Çözüldü Kasadan gelen tiz ses

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yiitolamadik

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
RAM
XPG TUF GAMING 16 GB (8x2) DDR4
SSD veya HDD modeli
Kingston 1 TB M2
Ekran kartı
ASUS GEFORCE RTX 3060 OC 12 GB
Anakart
ASUS PRIME H610M-K D4
İşlemci
Intel İ5 12400F
İyi sosyaller. 1 aylık kasamda bugün Fall Guys oynarken sadece yüklenme ekranlarında tiz bir ses duymaya başladım. İyice araştırdım coil whine olabilir deniyor. Ama o seslerde genellikle kasanın dışına çıkan rahatsız edici bir tizlik var bende ise eski PC'lerde CD takınca CD okuyucu tiz bir ses çıkarır ya :) işte ona benzer bir ses duyuyorum sadece kulağımı kasanın üstündeki havalandırma boşluğuna dayayınca. Nedeni nedir bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Çözüm
İyi sosyaller. 1 aylık kasamda bugün Fall Guys oynarken sadece yüklenme ekranlarında tiz bir ses duymaya başladım. İyice araştırdım coil whine olabilir deniyor. Ama o seslerde genellikle kasanın dışına çıkan rahatsız edici bir tizlik var bende ise eski PC'lerde CD takınca CD okuyucu tiz bir ses çıkarır ya :) işte ona benzer bir ses duyuyorum sadece kulağımı kasanın üstündeki havalandırma boşluğuna dayayınca. Nedeni nedir bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Yük altında olduğu zaman sistem daha fazla yük çektiğinden dolayı coil whine dediğimiz biraz sinir bozucu ses çıkabilir. Sadece oyunlarda veya yüksek kullanımda oluyorsa coil whine sesidir. Fan sesi de olabilir elbette ancak muhtemelen coil whine.
Fanlardan da gelebilir. İlk yükleme anında kullanımlar daha fazla olduğu için oluyor olabilir.

Bazen fan ve Coil Whine sesi birbirine karışabilir. Coil Whine zaten zararlı değildir. Sadece ses yapar.

Anlaşılması için mikrofonu kasa havalandırmasına koyup bir de video çektim dikkatli dinlenince karıncalanma sesi gibi kesintili bir tizlik var yük altında değil şu an sistem GPU fanları kapalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

HDD var ise okuma/yazma sesi de olabilir ama coil whine olduğunu düşünüyorum.
SSD var benim de aklıma ilk gelen o oldu acaba okuma/yazma sesi midir?

Yük altında olduğu zaman sistem daha fazla yük çektiğinden dolayı coil whine dediğimiz biraz sinir bozucu ses çıkabilir. Sadece oyunlarda veya yüksek kullanımda oluyorsa coil whine sesidir. Fan sesi de olabilir elbette ancak muhtemelen coil whine.

Çözüm
Performans açısından bir sorun yaratmaz değil mi veya kartın ömrü açısından garantiyle uğraşmalımıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı