Kasa ve sistem için soğutma önerisi

hDundar

Hectopat
Selam arkadaşlar,
İzmir'de yaşıyorum ve gün geçtikçe havalar ısınıyor, hali ile de kasa sıcaklığımda artıyor. İşlemci sıcaklığı boşta 55 derecelerde iken, yükte 85 derecelere çıkıyor. NVMe disk ise 45-50 derecelerde oluyor, diğer diskler ortalama 35 derecelerde. Özellikle işlemci sıcaklığı çok çabuk yükseliyor, bu sebeple kule tip soğutucu alayım derken Cooler Master Masterliquid Lite240 CPU sıvı soğutma aldım, fakat kasama pek uyumlu değil. Bu sebeple kasamı da değiştirmeye karar verdim. Ve hatta NVMe için de soğutma önerisi arıyorum.
Mevcut sistemim şu şekilde;
Lianli kasa (11 yıl önce almıştım)
ASUS TUF B450 PLUS GAMING.
Ryzen 5 2600.
Sapphire RX 580 Nitro+
Crucial 2*8 DDR4 3000 MHz.
Corsair MP510 NVMe.
8 TB WD.
4 TB Seagate.
Thermaltake 600W PSU.

Kasa ve NVMe için öneriye ihtiyacım var. Şu anda 2 tane 3.5 disk takılı, sanırım 3. de takabilirim. Bu sebeple 3 tane 3.5 takabileceğim veya içine yerleştirebileceğim kasa önceliğimdir. Fakat şu önünde yuvarlark, rengarenk ışıklı olanlardan istemiyorum. Daha şatafatsız, fakat iyi soğutan bir kasa arıyorum. Ve PSU ihtiyacım var mı? Mevcutta Thermaltake 600W PSU var, PSU'lulu/PSU'suz ne almalıyım? Kasalar konusunda pek bilgim yok. Bütçe olarak PSU'suz olursa sanırım 500 civarı, PSU'lu da ise 850 civarı olabilir sanırım. Birkaç model buldum ama nasıldır emin değilim, linkleri bırakıyorum.
Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

MSI MAG vampırıc 010M temperli cam 1X fan RGB ATX Gaming bilgisayar kasası.

Cooler Master Masterbox m B501L 600W Elite V3 PSU Gaming ATX kasa.

Corsair case - CC-9011151-EU wıth VS550 PSU oyuncu kasası.

Sistemime ait fotoğraflar;

Dosya Ekleri

• IMG_6374.jpg
    IMG_6374.jpg
    2,4 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_6375.jpg
    IMG_6375.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Dostum o kasa miladını tamamlayalı epey olmuş. Şahsi tavsiyem o bütçeyle MSI MAG FORGE 100R alman.
Kasada önde 2, arkada 1 olmak üzere toplam 3 fan var. Sıvı soğutmayı kasanın üst tarafına, elinde kalan fanlardan birini de kasanın ön kısmında en alta, HDD' ye üfleyecek şekilde takarsın. Montajı yapmadan da her parçanın tozunu almanı öneririm, çünkü parçalar epey tozlu duruyor. Kablolamayı yapmak için biraz video bakın. İşlemcinin termal macununu mecbur değişeceksin, dediklerimi düzgün şekilde uygulayabilirsen sorunlardan kurtulabileceğini düşünüyorum.

Fiziksel hiçbir hasar yok. PSU suz şekilde satın almıştım. Yaklaşık 6-7 ay kullandım. Üst panelde 280mm radyatör desteği olan kasaya geçmek için satıyorum. Size ulaşabileceğim bir numara ya da Instagram vb paylaşırsanız detayları konusabiliriz.

Fiziksel hiçbir hasar yok. PSU suz şekilde satın almıştım. Yaklaşık 6-7 ay kullandım. Üst panelde 280mm radyatör desteği olan kasaya geçmek için satıyorum. Size ulaşabileceğim bir numara ya da Instagram vb paylaşırsanız detayları konusabiliriz.
hocam size mesaj atayım dedim lakin mesaj gönderilmiyor sanırım burada ? Instagramda, facebookta adım buradaki ile aynı. Fiyat bildirirseniz memnun olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı