Kedi eve nasıl aldırılır?

Annen haklı kediler cidden çok fazla tüy döküyor. Eğer temizlemek gibi bir sorumluluğun altına gireceksen bunu teklif edebilirsin ancak sorumluluğu yerine getirebileceğine inanmadığı sürece almaz içeri.

Annene de ki "Anne nasıl olsa bizde kıl/tüy döküyoruz. Kedinin sorumluluğu bende bakımlarını ben yapacağım. Hatta sana ev temizlik işlerinde de yardım ederim" gibi şeylerle annenin işini hafifletecek, hoşuna gidecek şeyler söyleyerek ikna etme şansın daha yüksek olur. Hatta bunu teklif ederken bir tane çikolata ver. Anneme çoğu şeyi böyle kabul ettiririm.

Hocam 2 yıllık kedi sahibi olarak söylüyorum kedi evde beslenmez. Uygun değil bir kere çünkü hayvan hiç dışarı çıkamıyor hep evin içinde. Dışarı çıkarmak istedin mi dışarısı pis her yere sürtünüyor vs. her dışarı çıkardığında yıkaman lazım ki kediler suyu sevmez hele de sokak kedileri. Biz kedimizi her şeyden çok seviyoruz ama keşke almasaydık diyoruz çünkü doğasına aykırı. Çok fena tüy döküyor ne yaparsan yap zibilyon tane alet denedim o tüy her türlü halının üstüne toplanıyor bir süre sonra veya kıyafetinde de hep kedi tüyü oluyor. Ben bazen dışarı çıkmadan önce üstümü koli bandı ile tüylerden temizliyorum.
Edit: Kedi tüylerini halıdan toplamak için bildiğimiz çekpas'ı kullanıyoruz. Sanki su çeker gibi onu halıda yapıyoruz ve tüyler toplanıyor. Elektrikli süpürge falan işe yaramıyor dostum çok güçlü bir elektrikli süpürge lazım. Bu arada hep tüy demişim kedilerin tüyü yok kılı var bu arada. Onlar tüy değil ama ağız alışkanlığı.

Tüy konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Öyle bir zamanları var ki feci şekilde tüy döküyorlar. Bence çok soğuk havalarda dışarıda olması daha iyi olacaktır ruhsal açıdan. Bakımını ve aşılarını yaptırırsanız hiçbir şey olmaz :) Benim Tekir bir kedim var. Yazın köye gittiğimizde onu da götürüyoruz ve dünyalar onun oluyor. O kadar mutlu oluyor ki anlatamam. Bahçede durması daha iyi bence. Çok soğuk havalarda alabilirseniz o zaman içeri alabilirsiniz.

Ben gizlice eve aldım, yıkadım pofuduk bir hale getirdim kediyi azcıkda acındırma yaptım kedi 3 yaşında hala bizimle :) aldığımda 1 aylıktı.

Bekir Develi- Allah cümlemizi korusun kitabında kedi sayfası var, orayı okutmanızı tavsiye ederim.

5-6 aydır bizimle yaşayan 7 aylık bir kedim var. Tüm ailem onu çok seviyor. Tam kapımızın önünde yaşıyor (bahçeli ev). Onun da evin içinde yaşamasını istiyorum. Annem tüy döker diye içeri almıyor. Onu nasıl ikna edebilirim?

Sana tavsiyem bahçenizde beslemeye devam edin çünkü dışarıdan alınan kediler evden dışarıya çıkmak çok istiyorlar siz onu besleyin yine de bahçede yaşasın bence en iyisi bu.

Herkes hayvanı yanına almadan önce öyle der. Sonra onunla senden fazla vakit geçirmeye başlarlar. Bizde de öyleydi, annem en başta huylanıyordu, yavaş yavaş ikna olmaya başladı, o zamanlarda bile, yok kumunu ben temizlemem, yok tüy döker diye bahaneler üretiyordu. Şu anda yan odada birlikte televizyon izliyorlar.
Bu öyle şıp diye olabilecek bir şey değil. Isınması lazım. Dediğinize göre ev içinde ısınması lazım. Evde evcil hayvan beslemenin psikolojik olarak pozitif etkilerinden bahset. Bazı anneler "ıyyy, hayvan pistir o pis!" diyorlar ancak kediler insanlardan çok daha temiz hayvanlar. Kediler zaten günde 3-4 defa kendilerini temizliyorlar. Titiz bir anneye sahip iseniz bunu bir koz olarak kullanın, hatta "Bak eve gelirse temizlikte sana yardım eder," gibi hoşuna gidebilecek, şakayla karışık şeyler söyleyin. Dediğim gibi, bir anda anneniz çıkıp da "Hadin kediyi alalım" demeyecek. Sizin efor sarf etmeniz lazım. Kedinizin cinsine göre değişir tabi. Ancak bunun önüne geçmenin yolları var. Özel mamalar var, ancak uyarayım pahalı oluyor bunlar. Aynı şekilde tarak alabilir, haftada 1-2 kez iyice tarayabilirsiniz. Koltukların üzerinde çarşaf geçirebilirsiniz. Gibi gibi. Ama bunlar size pahalıya mal olur.
Kedilerin tüylerinin size bir zararı yok, alerjiniz olmadıkça. Yani kedinin tüyleri zarara yol açmıyor. Halıya felan dökülüyorlar. Eğer aşırı rahatsız oluyorsa odaların kapılarını kapatın. Bu kadar basit.

Geri
Yukarı