Kasadan gelen yanık kokusu

Lengthow

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhaba arkadaşlar. Az önce yeni aldığım High Power 600W Gold PSU'mu kasama bağladım. İlk açtığımda sistem sorunsuz çalıştı. Ancak kasa fanlarını bağlamayı unuttuğumu fark edip sistemi kapatıp elektrikten çektim. Fanları çoklayıcı ile bağlıyorum, önceden de öyleydi bir sorun yoktu. Fanları bağladıktan sonra kasayı çalıştırdım ve yeterli elektrik gitmiyor gibiydi marşa basmıyormuş gibi. Ardından hafif bir yanık kokusu aldım ve direkt elektrikten çektim sistemi. Kokunun nereden geldiğini de anlayamadım. Sorun neden olabilir yardımcı olur musunuz?

En son açtığımda bir kaç saniye bekledim ancak bir koku vesaire gelmedi. Ekran kartım gitmiş olabilir diye düşünüyorum ben de. Fanların dönmemesi normal gelmedi pek.

İşlemci fanı ve egzoz fanı dönüyor bu arada. Diğer fanları bilerek bağlamadım.

Sistemi açmayı deniyorum, ekran kartı ışıkları yanıyor ancak görüntü gelmiyor. Ekran kartını çıkartıp onboard ile denemeli miyim? İşlemcim Ryzen 5 1600

Anakartımda HDMI girişi olmadığı için deneyemedim. VGA kablom da yok.

Eski PSU ile de denedim, ramleri söküp taktım, ekran kartını silgi ile temizledim, kabloları takıp çıkarttım durum aynı. Elektrik geliyor işlemci ve kasa fanı dönüyor ancak ekran kartının ışıkları yanmasına rağmen fanları dönmüyor ve görüntü yok. Belki yük altında olmadığı için fan dönmüyordur bilmiyorum. Ancak sorunun kaynağını anlayamadım bir türlü net olarak. Ya anakartımda ya da ekran kartımda sorun çıktı sanırım. Anakartı zaten değiştirecektim ama ekran kartında sorun yoktur umarım. İşlemcimde APU olmadığı için de farklı bir şekilde deneyemiyorum görüntü almayı.

Yatmadan son bir güncelleme yapayım. Anakarttan kasa ön panel soketlerini çıkartıp taktım. Power tuşuna basılı tutarak statik elektrik boşaltmayı denedim. Ekran kartı fanları hala dönmüyor (ışıkları yanıyor) diğer fanlar dönüyor. Klavye bağladım onun da ışığı gelmedi. Bios pilini çıkarttım 1-2 dk bekleyip sistemi pilsiz çalıştırdım. Pili tekrar takıp denedim. Hiç biri olmadı. Sadece bozulduysa ekran kartı değil de anakartın bozulmuş olmasını umuyorum şuan. Yapmamı önerdiğiniz bir şey varsa iletin lütfen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı