Kasanın İçi Nasıl Temizlenmeli?

Eğer elinde yumuşak boya fırçası varsa onunla yapabilirsin ürünlerin garantisi bitmişse ve geri toplayabileceğine güveniyorsan tüm parçaları söküp fırça ile üzerinden geçebilirsin. Fırçayı kullanırken tozları süpürge makinesine doğru yapmaya çalış yoksa temizliğin pek bir faydası olmaz. Termal macun yenilemesi, düzgün kablo düzeni yapabilirsen birde fanları yağlayabilirsin.

Eğer elinde yumuşak boya fırçası varsa onunla yapabilirsin ürünlerin garantisi bitmişse ve geri toplayabileceğine güveniyorsan tüm parçaları söküp fırça ile üzerinden geçebilirsin. Fırçayı kullanırken tozları süpürge makinesine doğru yapmaya çalış yoksa temizliğin pek bir faydası olmaz. Termal macun yenilemesi, düzgün kablo düzeni yapabilirsen birde fanları yağlayabilirsin.
Anladım, teşekkürler bütün yorumlar için. Bütün bunların hepsini bilgisayarcılarda yaptırmak ne kadar tutar sizce? Çünkü termal macun falan yenileyeyim derken batırırım işleri.

Anladım, teşekkürler bütün yorumlar için. Bütün bunların hepsini bilgisayarcılarda yaptırmak ne kadar tutar sizce? Çünkü termal macun falan yenileyeyim derken batırırım işleri.
Aslında termal macun yenilemek YouTube de video bulabilirsiniz çok kolay ben olsam bilgisayarcilar yani bizim tabirimizle bakkallar a yaptırmanızı gerek yok.

Kasayı balkona götür aç saç kurutma makinesini soğuk hava üflesin, o bir güzel tozun kabasını ve performansı etkileyecek kısmının çoğunu alır. Sonra da işlemci soğutucuyu sök bir güzel diş fırçası yardımıyla toz yumaklarını temizle hatta elin deydi mi termal macunu da değiştir mis gibi bilgisayar olur sonra.

Merhaba, bugün bilgisayarın garantisi bitti. Yakında açacağım içini, alttan baktım bayağı tozlu görünüyor. CPU zaten baya ısınıyor ve sanırım CPU'nun fanı açılışta baya bir ses yapıyor. Ben kendi başıma temizleyeceğim, nasıl temizlemem gerek?
Bir fırçayla öncelikle kabasını alınız sonrasında parçaları çıkartip süpürgeyi elimize alıyoruz. (Ucundaki başlığı çıkarıyoruz) parçaların uzaktan uzaktan tozunu alıyoruz . Sakın çok yaklaştırmayin pinleri çekebilirsiniz. İşlemcinizin ekran kartınızın powersupplayinizin fanini çıkartıp tozunu alabilirsiniz. Kasanın fanlarını ve egzozu aynı şekilde söküp temizliyoruz .denendi onaylandı [emoji106]

Ben kompresör ile yapmıştım cidden sağlam yapıyor. Kompresör bulabilirsen işini çok iyi görür 1 dakikanı alır ayrıca çok detaylı temizliyor. İşlemci fanındaki tozlanmaları falanda alıyor yani sökmene gerek kalmıyor işlemci fanını falan. Bende gerekmemişti.

Aslında termal macun yenilemek YouTube de video bulabilirsiniz çok kolay ben olsam bilgisayarcilar yani bizim tabirimizle bakkallar a yaptırmanızı gerek yok.
Teşekkürler, termal macunu en kolay nerden alabilirim?

Benim bir tane kalın boya fırçam var hem ucu nazik olduğundan zarar vermiyor parçalara ve küçük şeylere. İlk önce kasayı komple fırça ile tozları kaldırıyorum ve en son kurutma makinesinin soğuk ayarı ile üflüyorum. Kalan tozları da süpürge ile çekiyorum ve genel temizlik bitmiş oluyor. Tabii ki detaylı temizlik önemli.

Detaylı temizlik yaparken ben kasayı komple söküyorum ve parçaları tek tek dizip özenle temizliyorum ve ekran kartı ile işlemci macunlarını yeniliyorum. ( Eğer bilginiz yoksa bir bilgisayarcı yada servise gidin, sorun çıkabilir. ) Daha sonra kasayı bomboş olana kadar kablolar dahil söküyorum ve kasadaki elektronik paçaları söktükten sonra kasayı çeşmenin altında güzelce yıkıyorum ve kasa da zerre toz kalmıyor. Daha sonra bir gün kurumasını bekliyorum ve parçaları tekrar monte edip kablolama işlemini gerçekleştiriyorum. En son temiz bir format atıp en güncel Windows 10 sürümünü kurarak gerekli programları kuruyorum ve yeni almış gibi hızlı ve rahat oluyor. Tavsiye ederim.

Ben kompresör ile yapmıştım cidden sağlam yapıyor. Kompresör bulabilirsen işini çok iyi görür 1 dakikanı alır ayrıca çok detaylı temizliyor. İşlemci fanındaki tozlanmaları falanda alıyor yani sökmene gerek kalmıyor işlemci fanını falan. Bende gerekmemişti.
Selam, babama sorduğumda nasıl temizleriz diye sanayide tanıdığı varmış. Sanayide olan hava üfleyen şeyler oluyor. Onlarla uzaktan kasaya doğru tutup ince yerlerinide fırçayla alsam bir problem çıkar mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı