Kasadan gelen çözülemeyen çınlama sesi

yephedrine

Centipat
Daha fazla  
Selamlar.

Bilgisayarı açtığım andan itibaren, daha BIOS ekranında başlayan bir kulak çınlaması sesi var. Boşta ve yükte fark etmiyor, azalıp artmıyor. Çok nadiren bazı zamanlar ses kesiliyor, ortalama yarım saat sonra tekrar başlıyor. Bu ses bazen azalıp artıyor, bazen sabit düzeyde. Kasaya yaklaşıp kaynağını bulmayı denedim, yaklaştığımda fan sesleri çınlamayı bastırıyor, 1-2 metre uzaklaştığımda veya kulaklık taktığımda duyabiliyorum. Cw olduğunu düşündüm, sorunsuz PSU ile denedim fakat düzelmedi. Ekran kartını denemedim, sistem boştayken de olduğu için ondan kaynaklı olduğunu düşünmedim. Bir kez servise gönderdim, kaynağından emin olmadığım için direkt kasayı bıraktım. Test edilip sorunlu parçanın servise gönderileceğini söylediler. PSU sadece PC kapalıyken tiz bir ses çıkartıyor, bunu not olarak bıraktım. Sonuç olarak PSU ve kasanın fanları servise gitmiş. PSU'da sorun yok denip geri gönderilmiş, sesi fanın yaptığını ve değiştirildiğini söylediler. Ses şu an hâlâ aynı şekilde devam ediyor, en ufak değişen bir şey yok. Servise gidip gelmekten ve zaten çözemedikleri için bıktım. Sesin kaynağını bulup yenisini alıp kökten çözmek istiyorum. Bu sesin kaynağı ne olabilir?

Fan sesi çok bastırdığı için videoya alamıyorum, anlaşılmıyor.

GPU: MSI GTX 1650s.
Anakart: MSI H310M PRO-vd Plus.
CPU: Intel i5-9400F (stok fan)
PSU: Thermaltake BX1 (değiştirilip denendi, düzelmedi)
HDD.
SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses herhangi bir fandan geliyor olabilir.
O nedenle sistemi en sade haliyle uzay montaj kurup gözlemleyin derim. Özellikle işlemci fanını elinizle durdurup sistemi dinleyin. Anakart'tan gelme ihtimali de var. Hatta SSD'den bile geliyor olabilir. Çok nadir de olsa benim SSD'imde olduğu gibi SSD'ler CW benzeri bir ses yapabiliyor. HDD Kaynaklı da olabilir. Deneme yanılma yoluyla ilerlemeniz lazım.
Sistemden HDD ve SSD'yi çıkartıp start verin. Ses devam ediyorsa, sistem uzay montaj kuruluyken, ekran kartını çıkartıp sisteme start verin. Sesi hala duyuyorsanız farklı bir anakartla deneyin.

Selamlar.

Bilgisayarı açtığım andan itibaren, daha BIOS ekranında başlayan bir kulak çınlaması sesi var. Boşta ve yükte fark etmiyor, azalıp artmıyor. Çok nadiren bazı zamanlar ses kesiliyor, ortalama yarım saat sonra tekrar başlıyor. Bu ses bazen azalıp artıyor, bazen sabit düzeyde. Kasaya yaklaşıp kaynağını bulmayı denedim, yaklaştığımda fan sesleri çınlamayı bastırıyor, 1-2 metre uzaklaştığımda veya kulaklık taktığımda duyabiliyorum. Cw olduğunu düşündüm, sorunsuz PSU ile denedim fakat düzelmedi. Ekran kartını denemedim, sistem boştayken de olduğu için ondan kaynaklı olduğunu düşünmedim. Bir kez servise gönderdim, kaynağından emin olmadığım için direkt kasayı bıraktım. Test edilip sorunlu parçanın servise gönderileceğini söylediler. PSU sadece PC kapalıyken tiz bir ses çıkartıyor, bunu not olarak bıraktım. Sonuç olarak PSU ve kasanın fanları servise gitmiş. PSU'da sorun yok denip geri gönderilmiş, sesi fanın yaptığını ve değiştirildiğini söylediler. Ses şu an hâlâ aynı şekilde devam ediyor, en ufak değişen bir şey yok. Servise gidip gelmekten ve zaten çözemedikleri için bıktım. Sesin kaynağını bulup yenisini alıp kökten çözmek istiyorum. Bu sesin kaynağı ne olabilir?

Fan sesi çok bastırdığı için videoya alamıyorum, anlaşılmıyor.

GPU: MSI GTX 1650s.
Anakart: MSI H310M PRO-vd Plus.
CPU: Intel i5-9400F (stok fan)
PSU: Thermaltake BX1 (değiştirilip denendi, düzelmedi)
HDD.
SSD.

Tozlanma varsa tozları temizleyin. Fanları makine yağı veya WD 40 ile yağlayın anakartı ise kontak yağsız devre spreyi ile iyicene bir temizleyin. Winkel marka alabilirsiniz kontak spreyini. Kullanmadan önce ayran çalkalar gibi çalkalayın.

Furmark test yap ; test esnasında artarsa sorun gpu da.
Cpuz'den cpu benchmark yap ; ses artarsa sorun cpu da.
Eğer ikisinde de sorun çözümez ise kasanın diğer fanlarının bağlantılarını sök bak hangisinde sorun diye.

Çınlama seslerinin kaynağı fan bobinlerinden kaynaklıdır, PSU fanı değiştirilmiş, sorun devam ediyor. Bahseden arkadaşlar olmuş en mantıklı yol; Uzay montaj ile kasadan bağımsız bir şekilde çalıştırarak fiziksel olarak gözlem ile 2 alternatif kalacaktır, cpu fanı ve ekran kartı üzerindeki fan/fanlar. Umarım sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz.

Bazı arkadaşlar bana yukarıda kızgın atmış ayrıca moderasyondan saçma bir uyarı gelmiş diyorlar WD-40'ın ne olduğunu öğrenin gibisinden. Yahu arkadaşım bir konuda bilginiz yoksa saçma sapan kızgın surat atmayın. Buradan moderasyon ekibine de sesleniyorum ilk önce siz WD-40'ın ne olduğunu öğrenin.

WD 40'ın bir sprey türü değil bir çok sprey türünü üreten bir Amerikan şirketi olduğundan bir haberler!

WD40 bir çok çeşit sprey üretmekte kontak devre spreyi, yağlama spreyi gibi bir çok çeşitte sprey üretmekte insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz saçma sapan kızgın atıp duruyorlar buna rağmen moderasyon bu elemanları savunuyor vallahi pes.

WD40'ın sadece bu forumda pas sökücü olduğunu sanan cahiller var! İnanamıyorum! Bir çok amaçla WD40 şirketi farklı çeşitlerde spreyler üretmekte! Bunun bir kısmını WD 40 henkel olarak piyasaya sürüyorlar!

Ayrıca WD40 yağları araçların radyatör fanlarında sessizleştirmeyede yarıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fan bobini fazla aşınmadan dolayı ve ısınmadan dolayı ses yapar siz buraya uygun yağ sıkarsanız balçıklanmayan bu fanda ki sesi alır! Arabada kullanılan radyatör fanları ile bilgisayarlarda ki soğutma fanları arasında pekte fark yoktur çalışma prensibi aynıdır!

Burada dikkat edilmesi gereken WD 40 spreylerinden uygun olan yağlama spreyini temin etmek yanlış anlaşılma olmuş olabilir bu ek yorumu ondan yapıyorum. Lütfen WD 40'ı sadece pas sökücü sprey olarak görmeyin.

Yok ben şimdi WD 40'ın uygun yağlama spreyini bulamam diyorsanız kaliteli bir makine yağı ilede işi çözebilirsiniz bu kadar basit.

Son düzenleme:
Ses herhangi bir fandan geliyor olabilir.
O nedenle sistemi en sade haliyle uzay montaj kurup gözlemleyin derim. Özellikle işlemci fanını elinizle durdurup sistemi dinleyin. Anakart'tan gelme ihtimali de var. Hatta SSD'den bile geliyor olabilir. Çok nadir de olsa benim SSD'imde olduğu gibi SSD'ler CW benzeri bir ses yapabiliyor. HDD Kaynaklı da olabilir. Deneme yanılma yoluyla ilerlemeniz lazım.
Sistemden HDD ve SSD'yi çıkartıp start verin. Ses devam ediyorsa, sistem uzay montaj kuruluyken, ekran kartını çıkartıp sisteme start verin. Sesi hala duyuyorsanız farklı bir anakartla deneyin.
Başlığa çözülemeyen yazma sebeplerimden biri aslında buydu, uzay montaj falan yapma imkanım yok. Daha önce ekran kartını bile çıkartıp takmadım, montaj bilgim hiç yok. Herhangi bir bilgisayarcıya götürüp tek tek denemekte istemiyorum, pek güvenemiyorum. Ancak BIOS'tan ya da herhangi bir programdan deneme yapabilirim.
Furmark test yap ; test esnasında artarsa sorun gpu da.
Cpuz'den cpu benchmark yap ; ses artarsa sorun cpu da.
Eğer ikisinde de sorun çözümez ise kasanın diğer fanlarının bağlantılarını sök bak hangisinde sorun diye.
İkisinide denedim, cpu benchmark'ta ilk başta 2-3 saniye bu ses artıyor, ardından yine eski stabil haline dönüyor. Furmark'ta pek bir fark göremedim.
Çınlama seslerinin kaynağı fan bobinlerinden kaynaklıdır, PSU fanı değiştirilmiş, sorun devam ediyor. Bahseden arkadaşlar olmuş en mantıklı yol; Uzay montaj ile kasadan bağımsız bir şekilde çalıştırarak fiziksel olarak gözlem ile 2 alternatif kalacaktır, cpu fanı ve ekran kartı üzerindeki fan/fanlar. Umarım sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz.
Uzay montaj yapamıyorum, maalesef. Bilgim yok.

Son düzenleme:
Biraz becerin var ise aslında yapılabilir, zorlayan kısmı zarar vermeden yapabilmek :)
Güç kaynağını, anakartı ve dolayısı ile tüm bileşenler Kalın bir karton üzerine oturtacaksın, anakartın üzerinden işlemci ve ramları çıkarman gerekmez. Anakartın alttan hava alması iyi olur, parçaları sökerken ve takarken ameliyat eldiveni yada türevi bir eldiven tak statik elektrik kaynaklı sorun yaşamamak için.

Dikkat etmen gereken yer psu güç kaynağı anakart/ekran kartı bağlantıları; kasa tuşu on/off, reset bağlantılarını ana kart üzerinde doğru yerde takılı olması yeterli, diğer ara bağlantı elemanları kasa fanı/rgb/usb gerekmez. 1-2 gün bu şekilde yer müsaitliğin varsa bu şekilde kullanmanı ve gözlemlemeni tavsiye ederim.

Ben de aynı sorunu yaklaşık 1 aydır yaşıyorum. Tamamen aynı. Bilgisayar başında otururken duyuluyor ancak yaklaşınca fan sesinden dolayı anlaşılmıyor. Çözüm bulabildiniz mi? Çok sinir bozucu bir durum. Kulak çınlaması da yapıyor.

Geri
Yukarı