Kasanın üst deliklerinden içeri soda döküldü

poinext

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, kasanın üstündeki fan yerinden soda döküldü kasamın içine. Sıvı sogutucu baglıydı oraya. Görünür yerdeki ıslaklıkları temizledim fakat PC'yi denemek için açtıgımda fare klavye ve ekran gelmiyor. Onun dışında GPU, sıvı sogutucu vs çalışıyor. Problem sizce anakartta mı? Ne yapmalıyım?

Ben sadece nem'i gidince çalışabilir diyorum.
Ekran kartın güzel köşede sakla Sonra takarsın acele etme. Başka ekran kartı ile dene. Görüntü geliyor ise kurutma işlemlerini tekrar dene.

Maden suyu dökülmesi de garanti dışı bırakır bu saatten sonra istersen servise gönder ister al tornavidayı giriş her türlü sana patlayacak sıvı temasından. Ekran kartını söküp geri tak hala düzelmiyorsa sıkıntı büyük diyebiliriz. Bahsettiğin problem en çok ekran kartı board arızasına benziyor.
Ekran kartını söküp geri takmam neyi degiştiricek hocam tam olarak
Ben sadece nem'i gidince çalışabilir diyorum.
Ekran kartın güzel köşede sakla Sonra takarsın acele etme. Başka ekran kartı ile dene. Görüntü geliyor ise kurutma işlemlerini tekrar dene.
Yarına kadar bekleticem. Yarın kasamda çalışmazsa bilgisayarcıya götürüp onun kasasında çalıştırmayı hasarlı ürünü bulmayı denettiricem. Umarım ekran kartında problem yoktur :(

Ekran kartını söküp geri takmam neyi degiştirecek hocam tam olarak.

O anki panikle kasayı sarstıysan veya ekran kartının PCIe noktasına sıvı geldiyse (anakarta takılan yeri) bir ihtimali orayı kontrol edip güzelce yuvaya oturtabilirsin ne olur ne olmaz. Kasa dik duruyorsa sıvının üzerine düşüp sıkıntı yaratabileceği parçalar az çok bellidir.

Klavye ve mouse güç gitmemesi ekran kartı arızaları ile yakından alakalıdır. RAM, anakart arızaları genellikle sistemi boot etmez ve USB'lere güç gitmemesi gibi sorunları çıkarmaları pek görülmez. Benim tahminim sıvı ya ekran kartını patlattı ya da anakartın PCIe yuvasını. Grafik birimi okunamadığından sistem boşa çalışıp USB'lere gücü iletmiyor ve BIOS'u geçmiyor.

O anki panikle kasayı sarstıysan veya ekran kartının PCIe noktasına sıvı geldiyse (anakarta takılan yeri) bir ihtimali orayı kontrol edip güzelce yuvaya oturtabilirsin ne olur ne olmaz. Kasa dik duruyorsa sıvının üzerine düşüp sıkıntı yaratabileceği parçalar az çok bellidir.

Klavye ve mouse güç gitmemesi ekran kartı arızaları ile yakından alakalıdır. RAM, anakart arızaları genellikle sistemi boot etmez ve USB'lere güç gitmemesi gibi sorunları çıkarmaları pek görülmez. Benim tahminim sıvı ya ekran kartını patlattı ya da anakartın PCIe yuvasını. Grafik birimi okunamadığından sistem boşa çalışıp USB'lere gücü iletmiyor ve BIOS'u geçmiyor.
Problem ekran kartındaysa nasıl bu problemi halledebilirim? Teknik servis ne kadar ücret talep eder tahminin var mı?

Birde problem ekran kartındaysa neden fanlar rgbler vs çalışıyor

@poinext ekran kartının fanları ve ışıkları güç kaynağından gelen kablodan alır gücü, board kısmı ise (görsel ekledim) kartın kendisidir buradaki herhangi bir arıza ile fanlar ve ışıklar alakasızdır. Fanlar ve ışıklar çalışmadığı durumlarda ekran kartına gelen güç kablosunda veya güç girişinde sorun var denilebilir. Sende bu durum mevcut değil. Arızaya gelirsek büyüklüğüne göre değişecektir masraf, o tespit edilmeden bir şey söylemek yanlış olur.

front.jpg

Böyle şeyleri nasıl becerebiliyorsunuz anlamıyorum.😂

İnşallah ben de bir gün böyle konu açmam foruma.

15 yıldır PC kullanıyorum belki ve sadece bir kere başıma geldi. O da kola dökmüştüm klavyenin üstüne. O günden beri daha dikkatli oluyorum.
Hata klavye veya kasanın dibine içecek koymaları. Hadi bunu geçtim, insanlık hali. Herkes yapabilir de, bilgisayarını çökertenlerden tut, parça yakmayı ve hatta HDD'yi bile yakmayı becerenlere ben daha çok şaşırıyorum. 2013 yılından beri kullandığım Toshiba HDD hala sapasağlam.

Kasa hazır kasa ise aldığınız yere ilk olarak bir sorun sıvı teması garanti kapsamında mı diye. Kabul ederlerse gönderin, hazır kasa değilse iyi bir elektronikçiye gödnerebilri veya ücretli şekilde aldığınız yere yaptırabilirsiniz.
Sıvı temasında güçlerin kesilmesi gerekir. Nereye döküldü o bile belli değil, incelenip bilen biri tarafından temizliği yapılmalı.
Temas noktaları belli ise hangi parça ise onun elektronik olarak incelenmesi lazım sonra bir sorun gözükmez ise takılıp denenmeli.

@poinext ekran kartının fanları ve ışıkları güç kaynağından gelen kablodan alır gücü, board kısmı ise (görsel ekledim) kartın kendisidir buradaki herhangi bir arıza ile fanlar ve ışıklar alakasızdır. Fanlar ve ışıklar çalışmadığı durumlarda ekran kartına gelen güç kablosunda veya güç girişinde sorun var denilebilir. Sende bu durum mevcut değil. Arızaya gelirsek büyüklüğüne göre değişecektir masraf, o tespit edilmeden bir şey söylemek yanlış olur.

Eki Görüntüle 1338993
board kısmında koruyucu plaka var oraya sıvı teması olmadıgını ummak istiyorum. sogutucu blok kısmına geldi biraz onu gördüm. teknik servise göndersem ücret karşılıgında yaparlar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı