösterin. Ön paneli Full cam olan kasaları tercih etmenizi önermem. Forum'da inceliyorum ısınma sorunu başlığı adı altında bahsi geçen kasaların %90'ının ön paneli tamamen cam, kasanın hava alacak yeri yok. Mesh panel almanızı öneririm.

Akrilik cam yerine temperli cam alabilirsiniz. Bu diğerleri kadar önemli bir etken değil ancak temperli cam olması çok daha iyi. Akrilik, plastiğe yakın ve çok kolay çizilebiliyor. Temperli cam daha kalın, karartılmış ve gerçek camdır. Ve sanırım sıcaklık sınırı da daha yüksekti.

Bol RGB'li, bol fanlı diye bir kasayı asla gözünüzde büyütmeyin. 15 tane fan da taksanız kötü bir kasayı kurtarmaz.

Elinizdeki anakarta göre kasa alın. E-ATX bir anakartınız varsa her kasa uyum sağlamayabiliyor.

Dahili olarak gelen fanların CFM ve RPM değerlerine bakın. Bazıları RGB olsun da ne olursa olsun amacıyla içine 20 CFM'lik fan koyuyor. Fan zayıf kalıyor sonra.

Kasanın SSD, HDD desteğine bakın. Kablo deliklerine bakın. Kablo delikleri az kasaları tercih etmeyin yoksa kabloları gizleyemediğiniz için kötü bir görüntü olur ve az da olsa hava akışını etkiler.

Çıkarılabilir toz filtresi varsa bu da iyi olur ancak aksesuar sayıldığı için başta dediklerim kadar gerekli değil.

Arkada kablolama için yeterli alanın olması da önemli bir etken.

Sıvı soğutma veya hava soğutma takacaksanız düşündüğünüz kasanın sitesinden özelliklerine bakıp sıvı soğutma veya hava soğutma tercih ediniz.

Eski bir kasa alacaksanız içinde HDD yuvası olmasına dikkat ediniz. Bazılarında olmuyormuş.

Önerebileceğim kasa markaları şunlardır;
  • Adata
  • SilverStone
  • Fractal Design
  • FSP
  • Cougar
  • Corsair
  • Cooler Master
  • Aerocool
  • Zalman
  • Phanteks
  • Thermaltake
  • MSI
  • ASUS
  • Dark (Guardian modeli)
  • Darkflash (Pollux Mesh)
  • Xigmatek
  • Deep Cool
  • Sharkoon
Eksik bir şey varsa yorumda belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Ben de eski sistem kuracaklara tavsiye vereyim dandik 25-30TL lik kasalara bakıyorsanız HDD yuvasının olmasına dikkat edin ben bakmadan bir kere aldım eve geldim bir baktım HDD yuvası yok. HDD yi nereye koyacağımı şaşırdım Floppy Disk - yerini söküp oraya sıkıştırmıştım 😀

Bu yazı bulunsun burada mutlaka birilerinin işine yarar.

Kasa boşluğu da önemli bir nokta, arka kapak boşluğu özellikle.
Ben de eski sistem kuracaklara tavsiye vereyim dandik 25-30TL lik kasalara bakıyorsanız HDD yuvasının olmasına dikkat edin ben bakmadan bir kere aldım eve geldim bir baktım HDD yuvası yok. HDD yi nereye koyacağımı şaşırdım Floppy Disk - yerini söküp oraya sıkıştırmıştım 😀

Bu yazı bulunsun burada mutlaka birilerinin işine yarar.
Ekledim, teşekkürler.

Geri
Yukarı