Kasanın ve sıvı soğutmanın fan yönleri nasıl olmalı?

Lotusep

Kilopat
Daha fazla  
Fanları nasıl takmam gerekiyor ya da sıvı soğutma fanları doğru takılmış mı?

Dosya Ekleri

• 5A3A7666-07B5-4497-BFC3-5CC55E864284.jpeg
    5A3A7666-07B5-4497-BFC3-5CC55E864284.jpeg
    149,1 KB · Görüntüleme: 133
  • 4D50B2AF-497B-42D5-A934-F2E8436A4F91.jpeg
    4D50B2AF-497B-42D5-A934-F2E8436A4F91.jpeg
    332,4 KB · Görüntüleme: 135
  • 33373EB8-DC87-4B32-80B1-8A2CB29F228C.jpeg
    33373EB8-DC87-4B32-80B1-8A2CB29F228C.jpeg
    133,6 KB · Görüntüleme: 131
  • image.jpg
    image.jpg
    151,2 KB · Görüntüleme: 123
Aynı düşünmüyorum sizinle maalesef :) gayet sağlıklı bir yönlendirme yaptığımı düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1098526
Üste radyatör takamayanların kullanacağı en doğru tercih bu olmalı.
Ayrıca tek değil 3 fan egsoz görevi görüyor. İki yönüde deneyen biri olarak en doğru sonuca dışarıdan kasa içine ve radyatöre hava alarak ulaştım. Kasa içinden radyatöre daha çok sıcak hava basıyorsunuz.

İlave;
Kasanın tepesinden 2 adet fanla içeri hava vererek bu işi çözemezsiniz. Doğrusu radyatör yukarıda olmalı evet ama ön panele takmak zorunda kalanların kullanacağı en doğru yön bu. Radyatörde gezinen sıcak su sıcak hava veriyor ancak sizin içeride işlemci için hava soğutucunuzda yok. Üst 2 ve arka 1 egsoz fanı hava sirkülasyonunu gayet iyi yapıyor.

Kendim denedim, kasanın içerisinden alınan ve radyatöre verilen hava ile bu yöntem arasında fark var. İsteyen denesin bende bizzat sonuçları belirteceğim. Üst 2 fan kasayı soğutmuyor kıymetli dostlar.

Son düzenleme:
Rica etsem attığın fotoğraflardan paint ile doğru yönlerini göstererek yapabilir misiniz gerçekten anlam veremedim. Mesela üst fanlar içeriy emi üflemesi gerekiyor?
Şimdi güzelce anlatmak gerekirse;
1.Radyatör fanları dışarıya üflüyor
2: Üst fanlar dışarı üflüyor
3: Egsoz fan dışarıya üflüyor.
Radyatörün havayı çekmesi mi lazım? Mantıken düşünsüğümde sıvı soğutma gibi bir sistemde radyatör ısındıkca su ısınacak ve sıcaklığını dışarı üflediğinde soğuyacak. PC'ye toplarken böyle düşünerek mantıken yapmıştım eğer yanlış düşünüyor isem değiştireyim.
Yalniz konu sahibi herhalde yatmaya gitti. Adam 9. uykusunda biz hala konuyu tartisiyoruz. :p

Normalde böyle konulara genelde hızlı cevao alamıyordum. Postu oluşturup arkadaşlarla hesabına pes oynamaya gitmiştik :).Güzel tatlı bir savaş çıkmış bu savaşın çıkması benim yararıma. Doğruyu buluyoruz birlikte.

Son düzenleme:
Rica etsem attığın fotoğraflardan paint ile doğru yönlerini göstererek yapabilir misiniz gerçekten anlam veremedim. Mesela üst fanlar içeriy emi üflemesi gerekiyor?
Şimdi güzelce anlatmak gerekirse;
1.radyatör fanları dışarıya üflüyor.
2: Üst fanlar dışarı üflüyor.
3: Egsoz fan dışarıya üflüyor.
Radyatörün havayı çekmesi mi lazım? Mantıken düşünsüğümde sıvı soğutma gibi bir sistemde radyatör ısındıkca su ısınacak ve sıcaklığını dışarı üflediğinde soğuyacak. PC'ye toplarken böyle düşünerek mantıken yapmıştım eğer yanlış düşünüyor isem değiştireyim.

Normalde böyle konulara genelde hızlı cevao alamıyordum. Postu oluşturup arkadaşlarla hesabına pes oynamaya gitmiştik :).güzel tatlı bir savaş çıkmış bu savaşın çıkması benim yararıma. Doğruyu buluyoruz birlikte.

Üst fanlar dışarıya üfleyecek havayı. @RPM hocam böyle yapıyordu. @BerkayZ87hocam sayesinde de o şekilde konumlandırdım. Önceden yukarıdaki fanlar içeriye üflüyordu benim kasamda.

Üst fanlar dışarıya üfleyecek havayı. @RPM hocam böyle yapıyordu. @BerkayZ87hocam sayesinde de o şekilde konumlandırdım. Önceden yukarıdaki fanlar içeriye üflüyordu benim kasamda.

Peki ön sıvı soğutma fanları onlarda mı içeriye üfleyecek böylelikle 3-3 bir denge oluşacak değil mi?

Peki ön sıvı soğutma fanları onlarda mı içeriye üfleyecek böylelikle 3-3 bir denge oluşacak değil mi?

3-4 bir denge oluşmuş olacak. 4 tane tahliye fanı ve 3 tane içeriye üfleyen fan olacak. Tahliye daha önemli olduğu için 4 tane.

Yeni konular

Geri
Yukarı