Kasasız PC çalışır mı?

Çıplak mı daha çok üşürsün yoksa üzerinde kazak varken mi? Eğer kazak yerine t-shirt giyersen fan takmış oluyorsun.
Kasa içerisinde hava sirkülasyonu oluyor ve içeride ki sıcak hava dışarı atılıyor. Ayrıca kasa içerisinde sürekli bir soğuk hava söz konusu iken nasıl oluyor da sıcaklık uzay montaj değerlerinde olsun. Ayrıca arkadaş denemiş ve tecrübesini söylüyor.
Hocam kullanabilirsiniz ama chipsette ısınma oluyor, uzay montaj kullanırken fark etmiştim.

Kasa içerisinde hava sirkülasyonu oluyor ve içeride ki sıcak hava dışarı atılıyor. Ayrıca kasa içerisinde sürekli bir soğuk hava söz konusu iken nasıl oluyor da sıcaklık uzay montaj değerlerinde olsun. Ayrıca arkadaş denemiş ve tecrübesini söylüyor.
Çipset ısınıyor cümlesi bana çok da açıklayıcı gelmedi. Ayrıca uzay montajda ısınan hava daima yukarı yükseldiğinden dolayı bileşenlerin etrafında hiçbir zaman sıcak hava olmuyor. Bir kasa 6 fanla soğuyorsa uzay montajda 2 fan kullanmak yeterli olur.

Bilip bilmeden yazanlara bayılıyorum bu forumlarda. Acaba hiç kasasız sistem kullanmış mı? Entresan.

Kasa fanı takmanızın asıl nedeni hava akışını kasa içinde düzenlemektir. Kasa olmadığında neyi düzenleyeceksiniz? Zaten işlemci fanı var, ekran kartının da fanı var. Kasa fanının amacı içeriye temiz hava çekmek ve sıcak havayı dışarı atmaktır. Kasa olmayınca "içerisi" diye bir kavram olmadığı için neyi düzenleyeceksiniz?

Chipset ısınması kullandığınız üründen kaynaklanabilir. Mesela bende sorun olmamıştı.

Sorunun cevabına gelecek olursak; evet çalışır. Artılarından çok eksileri vardır.

- Bilgisayar güç düğmesi sorunu.
- Toz sorunu.
- Kablo sorunu.
- Masanın üstüne koyduğunuz da ana kartı sabitleyemem sorunu. Bu durumda kablolar sorun yaratır. Üst üste binen sorunlar ile cihazlar hasar görebilir.
- Düzensizlik.

Kasa kapalı bir kutu olduğundan o sirkülasyona ihtiyacı var. Fakat uzay montajda böyle bir sirkülasyona ihtiyaç yok çünkü sistem sürekli hava alışverişi yapabilecek bir konumda. Uzay montaj sistemde tozlanma olmadığı sürece işlemci ve GPU daha serin çalışıyor. Ha uzay montajda ortam sıcaklığı direkt etki ediyor o ayrı. Benim evde klima olduğundan mining kartlarım 55 dereceyi geçmiyor.

Kızgın yorumu atmayın. Açıklayın. Mantıklı yorum yapın ki, bizde düşünelim. Evet öyle olabilir diyelim. "Isınıyor, bal gibi de ısınıyor." demek bir argüman değildir.

Mesela örnek vereyim. Bir yemekhane var, içerisi çok sıcak. Ocaklar yanıyor filan. Burayı fanlar ile soğutulmaya çalışılıyor. Fakat bu yemekhanenin duvarları yıktığınızda, yani açık alanda fanlara ihtiyaç kalmıyor. Neden acaba? Ya da siz bu açık alanda bu fanları kullanır mısınız?

Not: Açık alan sıcağı olarak Adana'da yazın öğlen saati demiyorum. Şimdi biri çıkar bunu örnek filan verir. :D

Bu ısınma olayına ne taktınız yani alt tarafı bir fikrimizi söyledik. Temelinde yaşamış olduğum tecrübeler mevcut ki yani her mesajımıza da yaşadığımız anımızı yazıp uzatıp tomarla yazı elde etmenin ne lüzumu var. Ayrıca bu söylediğim şey esasında canı pahasına da savunulacak bir durum değil, belki ben hatalıyım ya da siz. Ayriyeten doğru cevap da pek umurumda değil. Tartışmak bir sorun olmamalı, yanlış anlama @Captain J.Sparrow senin için söylemiyorum. Fikirlerimizin çarpışması gayet normal ama bazı kişilerin her mesajıma 50 tane kahkaha emojisi kullanması eleştirmekten öte küçümsemek ve bir nebze de aşağılamak oluyor. E o zaman tartışmanın bir anlamı yok.

Geri
Yukarı