Kaspersky rezilliği

Herkese merhaba, birkaç gün önce bilgisayarımı kontrol etme amaçlı Kaspersky isimli programı indirdim ve sonrasında kaldırmak istedim. Revo Uninstaller ile kaldırıp programın oluşturduğu dosyaları silmek istedim. Programı kaldırdı fakat bazı dosyaları bilgisayar yeniden başlayınca kaldırılacağı yazdı. Sonra aynı program defalarca kendi kendine tekrar kuruldu, kaldırsam da dosyaları silinmedi. Çeşitli 3.parti programlar kullandım, rehberleri baktım, CMD kodlarını denedim nafile. Ne yaptıysam silinmedi en sonunda format atmak zorunda kaldım. Acizane önerim bu rezil uygulamanın sitesine bile girmemeniz.

Dostum bu forumda belli bir kitle var. Bir öneri istersin her konuda sadece o marka o model ürünü önerir durular. Kötülediğin de ya da bir sorun olduğunda ise gülücük emojisi atıp insanı sinir ederler. Bu forumda da Kaspersky programı milli antivirüs programı ilan edilmiş resmen. Birisi öneri istediği zaman hemen bunu önerirler. Halbuki Kaspersky'den daha sağlam programlar da var. Yakında format atacağım diye konu açtığın zaman.

" Şş Kaspersky kur"

Yazmalarından korkuyorum :) o programı bende kullandım bir kere. Silememiştim bende. Bazen bela oluyorlar sisteme. ESET'te öyleydi bir ara. Ben senin yerinde olsam kendim için oluşturduğum arşivin aynısını yapardım. Bu gördüklerin antivirüs programlarının sadece virüs tarama için hazırlanmış yazılımları. Kurmana gerek yok. Çalıştırıyorsun güncelleme varsa güncellemesini yapıyor yeni virüsleri yakalamak için daha sonra da taramaya başlıyor. Hepsi de sağlam programlar. Free bu arada. Google'dan sitelerine girip ücretsiz indirebilirsin. Aralarında bana göre en iyisi Emsisoft. Sonra Comodo. Bu ikisini dedim diye diğerleri kötü olmuyor bu arada :) alanında en iyilerini sıraladım. Ayrıca sistemin de virüs varsa en sağlam yöntemi diyeyim. Yine bu programların bir de bootable olanları var. USB belleğe yazıyorsun format atar gibi flash bellekten başlatıyorsun kendi yazılımından boot ediyor Windows arayüzü gibi kullanımı kolay. Virüsler bu şekilde çalışamadıkları için çok rahat yakalıyorlar ve temizliyorlar. Neredeyse tüm antivirüs programlarının bootable olanları var.

2023-03-02_13-01-08.jpg

Revo'nun onu kaldıramamış olması Kaspersky'nin bir rezilliği değil aksine başarısıdır. 3.parti bir yazılımın bir virüs programını kaldırabiliyor olması çok büyük bir güvenlik açığı olurdu zaten. Bilgisayarına giren virüsün kolaylıkla Kaspersky'i devre dışı bırakabildiğini düşün, ne önemi kalırdı Kaspersky'nin?

Kendi uninstaller'ı olan bir yazılımı neden Revo ile kaldırmayı deniyorsunuz ki zaten.

@Buğra S

Yeni konular

Geri
Yukarı