Kasayı taşırken ekran kartı çıkarılmalı mı?

Ekran kartını çıkarmak oldukça kolay, öncelikle güç kablolarını (var ise) çıkartacaksınız. Ardından ekran kartını kasaya sabitleyen 1 ya da 2 vidayı tornavidayla açtıktan sonra ekran kartının oturduğu soketin bitimindeki mandalı bastırarak çekip çıkartacaksınız.

Kasa arkasındaki Vidalarını sökünce. Genelde 2 vida oluyor yan bir şekilde duran onları sökünce RAM gibi tırnağını kaldırıp çıkarabilirsin zaten atıyor tırnak kalkınca.

Buna güldüm :D ama çok mantıklı bunu yapabilirim. Ekran kartını çıkarmak zor mudur daha önce hiç denemedim. Denemememin sebebi de çıkarırken belki pinlere falan zarar veririm diye, yoksa PC parçalarına meraklıyımdır.

Dostum çok basit. Önce kasanın arkasındaki güç düğmesini 0 konumuna getir. Kasayı aç. Eğer ekran kartın pinliyse (Yanında veya arkasında fiş gibi bir şey) önce onu çıkart. Sonra kasanın arkasındaki vidasını sök. Artık ekran kartın boşta. Kendine doğru çekince gelir. Statik poşeti varsa ona yerleştir ve kutusuna koy götür.

Buna güldüm :D ama çok mantıklı bunu yapabilirim. Ekran kartını çıkarmak zor mudur daha önce hiç denemedim. Denemememin sebebi de çıkarırken belki pinlere falan zarar veririm diye, yoksa PC parçalarına meraklıyımdır.
Ekran kartını RX 590 ve büyük bir kart olduğunu var sayıyorum ve çıkartman çok iyi olucaktır. İlk önce kasayı, anakartı tavana bakacak şekilde yatır ve kasanın arkasındaki ekran kartını vida yerlerini koruyan bir parça olacak onun vidasını sök, ondan sonrada ekran kartının vidalarını sök. Ardından anakartının hangi PCI girişine taktıysa orada bir mandal olacak onu aşağı indir küçük bir ses çıkartacak ardından ekran kartını yavaşça tut ve hafif hafif sağa sola kaydırarak çıkart bu kadar. Bu işlemi yaparken mutlaka bir topraklama yap kendine ne olur ne olmaz.

Kasayı yatay şekilde aracın bagajına yatırırsan 5 fanlı olsa yine sorun çıkarmaz. Ama yine de Rog Strix gibi devasa bir model kullanıyorsan çıkarıp kendi kutusunda götürmen daha iyi olacaktır.

Çıkartıp kutusunda taşımanız sağlıklı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı