Kasete müzik yazdırma nasıl yapılır?

Kasetlerde yazma koruması gibi bir şey oluyordu sanki ta yıllar önce aklımda kalmış ondan olabilir mi?

Evet gömülü mikrofon mevcut. O zaman play ve Rec'e aynı anda basamıyor musun şu an? Takılmış veya biraz daha sert basman gerekiyor olabilir mi önceden yaptın madem?

Biraz bastırılıyor ama makine iyice zorlanıyormuş gibi sesler çıkarıyor.

Teybin bir kaset kısmının fotoğrafını paylaşır mısın, ve marka modeli de. Merak ettim.

Görüntüler bunlar modeli Arçelik ms 1710. neredeyse çeyrek asırlık bayağı eski cihaz.

Dosya Ekleri

• IMG_2024-03-17-21-58-58-832.jpg
    IMG_2024-03-17-21-58-58-832.jpg
    119,3 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_2024-03-17-21-52-34-629.jpg
    IMG_2024-03-17-21-52-34-629.jpg
    117,5 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2024-03-17-21-58-40-084.jpg
    IMG_2024-03-17-21-58-40-084.jpg
    161,4 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_2024-03-17-21-58-49-466.jpg
    IMG_2024-03-17-21-58-49-466.jpg
    115,1 KB · Görüntüleme: 9
Hocam eğer kasetin sol ve sağ üstteki kısımlarında çentik yani açık varsa oralara birer bant yapıştırıp deneyin. Yazma koruması vardır eğer sol ve sağ üstteki çentiklerde boşluk varsa.

Biraz bastırılıyor ama makine iyice zorlanıyormuş gibi sesler çıkarıyor.

Görüntüler bunlar modeli Arçelik ms 1710. neredeyse çeyrek asırlık bayağı eski cihaz.
Fiziken bir eksik görünmüyor mekanizmada.

@chaturanga 'nın dediğini de kontrol et, kasetin manyetik teyp olmayan üst kısmında sol ve sağda 2 tane boşluk olacak simetrik. Bunların üzerinde "kırılabilir" parçalar olması gerek.

Kısacası sol ve sağda, iki yan yana kare şekli var - biri dolu kare diğeri boş, dolu olanı kırınca dikdörtgen bir boşluk oluşur, eğer kırılmışsa kaydedilemez. Kaydetmek için orayı bantlayabilirsin ufak bir parça.

Hocam eğer kasetin sol ve sağ üstteki kısımlarında çentik yani açık varsa oralara birer bant yapıştırıp deneyin. Yazma koruması vardır eğer sol ve sağ üstteki çentiklerde boşluk varsa.

Bir yerde kağıt sıkıştırıp yapabileceğimi gördüm kağıt pek doldurmadığı için bant bulup deneyeceğim.

@chaturanga'nın dediğini de kontrol et, kasetin manyetik teyp olmayan üst kısmında sol ve sağda 2 tane boşluk olacak simetrik. Bunların üzerinde "kırılabilir" parçalar olması gerek.

Kısacası sol ve sağda, iki yan yana kare şekli var - biri dolu kare diğeri boş, dolu olanı kırınca dikdörtgen bir boşluk oluşur, eğer kırılmışsa kaydedilemez. Kaydetmek için orayı bantlayabilirsin ufak bir parça.

@chaturanga'nın dediğini de kontrol et, kasetin manyetik teyp olmayan üst kısmında sol ve sağda 2 tane boşluk olacak simetrik. Bunların üzerinde "kırılabilir" parçalar olması gerek.

Boşluk var zamanında kırılmış.

Bir yerde kağıt sıkıştırıp yapabileceğimi gördüm kağıt pek doldurmadığı için bant bulup deneyeceğim.

Kağıt sıkıştırırıken çıkartılabilir olmasına dikkat et. Bant, bir parça yarabandı da olur, kesip kullanırsın fakat çıkarttıktan sonra kolonya ile silmen iyi olabilir.

Tamam becerdim ama sanırım ilk başta kaseti geriye sarmam lazım.

Teşekkürler yaptım sadece ses kalitesi kötü.

Son düzenleme:
Tamam becerdim ama sanırım ilk başta kaseti geriye sarmam lazım.

Teşekkürler yaptım sadece ses kalitesi kötü.
Mikrofon meselesi o da, mikrofon jack girişi varsa uygun bir taneyle halledebilirsin.

Günümüzde o "kötü" ses kalitesi için DAW kullanıcıları ve ses ile ilgilenen arkadaşlar net bir yerlerini yırtıyorlar. Ses tasarımcıları hariç, onlar her şeyi yırtıyorlar ve gereken sesleri yapıyorlar. Şu örnekte çok güzel dalgası geçilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mikrofon meselesi o da, mikrofon jack girişi varsa uygun bir taneyle halledebilirsin.

Günümüzde o "kötü" ses kalitesi için DAW kullanıcıları ve ses ile ilgilenen arkadaşlar net bir yerlerini yırtıyorlar. Ses tasarımcıları hariç, onlar her şeyi yırtıyorlar ve gereken sesleri yapıyorlar. Şu örnekte çok güzel dalgası geçilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mikrofon kalitesi bir etken ama onun yanında sadece hocam kullanılan kasette eski olduğu için çok ideal bir ses alamayabilir. Sonuçta kasetler fiziksel ortama (bant) kayıt yaptığı için zamanla yıpranıyor.

Ama kaliteli ses arayışı çok üst seviye kayıt teknikleri ve dosya formatlarına ulaştırsa da bizi bir çok insanda analog ses nostaljisi de var, özellikle çalışır vaziyette 1980-90'lardan kalma eski walkman varsa sağda solda, ebayde iyi paraya satılabiliyor :)

Ben uzun süredir sadece dijital olarak flac olarak genelde dinliyorum müziklerimi ama bazen eski tip bir kaset çalar ya da walkman alasım geliyor sırf tekrar eski günleri hatırlamak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı