Kasanın üst deliklerinden içeri soda döküldü

poinext

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, kasanın üstündeki fan yerinden soda döküldü kasamın içine. Sıvı sogutucu baglıydı oraya. Görünür yerdeki ıslaklıkları temizledim fakat PC'yi denemek için açtıgımda fare klavye ve ekran gelmiyor. Onun dışında GPU, sıvı sogutucu vs çalışıyor. Problem sizce anakartta mı? Ne yapmalıyım?

derin temizlik yapabilecek yetkinlige sahip degilim. yüzeysel temizlik yaptım çaresizce bekliyorum.

Hocam ekran kartına termal macun değiştirirmiş gibi müdahale edilip içine akmış mı kontrol edilmeli, görülen yerler izopropil alkol veya benzer işlevli maddeler ile temizlenmeli. Anakart da aynı şekilde incelenmeli, onun dışında güç kaynağı açıkta ve akabileceği açıklıklar mevcut ise o da incelenmeli.

Aklıma geldiğince yazdım bir şeyler ama nasıl döküldüğünü en iyi sen bilirsin, üst taraftan maden suyunun giriş hizasında neler var ona göre bak, en kötü ihtimale karşı tedbir alman için bu kadar titiz olman gerek.

Hocam ekran kartına termal macun değiştirirmiş gibi müdahale edilip içine akmış mı kontrol edilmeli, görülen yerler izopropil alkol veya benzer işlevli maddeler ile temizlenmeli. Anakart da aynı şekilde incelenmeli, onun dışında güç kaynağı açıkta ve akabileceği açıklıklar mevcut ise o da incelenmeli.

Aklıma geldiğince yazdım bir şeyler ama nasıl döküldüğünü en iyi sen bilirsin, üst taraftan maden suyunun giriş hizasında neler var ona göre bak, en kötü ihtimale karşı tedbir alman için bu kadar titiz olman gerek.
kartın garantisi devam ediyor içini açmam garantisini iptal ettirmez mi? evde izopropil alkol yok hocam onun yerine ne kullanabilirim?

Gücü kes, iyice kurut. Sıcak bir yere koy kurusun ve temizle. Yarın son kontrolleri yapıp emin olduktan topla aç çalıştır. Dene.

Geçmiş olsun. Sıvı temaslarında sistem komple çöp olabiliyor ve garanti de karşılamıyor. Sistemi tamamen söküp parçaları farklı bir sistemde test etmen lazım.

kartın garantisi devam ediyor içini açmam garantisini iptal ettirmez mi? evde izopropil alkol yok hocam onun yerine ne kullanabilirim?

Hocam muhtemelen garanti dışı kalır çünkü vidada etiket var, bahsettiğim konuyu atayım. İstersen servise gönder; garanti de yanar ücret de alabilirler veya risk al çalışacak kartı temizle.

İçinde su varsa ve açmaya çalıştıysan kısa devre yaptırıp parçaları tamamen bozabilirsin. Sistemi tamamen elektrikten kesip bütün parçaları ayrıntılı bir şekilde temizlettirmen lazım.

Keşke bilgisayarı denemek için açmasaydınız :( Ekran kartınızda backplate olması koruyuculuk açısından güzel, o deliklerden girmiş olabilir dediğiniz yerde de sadece soğutma bloğu var yani oraya damladıysa ekran kartına zarar gelmemiş olması lazım. Yani diğer bileşenlerde olabilir sorun. Anakartın ucuz zaten, umarım sadece ona zarar gelmiştir.

Maden suyu dökülmesi de garanti dışı bırakır bu saatten sonra istersen servise gönder ister al tornavidayı giriş her türlü sana patlayacak sıvı temasından. Ekran kartını söküp geri tak hala düzelmiyorsa sıkıntı büyük diyebiliriz. Bahsettiğin problem en çok ekran kartı board arızasına benziyor.

Keşke bilgisayarı denemek için açmasaydınız :( Ekran kartınızda backplate olması koruyuculuk açısından güzel, o deliklerden girmiş olabilir dediğiniz yerde de sadece soğutma bloğu var yani oraya damladıysa ekran kartına zarar gelmemiş olması lazım. Yani diğer bileşenlerde olabilir sorun. Anakartın ucuz zaten, umarım sadece ona zarar gelmiştir.
Tek temennim bu yönde. Ekran kartında problem olmaması. Anakartı degiştirmeyi düşünüyordum umarım problem tek anakarttadır.
Hocam durum belli sistem açmıyor. İşlemcide dahili görüntü birimi yok.
Ekran kartına kaçtı ise belki nem'i gidince düzelir. Ekran kartı olmadan denenmez yani. Bir arkadaşından ekran kartı alırsın. O şekil denersin. Valla bende 2-3 tane bilgisayar var. Çıkarıp takarız sorun olmazda. Yakın mıyız ben Istanbul/Sultangazi'deyim. Ben severim böyle işleri.
İzmirdeyim hocam
Şuan parçaları çıkarıp kurumaya bıraktım. Ekran kartını sökmedim sadece sadece soguma bloguna kaçtıgını düşünüyorum. Ekran kartında problem varsa ortalama ne kadar yaparlar?
İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Denemek için açmamam gerektigini o an ki korku/heyecan ile düşünemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı