Kasaya yeni RAM taktıktan sonra CPU ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor

Hocam şu an sistem 3000mhz'de çalışıyor. Sanırım yeni aldıklarım samsung olanlar. Ama bir performans kaybı var gibi hissediyorum sanki bilemiyorum. Tarayıcıda video izlerken bile sıkıntı oluyor sanırım.

Hocam Memory changed uyarısı verdi zaten sonrasında resetledim ve XMP ayarı yaptım.
XMP ayarı yapmadığın zaman kaç MHz'de çalışıyor RAM'lerin?

2133 iken donma, kasma falan var mı?

Emin değilim ama belki 3200'lük olanlar 3000'de çalışamıyordur. Merak ettiğim ve deneyimleyemediğim konulardan bir tanesi de bu.

XMP kapatıp 3000'e çeksem direkt RAM ayarlarını? Bir fark yaratır mı?

1711396002176.png

Burada 1500 yazması bir sıkıntı mı?

Ama yeni aldıklarımda 1600 yazıyor problem bu olabilir mi?

Yani demek istediğim eski iki ram 1500 yeni iki 1600.
Biri 3000 MHz'e kadar çıkabilir, diğeri de aynı hesapla 3200 MHz'e çıkabilir demek bu. Normal yani. Bir problem yok. Max Bandwidth dediği için. Biri 3000 diğeri 3200 de çalışmıyor yani. En düşük hangisiyse o frekansa düşer hepsi. Yani RAM'lerin 3000'de çalışıyorlar.

Biri 3000 MHz'e kadar çıkabilir, diğeri de aynı hesapla 3200 MHz'e çıkabilir demek bu. Normal yani. Bir problem yok. Max Bandwidth dediği için. Biri 3000 diğeri 3200 de çalışmıyor yani. En düşük hangisiyse o frekansa düşer hepsi. Yani RAM'lerin 3000'de çalışıyorlar.
tarayıcıda neden performansın düşük olduğunu hala çözemedim ekran kartını söküp takmıştım acaba onla alakalı mı? ama böyle ara ara sıkıntı gidiyor çoğu zamansa böyle yırtılma olurmuş gibi oluyor kaydırırken sayfa. sanki pc 60hz gibi.

Tarayıcıda neden performansın düşük olduğunu hala çözemedim ekran kartını söküp takmıştım acaba onunla alakalı mı? Ama böyle ara ara sıkıntı gidiyor çoğu zamansa böyle yırtılma olurmuş gibi oluyor kaydırırken sayfa. Sanki PC 60Hz gibi.

Bu arada sadece eski RAM'ler takılıyken de performans aynı acaba ben mi kafayı yedim.

tarayıcıda neden performansın düşük olduğunu hala çözemedim ekran kartını söküp takmıştım acaba onla alakalı mı? ama böyle ara ara sıkıntı gidiyor çoğu zamansa böyle yırtılma olurmuş gibi oluyor kaydırırken sayfa. sanki pc 60hz gibi.
Bu arada sadece eski RAM'ler takılıyken de performans aynı acaba ben mi kafayı yedim.
Grafik ayarlarını kontrol et. Belki de 60 Hz'ye düşmüştür. Ya da sorun yoktur ama sana öyle geliyordur psikolojik olarak. :)

Grafik ayarlarını kontrol et. Belki de 60 Hz'ye düşmüştür. Ya da sorun yoktur ama sana öyle geliyordur psikolojik olarak. :)

Mouse imlecinde sıkıntı yok 144Hz'e göre ama sayfa kaydırırken falan gerçekten ara ara PC kasıyor. Laptop'umla karşılaştırdım aşırı belli oluyor. Yeni aldığım RAM'leri de tek başına denedim yine böyle demek ki sorun RAM'de değil sanırım. Hangi konfigürasyonu atlıyorum BIOS'umun sıfırlanmasıyla ilgili mi? Az önce güncelledim BIOS'umu.

Geri
Yukarı