Kasa ve monitörden elektrik çarpıyor

realpinkman

Kilopat
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 16x2 32GB
SSD veya HDD modeli
1TB MLD nvme, 4tb hdd, 2tb hdd, 1tb hdd
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
ASUS H610M-D4
İşlemci
i3-12100F
Kasamın ve monitörümün her yeri çarpıyor. Kasadan tüm kabloları HDMI dahil çıkardım sadece Power kablosuyla gene çarpıyor. Monitör de aynı şekilde sadece Power kablosuyla çarpıyor ve HDMI bağlarsam kablonun ucu da çarpıyor. Sorunun nereden kaynaklandığını anlayamıyorum, akım korumalı priz kullanıyorum. Kasadan veya monitörden gelen kablolardan da çapılıyorum ve az da çarpmıyor biraz elimi çekmesem sağlam şok yiyeceğim yani nasıl çözebilirim?

Monitör: ViewSonic VX2458-MHD 23.6 inç Full HD 1 ms 144 Hz.

Dosya Ekleri

• 12312.jpg
    12312.jpg
    126,9 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.35.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.35.jpg
    121 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.37.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.37.jpg
    326,6 KB · Görüntüleme: 29
Arkadaşlar kusura bakmayın unutmuşum PSU 550W Corsair CX550F RGB bunda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Prizde topraklama var mı yok mu bilmiyorum. Topraklama ne işe yarıyor onu da bilmiyorum. Yani evimizde topraklama yoksa önüne gelen her şey bizi çarpacak ve engelleyemeyecek miyiz? @T21 @SUBMITTER @Hacı bulut

Reis öncelikle bilgisayarın kendi deneyimimden bir teori söylüyorum eğer anakartın altında boşluk yoksa bitişikse kasayla ondan olur (yükseltme vidası olması lazım altında) monitörü bilmiyorum

Yükseltme vidası var boşluk var yani ama zaten monitörde çarpıyor.

Arkadaşlar kusura bakmayın unutmuşum PSU 550W Corsair CX550F RGB bunda sıkıntı olacağını sanmıyorum. Prizde topraklama var mı yok mu bilmiyorum. Topraklama ne işe yarıyor onu da bilmiyorum. Yani evimizde topraklama yoksa önüne gelen her şey bizi çarpacak ve engelleyemeyecek miyiz? @T21 @SUBMITTER @Hacı bulut
Sigortayı kapatıp prizin içine bak, sarı-yeşil renkli kablo varsa topraklama vardır.
Yarın gündüz gözü ile yaparsın, şimdilik kurcalama.
Yükseltme vidası var boşluk var yani ama zaten monitörde çarpıyor.
Sistemi söküp yeniden montajla, belki kablo uçlarından birisi yuvasına oturmamıştır.

Bir de farklı prizden güç almayı veya sistemi akım koruyucu priz olmadan başlatmayı deneyebilirsin.

Sigortayı kapatıp prizin içine bak, sarı-yeşil renkli kablo varsa topraklama vardır.
Yarın gündüz gözü ile yaparsın, şimdilik kurcalama.

Sistemi söküp yeniden montajla, belki kablo uçlarından birisi yuvasına oturmamıştır.

Bir de farklı prizden güç almayı veya sistemi akım koruyucu priz olmadan başlatmayı deneyebilirsin.
Monitör montajlamadan alakasız çarptığına göre bence montajlamayla alakası yok.

Denemekten zarar gelmez.
Ben priz veya uzatma ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.
Babama sordum topraklama var dedi ama yarın dediğiniz şeye bakacağım.

Denemekten zarar gelmez.
Ben priz veya uzatma ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Normalde kasadan USB ile bağladığımda çarpan şarj standını aynı prize direkt adaptör ile taktığım zaman çarpan yerlerinin çarpmadığını gördüm buna göre sorun ne olabilir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı