Kavga sırasında kafa atan insanların kafası acımıyor mu?

fatsaordu

Decipat
Yer
Tekirdağ
Yıllardır merak ederim, şimdi etki tepki yasasına göre birisi diğerine kafa attığında uyguladığı kuvvetin ona geri dönmesi gerekir. Peki neden kavga sırasında kafa atılan kişi bayılıyor da atana hiçbir şey olmuyor, onun da aynı hasarı alması gerekmez miydi?

Yıllardır merak ederim, şimdi etki tepki yasasına göre birisi diğerine kafa attığında uyguladığı kuvvetin ona geri dönmesi gerekir. Peki neden kavga sırasında kafa atılan kişi bayılıyor da atana hiçbir şey olmuyor, onun da aynı hasarı alması gerekmez miydi?

Ben bir arkadaşla kavga ederken attım kafam aşırı derecede acıdı.

Kafayi nereye attigina bagli. Adamin alnina vurursan senin kafan da ayni oranda acir ama sen kafayi adamin burnuna, kasina atarsan daha yumusak bir yapiya kafa attigin icin senin kafana fazla bir sey olmazken adamin burnu kirilir, kasi yuzu patlar.

Atanın da acıyor. Sadece kafayı yiyene darbe beklenmedik yerden geliyor atan kişi ise bilerek atıyor acıyacağını düşünüyor beyin, bu yüzden kafa atanınki daha az acıyor.

Bildiğim kadarıyla kafatasıyla atıldığı için, orada hasarı çok az hissediyorsunuz. Kafa genelde buruna atıldığı için karşı tarafta büyük hasar, siz kafatasınızla vurduğunuz için az hasar hissetmiş oluyorsunuz.

Momentumdan kaynaklanır veya basınç kuvvetinden basınç kuvveti uygulanan basınç bölü kesit alanıdır. Kafa attığı bölgenin kesit alanı daha küçükse kendi kafası daha çok acır kendi kafasıyla vurduğu bölgenin alanı daha küçükse karşısındakin kafası acır. Başka ihtimal ise neden hızlı gelen araba yavaş giden bir kamyona çarptığında araba daha fazla hasar alır veya dombili bir çocuk sana sende ona aynı hızda koşsan çarpışsanız dombili seni alır sürükler çünkü momentumdan kaynaklanır momentum kütle çarpı hızdır bir diğer ihtimalse itmedir itme kuvvet çarpı zamandır eğer gelen kuvvet büyük bir zamana yayılırsa hasar soğurulur ve daha az acı hissedilir. İtme eşittir momentum değişi midir aynı kütledeyseniz sadece hızınız aktarılır eğer sen ona o da sana aynı büyüklükteki momentumla kafa atarsa ikinizde uyguladığınız momentum kadar hasar alırsınız eğer kütleleriniz farklıysa momentumlarınız bu iki denklemle çözülür birincisi ilk momentum eşittir son momentum burada kütleleriniz bilindiğinden hızlarınız 1.dereceden denklem çıkar bunu da V1 + v1' = V2 + v2' formülünden buluruz. Eğer koşarak kafa atarsa hızı artacağından dolayı hız değişimi momentumu arttırır eğer dünyada sürtünmeyi tamamen yok edebilseydik muhtemelen oluşturduğumuz en küçük kuvvet inanılmaz bir enerji kaybına uğramadan iletilirdi ve karşıdakinin buna tepki göstermesi ölümle sonuçlanabilir kamyonun sana çarpması kadar etki yaratabilirdi bir yumruk. Başka ihtimal ise dayanıklılıktır dayanıklık düzgün cisimlerde yükseklikle ters orantılıdır formülü ise hacim bölü kesit alanıdır senle aynı hacimde ama ayak numarası daha küçük olan birine kafa atarsan karşındaki daha fazla sarsılır teşekkürler.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı