Kasa temizliği sonrası sistem açılmıyor

whytfnot

Hectopat
Selam arkadaşlar, dün bilgisayarın kasasının dışını temizledim. Hiç zarar vermedim eminim ve daha sonra bilgisayarı açmak için powera bastığımda monitör klavye ve mausa güç gitmediğini fark ettim. Ardından monitör kablosunu kasaya bağlarken anlık olarak 1 saniyeliğine klavyeye elektrik gidiyordu ama tamamen takınca hiç gitmiyordu. Hiç takmayınca da gitmiyordu sadece anlık tam takarken klavyenin ışığı yanıyor ve sönüyordu. Görüntü zaten yok. Sadece fanlar ve kasanın ışığı çalışıyordu.

Ben de kasanın fişini çekip 24 pinli PSU kablosunu çıkardım, RAM'in slotunu değiştirdim son olarak da BIOS pilini çıkardım 30 dakika kadar bekledim sonra hepsini tekrar yerine takıp kasayı fişe taktım şimdi fanlar da çalışmıyor sadece kasanın ışığı yanıyor. Bu sorun tam olarak neden kaynaklanıyor olabilir, ne yapabilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Basit gibi görünecektir lakin, tüm işlemleri tekrarlamanı ve üstüne düşe düşe yapmanı tavsiye ederim. Tüm kablo ve parçaları söküp en baştan başla. Hiçbir detayı atlama. Güç kablolarından, usb kablolarına kadar. Gözümüzün önünde olmasına rağmen fark edemediğimiz ayrıntılar olabilir, benim de başıma gelmişti. "Sorun ramin sabit olmaması" gibi net bir şey söylemek, sistemi ve içini görmeden oldukça zor.

Peki Power sürekli çalışıyor mu yoksa çalışıp duruyor mu yoksa aragazı mı yapıyor.
Power sürekli çalışıyor zaten pcdeki ışıklar yanıyor. Ama fanlar çalışmıyor.
Basit gibi görünecektir lakin, tüm işlemleri tekrarlamanı ve üstüne düşe düşe yapmanı tavsiye ederim. Tüm kablo ve parçaları söküp en baştan başla. Hiçbir detayı atlama. Güç kablolarından, usb kablolarına kadar. Gözümüzün önünde olmasına rağmen fark edemediğimiz ayrıntılar olabilir, benim de başıma gelmişti. "Sorun ramin sabit olmaması" gibi net bir şey söylemek, sistemi ve içini görmeden oldukça zor.
Tamamdır tekrardan deneyeceğim teşekkür ederim.

basit gibi görünecektir lakin, tüm işlemleri tekrarlamanı ve üstüne düşe düşe yapmanı tavsiye ederim. Tüm kablo ve parçaları söküp en baştan başla. Hiçbir detayı atlama. Güç kablolarından, USB kablolarına kadar. Gözümüzün önünde olmasına rağmen fark edemediğimiz ayrıntılar olabilir, benim de başıma gelmişti. "sorun RAM'in sabit olmaması" gibi net bir şey söylemek, sistemi ve içini görmeden oldukça zor.

O zaman arkadaşın dediği gibi ince ince işleyeceksiniz hocam.

Okurken stres oldum ya geçmiş olsun umarım çözülür 🙁
Kasanın arka kısmındaki güç kutusunda sıkıntı olabilir veya statik elektrik birikmiş olabilir. Bilgisayarı biraz dinlendir.

Açıkçası bana da statik elektrik gibi geldi ama söylemek istemedim çünkü bezle sildim deyince ilk aklıma o geldi.

@whytfnot O halde bilgisayarın fişini prizden çekip 15-20 sefer belli aralıklar ile açma kapama düğmesine basın belki hatta inşaallah işe yarar.

Okurken stres oldum ya geçmiş olsun umarım çözülür 🙁

Açıkçası bana da statik elektrik gibi geldi ama söylemek istemedim çünkü bezle sildim deyince ilk aklıma o geldi.

@whytfnot O halde bilgisayarın fişini prizden çekip 15-20 sefer belli aralıklar ile açma kapama düğmesine basın belki hatta inşaallah işe yarar.
Umarım, deneyeceğim hepsini teşekkür ederim.
arkadaşlar denedim ancak psudaki fan da çalışmıyor, bios pilini çıkarıp takmak ya da psu nun anakarta bağlı olduğu kabloyu çıkarıp takmakla nasıl alakası olabilir ki psunun?
Aklıma gelen her yolu denedim ancak fanlar hala çalışmıyor. Önceden en azından fanlar çalışıyordu. PSU içindeki fan bile çalışmıyor. Yardım edebilecek yok mu dostlar?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı