KDE neon nasıldır?

KDE Neon direk olarak KDE Topluluğu'nun elinden çıktığından dolayı KDE daha çok optimize edilmiş ve uyumlu hale getrilmiş olur. KDE masaüstü ortamını kullan dağıtımların en kararlısı.

Kubuntu topluluğundan kovulan Kubuntu projesinin liderinin KDE ekibiyle etkileşime geçmesi sonucu beraber çıkardıkları melez bir dağıtımdır kendisi. Kendi nacizane görüşüme göre piyasadaki en iyi dağıtımlardan birisidir.

Sorum başlıktaki gibi KDE neon nasıldır güzel midir?
KDE'nin Ubuntu tabanlı bir dağıtımıdır. KDE'nin en son teknolojilerini kullanılır, genellikle çoğu insan Kubuntu'nun daha iyi olduğunu söyler. Ayrıca DistroWatch'taki yorumlara bakılırsa biraz eski paketler kullanıyormuş.
KDE masaüstünü kullanan ve Ubuntu tabanlı bir Distro arıyorsanız ben Feren OS öneririm ama önce KDE Neon'u deneyin belki memnun kalırsınız.

KDE'nin Ubuntu tabanlı bir dağıtımıdır. KDE'nin en son teknolojilerini kullanılır, genellikle çoğu insan Kubuntu'nun daha iyi olduğunu söyler. Ayrıca DistroWatch'taki yorumlara bakılırsa biraz eski paketler kullanıyormuş.
KDE Neon ile Kubuntu kıyaslaması biraz zor. Şahsen KDE Neon'a biraz daha yönelsem, elim gitse, ağzımın suyu aksa da hala bir yandan aklım bana Kubuntu'nun daha güvenli bir seçim olacağını söylüyor açıkçası :p KDE Neon melez derken demek istediğim buydu. Ubuntu tabanı aynı ama sadece KDE uygulamaları en son sürüm. Bu bakımdan sistemin KDE kısmı yuvarlanan sürüm mantığında çalışıyor. KDE de bilirsiniz ki en yeni sürümlerinde sorun çıkarmaya meyillidir. KDE Neon 3 hafta falan kullandım. İnternet sorunu yüzünden bırakmak zorunda kalmıştım. Online dersin ortasında internet gitmişti. Kernel mi, yoksa KDE bug'u mu emin değilim. İnternet bir anda gidiyordu ama telefonumun wifi'si hala çalışıyordu. Garipti 🤔

KDE'nin Ubuntu tabanlı bir dağıtı mıdır? KDE'nin en son teknolojilerini kullanılır, genellikle çoğu insan Kubuntu'nun daha iyi olduğunu söyler. Ayrıca distrowatch'taki yorumlara bakılırsa biraz eski paketler kullanıyormuş.
KDE masaüstünü kullanan ve Ubuntu tabanlı bir distro arıyorsanız ben feren OS öneririm ama önce KDE Neon'u deneyin belki memnun kalırsınız.

Feren OS ve KDE neon arasında ki farklar neler?
KDE neon ile Kubuntu kıyaslaması biraz zor. Şahsen KDE Neon'a biraz daha yönelsem, elim gitse, ağzımın suyu aksa da hala bir yandan aklım bana Kubuntu'nun daha güvenli bir seçim olacağını söylüyor açıkçası :p KDE neon melez derken demek istediğim buydu. Ubuntu tabanı aynı ama sadece KDE uygulamaları en son sürüm. Bu bakımdan sistemin KDE kısmı yuvarlanan sürüm mantığında çalışıyor. KDE debilirsiniz ki en yeni sürümlerinde sorun çıkarmaya meyillidir. KDE neon 3 hafta falan kullandım. İnternet sorunu yüzünden bırakmak zorunda kalmıştım. Online dersin ortasında internet gitmişti. Kernel mi, yoksa KDE Bug'u mu emin değilim. İnternet bir anda gidiyordu ama telefonumun Wi-Fi'si hala çalışıyordu. Garipti 🤔

Şimdi hangi dağıtımı kursam diye düşünmeye başladım.

Feren'e Mint ile Kubuntu arası bir dağıtım demek yanlış olmaz. Bazı sorgulanabilir varsayılanları var. Vivaldi'yi varsayılan tarayıcı olarak kullanması gibi. KDE Neon son KDE'yi kullanırkan Kubuntu (ve Feren OS) biraz daha eski KDE sürümü kullanır ama sağlamdırlar. Feren OS bazı Mint araçlarını da kullanıyor diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyor olabilirim.

Sitelerine göz gezdirebilirsin:

Şimdi hangi dağıtımı kursam diye düşünmeye başladım.
Feren OS Ubuntu tabanlı bir distro. KDE masaüstü ile birlikte geliyor ve Linux Mint'in GUI Package Installer'ını kullanıyor. Gayet performanslı ve yeni gelenler için basit. Ayrıca içinde bir sürü varsayılan tema var (KDE'nin temalarından bahsetmiyorum), tema değilde layout gibi düşün, tek seçenek ile masaüstünü tıpki Windows gibi görünmesini sağlayabilirsin mesela. Feren OS semi-rolling distrodur.

Geri
Yukarı