Kasanın ön kısmındaki ses portları çalışmıyor

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba.

Sorunumu kısaca anlatmam gerekirse, sesleri sadece anakartın olan portlarından almak zorundayım. Sorun bu değil, sorun ön tarafta.

Anakartımı değiştirmeden önce (Gigabyte GA945 GCM S2L) çalışıyordu. Yani ön tarafta olan USB ve Ses portları çalışıyordu. Yeni anakartı (Asus P5K-E WIFI-AP) taktım. USB kablosunu taktım, ses kablosunu da HD Audio portuna taktım.

Kulaklığı ön tarafa takınca ses yok. Sorun çöz dediğim zaman takılı değil diyor. BIOS'tan değişiklik yapılması yazılmış yabancı forumlarda. Hem burada konu açıyorum, hem de yabancı kaynaklardan da deneme yanılma yoluyla yapacağım, olursa mesajı düzenleyeceğim.

Realtek driverini kurdunuz mu? Sürücüyü kurduktan sonra kapat-aç yaptıktan sonra gelmişti.

Realtek driverini kurdunuz mu? Sürücüyü kurduktan sonra kapat-aç yaptıktan sonra gelmişti.
Aygıt Yöneticisi'nde Ses olarak hepsi NVIDIA High Definition gözüküyor. Aslında Realtek bir sürücü kurmam gerekli ama :) Kuramıyorum.

Sitesinden Windows 7 için olan sürücüyü indirdim şimdi. Acaba NVIDIA sürücüsünü nasıl kaldırabilirim? NVIDIA denetim panelinden devre dışı mı bırakmam gerek?

Aynı sorun bende de vardı ben aygıt yöneticisinden ses ile ilgili olan kısımda sürücü yazılımını güncelleye basıp bilgisayarımdan elle bulu seçtim. Sonra orada gözat yazan yerden indirdiğim Realtek Driverini seçtim. Kurulunca da Realtek HD Audio yöneticisine girdim ve resimdeki işaretli yerden ön jak saptamasını açtım. Sorun böyle düzeldi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-03-25-17-47-37.png
    Screenshot_2020-03-25-17-47-37.png
    262,6 KB · Görüntüleme: 31
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı