Kaygı, endişe bozukluğu olan var mı?

Şöyle aslında hesaplarımın hiçbir önemi yoktu. Bazılarını kapadım bazılarını güvene aldım. Anlamadığım önemsiz olan hesaplarıma bile hâla giriliyor olması(Browser oyunu). Şifreler kolaydı ama gene de anlamadım. Şu ana kadar gerçek hayatımı etkileyecek bir sıkıntıyla karşılaşmadım ama kaygım karşılaşabileceğim yönünde.
Güvenliğinizi ve bilgisayar güvenliğinizi sağladıysanız sorun olacağını zannetmiyorum.Kendinizi bu konuyla ilgili çok germeyin.Psikolojik destek almaktan çekinmeyin.Yemezler :D.Kaygınızı kontrol edebilecek seviyeye gelmenize çok destek olurlar.

Arkadaşlar bu dertten muzdarip olan var mı?
Kaygıyı yoğun yaşayan, herhangi bir durumun en kötüsünü düşünen. Bu yüzden hayat kalitem aşırı düştü. Sizin durumlar nasıl?
Eskiden bu aşırı rahatsız edici bir seviyedeydi özellikle öfke nöbetiyle var bende birden patlayı veriyordum, ama sonradan küçük şeyleri kafaya takmamaya başladım, önerim bu kaygı sorununu kafaya takarsan her zaman bu hastalık gibi ilerliyecek, ben kendim buna bir nokta koymaya çalıştım, sonrası kendiliğinden geldi, sorunları kafanda fazla büyütmeyeceksin özellikle gelip geçici olan küçük sorunları, sınav gibi büyük şeylerde her zaman kendini rahatlatmaya çalış mesela doğa insanı rahatlatır evinin yakınlarında bir orman varsa insanların her gün gittiği belediyeye bağlı oraya gidip bir yarım saat otur keşfet şahsen beni hep rahatlatmıştır bu ve bir hobi bul benim hobim bisikletten yöne ben normal düz yolda sürmüyorum düz yolda sürdüğümde insanlara sinir oluyorum durduk yere laf atıyolar falan filan o yüzden genellikle hareket yapıyorum ve biraz hızlı sürüyorum ve aynı şekilde bisikletle ormana gidebilirsin patikalar bulup bisikletle inebilirsin, biraz zor ama zamanla kaparsın sende her şehirde vardır öyle bir tayfa Downhill/Freeride çatısı altında bisiklet sürerler onu yapan 1 kişiyle tanışıp arkadaş olduğunda bir bakarsın adam seni bir gruba eklemiş artık tüm Türkiyedeki bisiklet sürücüleriyle konuşuyorsun :D onlardan çeşitli şeyler öğreniyorsun gelişiyorsun sen bunları yaptıkça stresin azalıyor bir anda tüm yükler uçuyor gidiyor, bir hobi bul.

