Kasanın ve sıvı soğutmanın fan yönleri nasıl olmalı?

Lotusep

Kilopat
Daha fazla  
Fanları nasıl takmam gerekiyor ya da sıvı soğutma fanları doğru takılmış mı?

Dosya Ekleri

• 5A3A7666-07B5-4497-BFC3-5CC55E864284.jpeg
    5A3A7666-07B5-4497-BFC3-5CC55E864284.jpeg
    149,1 KB · Görüntüleme: 133
  • 4D50B2AF-497B-42D5-A934-F2E8436A4F91.jpeg
    4D50B2AF-497B-42D5-A934-F2E8436A4F91.jpeg
    332,4 KB · Görüntüleme: 135
  • 33373EB8-DC87-4B32-80B1-8A2CB29F228C.jpeg
    33373EB8-DC87-4B32-80B1-8A2CB29F228C.jpeg
    133,6 KB · Görüntüleme: 131
  • image.jpg
    image.jpg
    151,2 KB · Görüntüleme: 123
Sivi sogutma fanlarini iceri yonlendirmek petekteki isiyi tekrar iceri yonlendirmek olur. Amac zaten icerideki isiyi disari atmak. Siz buzdolabinin arkasindaki petekteki isiyi tekrar buzdolabinin icine vermek ister misiniz? Bu hatali bir kullanim.
amaç içerdeki havayı dışarı atmak değil ama. o bahsettiğiniz egzoz oluyor.
Bu olacak işte:

İçerdeki havayı 90 derece düşünün fanlar radyatöre kaç derece hava üfler.

Amaç içerdeki havayı dışarı atmak değil ama. O bahsettiğiniz egzoz oluyor.

Üste takılan fanlar dışarıya atmak zorunda. 6 tane fanın içeriye üflediği havayı bir fan nasıl dışarı atabilir?

Doğru hava akışı sağlanırsa o sıcaklığa çıkmaz.

Sivi sogutma sistemlerinde petek isisi CPU isina kadar cikar. Siz disaridan hava cekip petegi sogutursunuz ama petekteki isiyla tum sistemi isitirsiniz. Sistemde ekran karti zaten icerideki havayi isitiyor. Ayrica petekteki havayi tekrar iceriye yollamak iceriyi asiri isitir. Bu yanlis olur. Denemesi bedava. Buradaki tavsiyeleri denesin. Heavy load, Furmark ve CPU Temp gibi yazilimlarla deneyip sonuclarini yazsin.

Benim tavsiyem yan taraftaki cam paneli 20 cm fan takilabilecek bir metal panelle degistirsin. Sivi sogutma ve arkayi egzos olarak kulalnip buradan tahliye etsin. Ust ve yandanda iceri hava uflesin.

Aynı düşünmüyorum sizinle maalesef :) gayet sağlıklı bir yönlendirme yaptığımı düşünüyorum.

1625598392709.jpeg

Aynı düşünmüyorum sizinle maalesef :) gayet sağlıklı bir yönlendirme yaptığımı düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1098526
Sistem sizin. Bir kac deneme yapip hangisinde en dusuk isiyi elde ettigini gorebilirsiniz. Sonuclarini da paylasirsaniz ileride konuya bakacak arkadaslar icin yararli bir kaynak olur.

6 tane fanın içeri üflediği o havayı 1 fanın dışarı çıkarabilmesini aklınız alıyor mu? Fizik kurallarına aykırı.

6 fan üflemiyor. Sanırım anlatamamışım görselle. 3 tane ön fan hava girişi 2'si radyatörle temas halinde, 1 arka egzoz 2 üst ızgara egzoz. 3'e 3 yani. Arada ki 2 fanım sadece radyatördeki sıcak havayı egzozlara yönlendiriyor

6 fan üflemiyor. Sanırım anlatamamışım görselle. 3 tane ön fan hava girişi 2'si radyatörle temas halinde, 1 arka egzoz 2 üst ızgara egzoz. 3'e 3 yani. Arada ki 2 fanım sadece radyatördeki sıcak havayı egzozlara yönlendiriyor

O sıcak hava dışarı tahliye edilemediği için bilgisayarın içi düdüklü tencere gibi olur artık 😀 Bende bunu anlatamıyorum.

O sıcak hava dışarı tahliye edilemediği için bilgisayarın içi düdüklü tencere gibi olur artık 😀 Bende bunu anlatamıyorum.
Bence fikir almak yerine konuyu yaptigina onay aramak icin acmis. Yoksa bu kadar surede zaten tum kombinasyonlari denerdi insan. 😁

Emin olun değil :D

Bence fikir almak yerine konuyu yaptigina onay aramak için acmis. Yoksa bu kadar sürede zaten tum kombinasyonlari denerdi insan. 😁

Konunun sahibi değilim yalnız :D her neyse güzel tartışmaydı ama test etmek çok iyi olurdu. Ekran kartımı sattığım için şu an test edemem maalesef. Alttan ısı yayan bir kart önemli çünkü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı