Kasanın içindeki fanların yerleşimi nasıl olmalı?

Aga tamam zaten 2-3 derece düşecek sıcaklıklar da gerek yok ki. ID-Cooling SE224XT işlemci soğutucu var o soğutucuyla işlemci 70 derecenin üstüne çıkmaz muhtemelen. Ekran kartının modelini tam anlayamadım ama Galax gibi bir marka sanırım. O ekran kartını arabistan çöllerine koy yine ısınmaz. Soğutma bloğu çok iyi. 70 dereceyi geçmiyordur muhtemelen. Kasa da gayet güzel. Ön panel mesh sayılır. Daha ne olsun? Öndeki 3 fanı iptal et yine sıcaklıklar iyi olur o sistemde. Yoksa ısınan hava yükselir falan onun fiziğini ben de biliyorum. Depreme zaten fazlasıyla dayanıklı olan bir binayı biraz daha sağlamlaştırmak gibi bir şey bu. Fanı tek başına almaya kalkınca çok pahalı oluyor. Özellikle kaliteli fanlar ciddi fiyata sahip.

Keşke XT olsaydı bende XTS var tek fanlı :) Turbo ve performans modunda 55-60 derecelerde geziyor sessiz modda 72 dereceyi gördü en fazla. Kartım da dediğin gibi Galax FurMark testinde 1 saatte en fazla 65 dereceyi gördü. Değerlerden memnunum sadece fanların yönünün önemli olduğunu öğrendim ve sistemimde bunu doğru yapıp yapmadığımı merak ettiğim için konuyu açtım bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Aga tamam zaten 2-3 derece düşecek sıcaklıklar da gerek yok ki. ID-Cooling SE224XT işlemci soğutucu var o soğutucuyla işlemci 70 derecenin üstüne çıkmaz muhtemelen. Ekran kartının modelini tam anlayamadım ama Galax gibi bir marka sanırım. O ekran kartını arabistan çöllerine koy yine ısınmaz. Soğutma bloğu çok iyi. 70 dereceyi geçmiyordur muhtemelen. Kasa da gayet güzel. Ön panel mesh sayılır. Daha ne olsun? Öndeki 3 fanı iptal et yine sıcaklıklar iyi olur o sistemde. Yoksa ısınan hava yükselir falan onun fiziğini ben de biliyorum. Depreme zaten fazlasıyla dayanıklı olan bir binayı biraz daha sağlamlaştırmak ne kadar gereksizse üste 2 tane fan takacağım diye birkaç yüz TL vermek o kadar gereksiz.

Gerek var yok ben olur da alırsa yapacağını söylemişim. Git fan al tak şart dememişim orada, neyin lafını yapıyorsun burada anlamadım.

Al kankacım bundan üste tak.

Şimdi istediğin gibi ne gerek var diyebilirsin.

Ben ekran kartı ısınır, işlemci çok ısınır falan demedim yukarıda üste fan koyulmasının sebebini açıkladım. Ha 4060 Ti ha 4090 ha 7900XTX mantık aynı işliyor ısıyı kasa içine veriyorlar dışarı tahliye etmiyorlar.

Kasasının iyi olmasına, mesh olmasına, 3 fanı iptal etsen de sıcaklıkların kötü olmayacağına, ekran kartının işlemcinin sıcaklıklarının kötü olacağına dair bir şey de söylemedim.

Fiziğini biliyorsan konulmasının sebebini neden sordun güzel kardeşim benim. Hava tahliyen iyiyse sıcaklıkların da iyi olacaktır. Başka zaman 2-3 derece yüzünden sıvı soğutma alınması şart deniliyor sıkıntı yok bu forumda ama ben fan alırsan şöyle yap deyince mi sıkıntı oluyor. Değişik vallahi.

Olursa fan alırsa yapacağı en mantıklı şeyi söyledim. Opsiyonel yapılacak bir şeyin önerisini vermekte mi hata.

Depreme zaten fazlasıyla dayanıklı olan bir binayı biraz daha sağlamlaştırmak gibi bir şey bu. Fanı tek başına almaya kalkınca çok pahalı oluyor. Özellikle kaliteli fanlar ciddi fiyata sahip.

Depreme dayanıklı olan bir binayı daha sağlamlaştırmanın faydası var zararı yok. Üste iki tahliye fanının konulmasının da zararı olmayacaktır.

Ucuza da kaliteli fan var sen sadece arayacak ol. Bak üste bir tane örnek bıraktım 162₺'ye 2 adet fan alıyorsun ki değerleri de parasına göre oldukça iyi.

Gerek var yok ben olur da alırsa yapacağını söylemişim. Git fan al tak şart dememişim orada, neyin lafını yapıyorsun burada anlamadım.

Al kankacım bundan üste tak.

Şimdi istediğin gibi ne gerek var diyebilirsin.

Ben ekran kartı ısınır, işlemci çok ısınır falan demedim yukarıda üste fan koyulmasının sebebini açıkladım. Ha 4060 Ti ha 4090 ha 7900XTX mantık aynı işliyor ısıyı kasa içine veriyorlar dışarı tahliye etmiyorlar.

Kasasının iyi olmasına, mesh olmasına, 3 fanı iptal etsen de sıcaklıkların kötü olmayacağına, ekran kartının işlemcinin sıcaklıklarının kötü olacağına dair bir şey de söylemedim.

Fiziğini biliyorsan konulmasının sebebini neden sordun güzel kardeşim benim. Hava tahliyen iyiyse sıcaklıkların da iyi olacaktır. Başka zaman 2-3 derece yüzünden sıvı soğutma alınması şart deniliyor sıkıntı yok bu forumda ama ben fan alırsan şöyle yap deyince mi sıkıntı oluyor. Değişik vallahi.

Olursa fan alırsa yapacağı en mantıklı şeyi söyledim. Opsiyonel yapılacak bir şeyin önerisini vermekte mi hata.

Depreme dayanıklı olan bir binayı daha sağlamlaştırmanın faydası var zararı yok. Üste iki tahliye fanının konulmasının da zararı olmayacaktır.

Ucuza da kaliteli fan var sen sadece arayacak ol. Bak üste bir tane örnek bıraktım 162₺'ye 2 adet fan alıyorsun ki değerleri de parasına göre oldukça iyi.

Oluyor oluyor. Zararı yok diyerek özetleyemeyiz. yukarıya doğru değil de yere paralel hava akışı yakalanması daha iyi. Eğer sıvı soğutma kullanılmıyorsa GPU'nun ısıttığı hava yukarı çekiliyor o da CPU bloğunu ısıtıyor. Gpu düşerken, cpu yükseliyor. Tavana radyatörsüz birden fazla takınca öne yakın olan tavan fanı bu seferde önden gelen havanın bir kısmını alıp daha işe yarayamadan dışarı basıyor. Tavan fanı muhabbeti biraz değişik işliyor.

Oluyor oluyor. Zararı yok diyerek özetleyemeyiz. Yukarıya doğru değil de yere paralel hava akışı yakalanması daha iyi. Eğer sıvı soğutma kullanılmıyorsa GPU'nun ısıttığı hava yukarı çekiliyor o da CPU bloğunu ısıtıyor. GPU düşerken, CPU yükseliyor. Tavana radyatörsüz birden fazla takınca öne yakın olan tavan fanı bu sefer de önden gelen havanın bir kısmını alıp daha işe yarayamadan dışarı basıyor. Tavan fanı muhabbeti biraz değişik işliyor.

Doğru düzgün bakarsak eğer bu kasa sistemleri ile düzgün hava akışı yapılmaz. He ekran kartına adamakıllı hava verebiliyorsun ne de ekran kartının çıkardığı havayı tahliye edebiliyorsun.

AP201 en mantıklı kasalardan hava akışı olarak. Alttaki fanlar ile ister ekran kartından sıcak havayı tahliye et ister temiz hava ver yanı delikli olduğundan sıcak hava direkt dışarı çıkabilecek. Sağ üstten de tek fan hava alıyorsun arka ve sol üstten de hava atıyorsun.

Oldu bitti gitti ekran kartı ayrı işlemci ayrı işliyor bir nevi. Ama dediğin gibi önceki üst fan olmasa da olur ama olsa da bir zararı olmuyor denedim.

Kasanın Üstüne Fan Takılabilir Mi?

Kasanın üst kısmına fan takmak, kasa içi hava sirkülasyonunu artırmaya ve ısınan bileşenleri soğutmaya yardımcı olabilir. Bu, özellikle sisteminiz ısınıyorsa veya yüksek performans gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız faydalı olabilir.

Kişisel Deneyimim

Kendi sistemimde, kasanın üst kısmına fan taktıktan sonra işlemci ve ekran kartında yaklaşık 3-4°C'lik bir düşüş elde ettim. Bu, fanların işe yaradığının ve sistemimi daha serin tutmaya yardımcı olduğunun bir göstergesidir.

Sonuç

Kasanın üst kısmına fan takmak, sisteminizin sıcaklığını düşürmek ve performansını iyileştirmek için iyi bir yol olabilir. Ancak, kasa tipi ve bileşenlerin yerleşimi gibi faktörler, fanların etkinliğini etkileyebilir. Genel olarak, kasa içi hava sirkülasyonu iyi olan ve ısınan bileşenleri ön tarafa veya üste yakın konumlandıran sistemlerde, kasa üstüne fan takmak daha etkili olacaktır.

Kullanılan Fan ve Kasa:

Fan: Dark GTPRO 120mm ARGB Fan
Kasa: Bitfenix Nova Mesh SE TG Tempered Glass ARGB ATX Mid Tower Kasa

Dosya Ekleri

• 1700016848081.jpg
    1700016848081.jpg
    71,4 KB · Görüntüleme: 25
  • 1700016848088.jpg
    1700016848088.jpg
    80,4 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Merhaba,

Kasaya fan ekleyip hava sirkülasyonunu artırmak sıcaklık düşüşüne elbette faydalı olabilir ancak fanları takmaya bir neden olması gerekir diye düşünüyorum. Zaten güncel işlemciler sıcağı seviyor, atıyorum X işlemci 100 dereceye kadar sorun çıkarmıyor hatta veriler bu derecelerde rahat çalışabileceğini söylüyorsa ve alınan sıcaklık değerleri bu değerlerin altındaysa neden ben kasama fan alayımda para harcayım veya neden fan alayımda kasama artı ses ekleyim diye sormak lazım. Fan eklemenin maddi ve ses dışında sorun olacağını sanmıyorum.

Biraz abartmıyor musunuz? @Fwing
Kasaya alacağınız fan en fazla iki adet. Basit ve kendi kasamdan bir örnek; kasanın önünde radyatör soğutucusu var dışarıdan havayı alarak kasa içine doğru aynı zamanda radyatöre hava basıyor. İçeride ki sıcak havayı tek egzoz fanı atmaya çalışacağına tepede ki 2 adet fan bu noktada destek olursa fena mı olur? İşlemcinin de düşmanı sıcaklıktır. İllaki 100 derecede çalışır. Siz suyun kaynama noktasında işlemcinizi 6 ay kullanırsınız ben 2 yıl kullanırım. Kasa içerisinde ki hava sirkülasyonunu sağlamak önemli. Tek başına egzoz fanı yüksek performanslı kasalarda yeterli olmaz. İki adet fanın ayrıca bir maliyetide kimseyi üzmez diye düşünüyorum.

Biraz abartmıyor musunuz? @Fwing
Kasaya alacağınız fan en fazla iki adet. Basit ve kendi kasamdan bir örnek; kasanın önünde radyatör soğutucusu var dışarıdan havayı alarak kasa içine doğru aynı zamanda radyatöre hava basıyor. İçeride ki sıcak havayı tek egzoz fanı atmaya çalışacağına tepede ki 2 adet fan bu noktada destek olursa fena mı olur? İşlemcinin de düşmanı sıcaklıktır. İllaki 100 derecede çalışır. Siz suyun kaynama noktasında işlemcinizi 6 ay kullanırsınız ben 2 yıl kullanırım. Kasa içerisinde ki hava sirkülasyonunu sağlamak önemli. Tek başına egzoz fanı yüksek performanslı kasalarda yeterli olmaz. İki adet fanın ayrıca bir maliyetide kimseyi üzmez diye düşünüyorum.
Alınan fana göre değişir ben şahsen 2 tane markasız fan alıp takacağıma hiç takmam. Kaliteli sessiz kendini kanıtlamış fan alırsak da fiyatları hiç uygun değil bana göre. Tabiki sıcaklık açısından iyi olur zaten kötü olur demedim ama bunu takıntı haline getirmenin de mantığı yok diyorum. Mesela işlemciyi klima ile buz üflettirip soğutuyorlar işlemci 0 derecede çalışıyor gösteriyor ama - derecelerde çalışıyor o zaman bu işlemci sonsuza kadar çalışacak mı sizin aşağıdaki mantıkla bakarsak?
6 ay kullanırsınız ben 2 yıl kullanırım

Alınan fana göre değişir ben şahsen 2 tane markasız fan alıp takacağıma hiç takmam. Kaliteli sessiz kendini kanıtlamış fan alırsak da fiyatları hiç uygun değil bana göre. Tabii ki sıcaklık açısından iyi olur zaten kötü olur demedim ama bunu takıntı haline getirmenin de mantığı yok diyorum. Mesela işlemciyi klima ile buz üflettirip soğutuyorlar işlemci 0 derecede çalışıyor gösteriyor ama - derecelerde çalışıyor o zaman bu işlemci sonsuza kadar çalışacak mı sizin aşağıdaki mantıkla bakarsak?

Sonsuza kadar çalışmaz elbette o sadece örnekti. 6 aya 2 yıla takılmayın. Düşmanımız sıcaklık değil mi bu cihazlar için. O yüzden iki fandan kaçmaya gerek olmadığını ifade etmek istiyorum. Bir kasada özellikle içerisinde soğutucu radyatörü varken tek egzoz fanı yeterli olmuyor. Çok ince eleyip sık dokumaya gerek yok. Kasa içerisinde basit bir hava sirkülasyonu yaratabilmek gerekli.

Aynı kasa bende de mevcut. Gaming.gen.tr'den aldım. Sunrise 4070 model hazır sistem. Tepeye 120mm yerine 1 adet Akasa Viper-R taktım. Stock gelen fanların hepsini Akasa Viper S-Flow ile değiştim. İşlemci soğutucu olarak da Cooler Master Hyper 212 Turbo kullanıyorum. İşlemci fanı zaten cpu_fan kısmına bağlı hız kontrolü yapabiliyorum. Kalan fanlarına cha_fan kısmına yine Akasa'nın 5'li fan çoğaltıcısıyla bağladım. Tek tek olmasada toplu olarak hız kontrolü yapabiliyorum.

Demem o ki yük esnasında kontrol edince en çok sıcak hava çıkışı tepe fanından oluyor. Bence tepe fanı kesinlikle kullanılmalı. Tabii egzoz olarak.

Geri
Yukarı