Bak sana şöyle bende bu sorunu yoğun yaşadım bir olay olmadan onun hakkında kaygılanmanın hiçbir faydası yok sadece kendini yorarsın böyle düşünerek. Bir şey olacaksa olur zaten olduğu zaman da beynin otomatik savunmasını yapar. Psikologa gitsen de bundan başka bir şey söyleyeceğini sanmam çünkü bende etkili olan yöntem bu oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak sana şöyle bende bu sorunu yoğun yaşadım bir olay olmadan onun hakkında kaygılanmanın hiçbir faydası yok sadece kendini yorarsın böyle düşünerek. Bir şey olacaksa olur zaten olduğu zaman da beynin otomatik savunmasını yapar. Psikologa gitsen de bundan başka bir şey söyleyeceğini sanmam çünkü bende etkili olan yöntem bu oldu.
Hocam haklısınız zaten böyle olması gerek. Ama istemsizce zihin bu kaygıyı oluşturuyor. İlaç + terapi ile bir nebze çözüm alabilirim gibi. Yoksa şu anki taktığım şey aşırı derecede kötü hissettiriyor. Başka çözüm var mı bilemiyorum.
Eskiden bu aşırı rahatsız edici bir seviyedeydi özellikle öfke nöbetiyle var bende birden patlayı veriyordum, ama sonradan küçük şeyleri kafaya takmamaya başladım, önerim bu kaygı sorununu kafaya takarsan her zaman bu hastalık gibi ilerliyecek, ben kendim buna bir nokta koymaya çalıştım, sonrası kendiliğinden geldi, sorunları kafanda fazla büyütmeyeceksin özellikle gelip geçici olan küçük sorunları, sınav gibi büyük şeylerde her zaman kendini rahatlatmaya çalış mesela doğa insanı rahatlatır evinin yakınlarında bir orman varsa insanların her gün gittiği belediyeye bağlı oraya gidip bir yarım saat otur keşfet şahsen beni hep rahatlatmıştır bu ve bir hobi bul benim hobim bisikletten yöne ben normal düz yolda sürmüyorum düz yolda sürdüğümde insanlara sinir oluyorum durduk yere laf atıyolar falan filan o yüzden genellikle hareket yapıyorum ve biraz hızlı sürüyorum ve aynı şekilde bisikletle ormana gidebilirsin patikalar bulup bisikletle inebilirsin, biraz zor ama zamanla kaparsın sende her şehirde vardır öyle bir tayfa Downhill/Freeride çatısı altında bisiklet sürerler onu yapan 1 kişiyle tanışıp arkadaş olduğunda bir bakarsın adam seni bir gruba eklemiş artık tüm Türkiyedeki bisiklet sürücüleriyle konuşuyorsun :D onlardan çeşitli şeyler öğreniyorsun gelişiyorsun sen bunları yaptıkça stresin azalıyor bir anda tüm yükler uçuyor gidiyor, bir hobi bul.
Evet bisiklet çok güzel olabilir deneyeceğim teşekkürler.

Fabrikatör çocuğu olmayan herkeste az ya da çok olur kardeşim.
Zengin olarak nitelendirebileceğimiz insanların çocuklarının da farklı problemleri oluyor. Korku ve kaygı insanı yaşamda tutar. Maddi yönden güçlü olan çocukların çoğunluğu, boşluk içerisine düşer. Çünkü bir amaçları, hedefleri yoktur. Yolun sonu en azından onların düşüncesine göre belirlidir, ailelerinin kaldığı yerden devam edeceklerdir. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz.

Zengin, orta bütçeli ya da fakir farkı olmadan, herkesin özel problemleri vardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Fakir, bali çeker. Zengin, kokain çeker. Yine de hepsi bir şeyler çekerler. :)

Çevrende 2 bira esliginde içini dökebilecegin birileri yoksa psikolojik destek almani öneririm. Olumlu olacak bir şeyde bile işin olumsuz yanlarını düşünmek, sürekli karamsarlik icinde yüzmek hayat standartlarını yerle bir ettiği gibi seni de çokça yıpratır.

Ufak seylere takmak, dert etmek iyi bir sey degil. Genc yasta ya sacları dokersin ya da beyazlatırsın. Ruhunu yaslandirirsin.

1- Takıp, dert ediyorsanız bile icinize atmayın. Anlatacak birilerini bulup icinizden atın.
2- Mumkunse her seyi buyuk bir problem olarak gorup dert etmemeye calisin. Bazen oyle seyler goruyor ki insan benimki de dert mi diyor, bunu demek onemli.

Hayatımı mahveden bir durumdur desem abartmış olmam. Arkadaşlarımla olsun, sevgilimle olsun, ailemle bile; her şeyde, her yerde hep bir tasa ve kaygı var içimde. Cinsellikte bile kaliteyi bozan bir durum bu. Bir korku, endişe. Çözüm ise Prozac, Lustral, Esmax, Cipralex gibi ilaçlardan birini belirli bir süre doktor kontrolü altında kullanmak.

Size iki önerim olacak bu konuda. Güzel bakan güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından zevk alır. Olaylara daha pozitif ve bardağın dolu kısmına bakmak lazım diye düşünüyorum. İkinci önerim ise daha olmamış bir olay, yani sınava daha girmemişsin sonuç gelmemiş, onun için dövünmeye gerek var mı? Evet heyecanın az olanı güzeldir çünkü odağa yardımcı oluyor diye biliyorum. Ama fazlasını duymaya gerek yok sakin kalmak lazım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı