Kedi dişi fırçalamak

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Kedinizin dişini fırçalamak için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz, ne yapılmasını tavsiye edersiniz, önereceğiniz fırça var mı?
Diğer konuda soracaktım fakat konuyla alakasız diye yeni konu açtım :) @LOTR Manyağı .

Fırçalamaya gerek var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Şöyle bir durum kime sorsam gerek var diyor fakat yine kime sorsam kedim fırçalatmıyor diyor. Sanırım fırçalatması için küçük yaştan alıştırmak lazımmış, fırçalamasanda olur fakat fırçalarsan daha sağlıklı olur. Bir de benim veterinerim diş temizliği yapıyor fakat başarabilirsem kendim fırçalamak istiyorum.

Şöyle bir durum kime sorsam gerek var diyor fakat yine kime sorsam kedim fırçalatmıyor diyor. Sanırım fırçalatması için küçük yaştan alıştırmak lazımmış, fırçalamasanda olur fakat fırçalarsan daha sağlıklı olur. Bir de benim veterinerim diş temizliği yapıyor fakat başarabilirsem kendim fırçalamak istiyorum.
Aynen öyle küçükken eğitmezseniz kediler bu olaya çok izin vermez. İstisnalar hariç. Ben fırçalamıyorum ancak arada bir de olsa elimi ıslatıp yemek sonrası dişlerindeki kalıntıları temizliyorum. Bunun dışında ağzını ve dişlerini sürekli kontrol ediyorum. Ağız kokusu veya dişlerde farklı renkleşmeler olmadığı sürece sorun yok.

Kedi dişleri fırçalanmaz, kedinin üstü çamur v.b. bu tip kir yok ise kediler yıkanmaz. Sadece çok sıcak havalarda sadece serinletmek amaçlı azcık tüyleri nemlendirilir.

Kedi dişleri fırçalanmaz, kedinin üstü çamur vb. bu tip kir yok ise kediler yıkanmaz. Sadece çok sıcak havalarda sadece serinletmek amaçlı azıcık tüyleri nemlendirilir.

"Ama doğada zaten fırçalamıyorlar", "ama doğada zaten aşı olmuyorlar", "ama doğada sürekli çiftleşiyorlar" gibi söylemler tamamen hata ve zırva. Doğada kediler 7 yıl yaşıyor ben dişini fırçalayıp, aşı yapıp, kısırlaştırıp, yemesine içmesine dikkat ederek 20 yıl yaşatmak istiyorum. Yani şu an doğada 7 yıl yaşayan kedi gibi yaşatıp 7 yaşında ölmesini istemiyorum. Bu yüzden kedilerin doğal ortamda ne yaptığı umurumda değil, insan müdahalesi ile normal ömrünün çok üstüne çıkartma amacım var. Bu yüzden kedinin yaşam konforunu ve ömrünü arttıracak her şeyi yapacağım. Önceki kedim 12 yaşında vefat etmişti bu kadar bilinçli değildim, bu kadar durumum da iyi değildi, o yüzden hiçbir imkanı esirgemeden kedime en iyi şekilde bakmak istiyorum.

Kediye doğru mama ver, doğru su ver, ona dokun ve asla onu strese sokma. Bunlar yapıldığında kedi ona verilen ömür kadar yaşar. Kaç sene değil, yaşadığı sürede ne kadar mutlu olduğu daha önemli. Aşı, kısırlaştırma gibi konulara girmiyorum. Onlar zorunlu zaten. Onun dışında benim dediğim bir kedi için en önemli şey.

Geri
Yukarı