Kazada yüzde yüz kusurlu olan birisine karşı haklarımız nelerdir?

zSwift25

Hectopat
Daha fazla  
Bugün sabah bizim araba evin önünde park halindeyken bizim arabaya çarptı. Ve polis falanda geldi karşı tarafın yüzde yüz kusurlu olduğunu söyledi. Sol arka, sol ön kapı, sol çamurluk, sol ayna ve sol taraftakı aracın dönme işlemini yapan şey (ismini bilmiyorum fotoğraf bırakırım) hasar bırakmış. Bu kişiye karşı ne tür bir haklarımız bulunur? Aracımızın masrafını ödemesi dışında. Araç satarken zararını karşılamak gibi falan. Çok bilgim yok bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

1692392883333.png

1692392853272.png

Bugün sabah bizim araba evin önünde park halindeyken bizim arabaya çarptı. Ve polis falanda geldi karşı tarafın yüzde yüz kusurlu olduğunu söyledi. Sol arka, sol ön kapı, sol çamurluk, sol ayna ve sol taraftakı aracın dönme işlemini yapan şey (ismini bilmiyorum fotoğraf bırakırım) hasar bırakmış. Bu kişiye karşı ne tür bir haklarımız bulunur? Aracımızın masrafını ödemesi dışında. Araç satarken zararını karşılamak gibi falan. Çok bilgim yok bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Eki Görüntüle 1908330

Eki Görüntüle 1908328

Benim bildigiğim masrafı ödeme dışında başka bir şey yok ayrıca tramer kaydı karşı taraf hatalı olduğu için onun aracında gözükecek sizde bir şey olmayacak diye biliyorum.

Karşı tarafın sigortası karşılamak zorunda, umarım sigortası vardır artan sigorta fiyatlarından dolayı piyasada çok fazla sigortasız gezen araç var.
Aracın değer kaybı için mahkemeye verebilirsiniz ama yüzde yüz paranızı alırsınız anlamına gelmez, bu işler gerçekten kolay değil karşı tarafın ekonomisi ve tutumuna bağlı her şey ödemek istemezse 2-4 yıl mahkemelerde uğraşırsınız paranızıda tek seferde alamazsınız ve enflasyondan dolayı para pul olur tabii bu kötü senaryo tam terside olabilir karşı tarafta uğraşmak istemediğinden aranızda uzlaşabilirsiniz.
Tavsiyem karşı tarafı ekonomik yönden iyi gözlemleyin ve iyi araştırın mahkemeye ver çatır çatır alırsın diyen herkese inanmayın.

Karşı taraf zaten şirket aracı bir egea, medikalde çalışıyormuş çok para alacağımızı sanmıyorum mahkemeye verip. Sigortası falan varmış zaten götürdük aracı servise masrafını karşılayacak sigortası.

Bunun dışında aracının değer kaybetmesi karşı tarafı bağlamıyor. Geçmiş olsun.
Hayır, kazada bir taraf tam kusurlu çıkarsa aracın değer kaybının tamamını da karşılıyor. 2 tarafta da suç varsa tarafların suçluluk oranına göre bu bölünüyor.

@zSwift25 Kendi sigorta şirketinizden karşı tarafın değer kaybını ödemesini de talep edin. Kaybı eksper raporuyla karşı taraf halleder. Karşı tarafın kaskosunda değer kaybını karşılama yoksa bile dava açın, avukat halleder ama %20 kadarını alır. :D

Hayır, kazada bir taraf tam kusurlu çıkarsa aracın değer kaybının tamamını da karşılıyor. 2 tarafta da suç varsa tarafların suçluluk oranına göre bu bölünüyor.

@zSwift25 Kendi sigorta şirketinizden karşı tarafın değer kaybını ödemesini de talep edin. Kaybı eksper raporuyla karşı taraf halleder. Karşı tarafın kaskosunda değer kaybını karşılama yoksa bile dava açın, avukat halleder ama %20 kadarını alır. :D
Bizim arabanın üstüne dolmuş çıkmıştı adam masrafı karşılayıp firar etmişti...

Bizim arabanın üstüne dolmuş çıkmıştı adam masrafı karşılayıp firar etmişti...
Yasal haklar konusunda bu kadar pasif kalınca birileri bundan faydalanıyor. Bunlar sigortadan talep edilir, senin şirketin karşı tarafın sigortasından bunun da karşılığını alır. Sigortası yoksa da avukata veriyorsun, o hallediyor. Nakit olarak mı verir karşı taraf yoksa hacizle evini/arabasını mı kaybedip seve seve öder orası senin sorunun değil. Öyle bir durumda avukata gitmeye neden çekiniliyor anlamıyorum, herkes yaptığı hatanın bedelini ödemekle yükümlüdür.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı