Kedi için yaş mama önerisi

Zbyrtmr

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060
R5 5600X
16GB 3200MHZ RAM
500GB M.2 SSD
MSİ B550M-A PRO
Selam, bu aralık ayında 3 yaşına girecek dişi tekir, kısırlaştırılmış bir kedim var. Genelde babam 20'li konserve alır ve 1 ay giderdi, marka olarak bilinen marka olduğuı için pek araştırmam ve karışmazdım. Fakat şu son 2-3 ayda, her ay duymadığım farklı ve daha ucuz mamaya geçmeye başladı (bugünde bana 400gramı 18-20TL olan bir marka söyledi yani gitgide bütçe hiçliğe gidiyor.). Bu yüzden oturdum biraz araştırma yaptım fakat bütçe kısıtlı olduğu için markalar orta seviye ve bu yüzden internette gördüğüm kadarıyla seveni kadar sevmeyeni de var. Kafam karıştı, bu yüzden yardım almak istiyorum.

Babam 400gramlık konserve alıyor ve kedim mamanın markasına göre 1 günde veya 1 gün + diğer günün ilk öğününde bitirmiş oluyor bir konserveyi. Orta bir marka olduğunda 1 günde 1 konserve bitiriyordu fakat marka biraz düşünce sürekli istemeye başladı. İçeriğinin iyi olmadığından, katkı maddesi olduğundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Babam mamaya birim (konserve 400gram) fiyatına bakarak alıyor. Onun yerine bana aylık bir fiyat söyle, günlük yaş mamasından kısarım en azından en alt markalardan yiyeceğine ortalama bir marka yer dedim. Kısarımdan kastım da annem falan kedim her miyavladığında dayanamayıp veriyor. Yani iyice alıştı yaş mamaya, kuru yemek için başına gitmiyor bile. Direkt dolabın önünde miyavlayınca annem kıyamıyor. Bu yüzden yaş mama kontrolünü elime alıp belli bir miktarda vereceğim.

İnternette gördüğüm kadarıyla günde 1 konserve yiyebilir diyor da benim kedim hiç ama gerçekten hiç kuru mama yemeden 300-400 gramı anca bitiriyor günün sonunda. Bir de genelde diğer günün sabahına bir öğünlük artıyor. Kuru mama yememesinin sebebi de babam bir anda kedimin bilmediği daha önce hiç yemediği bir markanın 15Kg'lik mamasını aldı. Şansa kedim de sevmedi o yüzden yemiyor, yoksa ondan önce 2kglik falan Pro line alıyordum günlük 3-4 kere başına gidip normal bir şekilde yiyordu. Allah'tan bitmesine az kaldı da bitince 2-3kglik kaliteli mama alacağım. Yani kısacası planım şu şekilde, şu an kedim günde 300-400 gram yaş mamayla doyuyor, sıfır kuru mamayla. Ben işin içine yiyeceği, seveceği bir kuru mamada koyarak yaş mamanın günlük gramajını düşürüp kalitesini arttırmayı planlıyorum. Hem kuru mama hem de yaş mama biraz kaliteli bir şey olsun, bilinmedik bir şeyden ziyade.

Babam aylık olarak yaş mamaya 500TL veririm dedi. Günlük 250 gram falan versem kuru mamayı da, yiyeceği güzel kaliteli bir şey alırsam ( şu anlık onu araştırmadım fakat önerilen ve fiyatı uygun gibi duran "mystic" markasını düşünüyorum.). Genel olarak hem yaş mama bağımlılığını azaltırım hem de genel olarak kedim kaliteli, en azından az buçuk güvenilir markaları tüketir. Neyse konu çok dağıldı, detaylı anlatma sebebim bütçeden bir de belki yanlış düşündüğüm bir şey vardır diye sizde durumu iyi bilin istedim. Bu bütçede günlük 200-250 gram düşecek şekilde aylık 500TL'lik yaş mama alacağım. Kendi araştırmalarım sonucu birkaç marka buldum, tek seferde oturup araştırınca kafam allak bullak oldu. Kaçırdığım başka markalar olabilir, bu bütçe dahilinde veya bütçeme uygun olmayan bir markayı da işin içine katmış olabilirim uykusuzluktan dolayı :D (@LOTR Manyağı hocam siz bu konularda bilgili gibisiniz. Yardımcı olursanız sevinirim :))

Bulduklarım;

Chefs Choice Pate Chicken Tavuklu Tahılsız Ezme Kedi Yaş Maması 400 Gr (bir sitede bu markanın içeriğinde şeytan tarçını gibi bir şey olduğunu gördüm. Vazgeçmiştim fakat bulduğum diğer markalar 250 gramlık ve 50TL'lik falanmış. Ben uykusuzluktan fark edememişim 400'lük sanmıştım. Boş kalmasın diye chefs Choice'i de ekleyeyim dedim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kedinize bu kadar yaş mama verdiğiniz durumda yemesi daha kolay olduğu için kuru mamayı reddetmeye başlayacaktır ki yazdıklarınıza bakarak başlamış da.

Kuru mamalar içerik bakımından yaş mamaya göre daha zengin ve aynı zamanda dişlerine mekanik temizlik de yaptığı için kullanımı daha doğru. Kısa vadede diş problemleri yaşamak istemiyorsanız mutlaka kuru mamaya ağırlık vermeli ya da kedinize diş temizliği yapmalısınız. Ayrıca yaş mamalar yapıları gereği bakteri üremesine çok uygunlar. Dolayısıyla açtığınız konserveyi 24-36 saatte bitiremiyorsanız mutlaka atmalısınız.

Kedilerin günlük diyeti kuru mamada 80-100 gram civarıdır. Yaş mamanın büyük kısmı su olduğu için bu rakamı 200 grama kadar çıkartabilirsiniz.

Benim kedim Nutri feline elma ve ciğerli yaş maması haricinde hiçbir mamayı yemeyi tercih etmiyor. 80 gramlık ambalajı var ve en son aldığımda 24 lira falandı. Haftada 2 gün ödül olarak veriyorum. Dolayısıyla karnını doyurmak istiyorsa kuru mama yemek zorunda olduğunu biliyor.

Bütçe ağırlığınızı öncelikle kuru mama keşfine ayırmanızı öneririm. Besleyici içeriği yüksek, aroması da güçlü kuru mamalar bulursanız kediniz keyifle yiyecektir. Ama kedinizin kilosuna göre kuru mamayı hesaplamalı, yaş mamayı da ona göre porsiyonlamalısınız. Mesela günlük kuru mama porsiyonunun 80 gram olduğu hesaplamada 40 gram kuru mama verdiğiniz bir günde 100 gram yaş mamayı aşmamalısınız. Yoksa gümbür gümbür obezite, sindirim ve böbrek sorunlarıyla karşılaşmaya başlarsınız.

ND, Hills, Brit, Purina, RC, Felix gibi markalar bence kaliteli kedi mamaları üretiyor. İşin top kısmı Acana ve Orijen gibi markalar ama ona erişmek çok maliyet çıkartıyor.

Kedinizin yaş mamada sevdiği lezzetlerin kuru mama versiyonlarına bakın. Küçük paketlerle deneyin. Mutlaka kuru mamayı günlük taze koyun (birkaç saat sonra aroması uçtuğunda yemeyecektir).

Kuru mamaya alışmayı teşvik için 1 hafta yaş ve kuru mamayı karıştırıp verebilirsiniz. Sonra yaş mamayı iyice azaltın. Beslenme saatleri haricinde kesinlikle mama almasına izin vermeyin çünkü hep isteyecek.

Yaş mama konusunda Temiz mama'yı köpeğimde ve başka bir kedide bir dönem çok kullanmıştım. Bir de onlara bakmanızı öneririm. Merdiven altı markalara göre daha iyiler bence.

Nasıl alıştırdınız neredeyse her markayı denedim sadece kuru mama yiyor arada ıslak mama veriyorum sadece sıvısını içiyor mamaya ellemiyor bile.
Ben kedimi sahiplendiğimde kardeşleri arasında en sakin, çelimsiz, enerjisiz olanı kaptım getirdim eve. Acaba hasta mı yoksa iyi beslenemedi mi derken yapıştırdım bunun önüne kaliteli bir ıslak mama baktım şapır şupur yedi. Sevdi diye ilk gün ıslak devam ettim sonra kuru mama da aldım onu da yedi ama aklı ıslakta kaldı. 2016 yılından beri ıslak devam kuru mamayı yalnızca ıslak vermeyeceğime ikna olduğunda başvuruyor Neko efendi 😂

Selam, bu aralık ayında 3 yaşına girecek dişi tekir, kısırlaştırılmış bir kedim var. Genelde babam 20'li konserve alır ve 1 ay giderdi, marka olarak bilinen marka olduğuı için pek araştırmam ve karışmazdım. Fakat şu son 2-3 ayda, her ay duymadığım farklı ve daha ucuz mamaya geçmeye başladı (bugünde bana 400gramı 18-20TL olan bir marka söyledi yani gitgide bütçe hiçliğe gidiyor.). Bu yüzden oturdum biraz araştırma yaptım fakat bütçe kısıtlı olduğu için markalar orta seviye ve bu yüzden internette gördüğüm kadarıyla seveni kadar sevmeyeni de var. Kafam karıştı, bu yüzden yardım almak istiyorum.

Babam 400gramlık konserve alıyor ve kedim mamanın markasına göre 1 günde veya 1 gün + diğer günün ilk öğününde bitirmiş oluyor bir konserveyi. Orta bir marka olduğunda 1 günde 1 konserve bitiriyordu fakat marka biraz düşünce sürekli istemeye başladı. İçeriğinin iyi olmadığından, katkı maddesi olduğundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Babam mamaya birim (konserve 400gram) fiyatına bakarak alıyor. Onun yerine bana aylık bir fiyat söyle, günlük yaş mamasından kısarım en azından en alt markalardan yiyeceğine ortalama bir marka yer dedim. Kısarımdan kastım da annem falan kedim her miyavladığında dayanamayıp veriyor. Yani iyice alıştı yaş mamaya, kuru yemek için başına gitmiyor bile. Direkt dolabın önünde miyavlayınca annem kıyamıyor. Bu yüzden yaş mama kontrolünü elime alıp belli bir miktarda vereceğim.

İnternette gördüğüm kadarıyla günde 1 konserve yiyebilir diyor da benim kedim hiç ama gerçekten hiç kuru mama yemeden 300-400 gramı anca bitiriyor günün sonunda. Bir de genelde diğer günün sabahına bir öğünlük artıyor. Kuru mama yememesinin sebebi de babam bir anda kedimin bilmediği daha önce hiç yemediği bir markanın 15Kg'lik mamasını aldı. Şansa kedim de sevmedi o yüzden yemiyor, yoksa ondan önce 2kglik falan Pro line alıyordum günlük 3-4 kere başına gidip normal bir şekilde yiyordu. Allah'tan bitmesine az kaldı da bitince 2-3kglik kaliteli mama alacağım. Yani kısacası planım şu şekilde, şu an kedim günde 300-400 gram yaş mamayla doyuyor, sıfır kuru mamayla. Ben işin içine yiyeceği, seveceği bir kuru mamada koyarak yaş mamanın günlük gramajını düşürüp kalitesini arttırmayı planlıyorum. Hem kuru mama hem de yaş mama biraz kaliteli bir şey olsun, bilinmedik bir şeyden ziyade.

Babam aylık olarak yaş mamaya 500TL veririm dedi. Günlük 250 gram falan versem kuru mamayı da, yiyeceği güzel kaliteli bir şey alırsam ( şu anlık onu araştırmadım fakat önerilen ve fiyatı uygun gibi duran "mystic" markasını düşünüyorum.). Genel olarak hem yaş mama bağımlılığını azaltırım hem de genel olarak kedim kaliteli, en azından az buçuk güvenilir markaları tüketir. Neyse konu çok dağıldı, detaylı anlatma sebebim bütçeden bir de belki yanlış düşündüğüm bir şey vardır diye sizde durumu iyi bilin istedim. Bu bütçede günlük 200-250 gram düşecek şekilde aylık 500TL'lik yaş mama alacağım. Kendi araştırmalarım sonucu birkaç marka buldum, tek seferde oturup araştırınca kafam allak bullak oldu. Kaçırdığım başka markalar olabilir, bu bütçe dahilinde veya bütçeme uygun olmayan bir markayı da işin içine katmış olabilirim uykusuzluktan dolayı :D (@LOTR Manyağı hocam siz bu konularda bilgili gibisiniz. Yardımcı olursanız sevinirim :))

Bulduklarım;

Chefs Choice Pate Chicken Tavuklu Tahılsız Ezme Kedi Yaş Maması 400 Gr (bir sitede bu markanın içeriğinde şeytan tarçını gibi bir şey olduğunu gördüm. Vazgeçmiştim fakat bulduğum diğer markalar 250 gramlık ve 50TL'lik falanmış. Ben uykusuzluktan fark edememişim 400'lük sanmıştım. Boş kalmasın diye chefs Choice'i de ekleyeyim dedim.)
Öncelikle yaptığınız büyük yanlışa değinerek başlamak istiyorum. Kedilere her gün yaş mama verilmez hocam. Dişleri çürür, midesi zayıflar ve bu sebeplerden dolayı kuru mama istese de yiyemez hale gelir ki bu durumda kediniz ölebilir. Basit bir yaş mama veriyorum deyip geçemezsiniz yani. Şimdi sizin yapacağınız şey şu kedinize ayda 2 kere konserve yaş mama vereceksiniz bu arada ben ayda bir veriyorum bunun sebebi de para değil kedimin sağlığı, ve bunun dışında sadece kuru mama ile besleyeceksiniz ev yemekleri de vermeyin. Konunuz çok uzun olduğu için hepsini okuyamadım bu yazdıklarımdan yola çıkarak bütçe belirtirseniz size yaş ve kuru mama önerisi yapabilirim. Sevgiler.

Öncelikle yaptığınız büyük yanlışa değinerek başlamak istiyorum. Kedilere her gün yaş mama verilmez hocam. Dişleri çürür, midesi zayıflar ve bu sebeplerden dolayı kuru mama istese de yiyemez hale gelir ki bu durumda kediniz ölebilir. Basit bir yaş mama veriyorum deyip geçemezsiniz yani. Şimdi sizin yapacağınız şey şu kedinize ayda 2 kere konserve yaş mama vereceksiniz bu arada ben ayda bir veriyorum bunun sebebi de para değil kedimin sağlığı, ve bunun dışında sadece kuru mama ile besleyeceksiniz ev yemekleri de vermeyin. Konunuz çok uzun olduğu için hepsini okuyamadım bu yazdıklarımdan yola çıkarak bütçe belirtirseniz size yaş ve kuru mama önerisi yapabilirim. Sevgiler.

Hocam basit bir yaş mama veriyorum deyip geçmedim büyük ihtimal tam okumadığınızdan dolayı yanlış anladınız. Ben her gün bir paket yaş maması bitebilir diye biliyordum, internetten de baktım yanlış biliyormuşum. Haftada 2 kere verebilirsiniz diyor. Eğer benimkine dediğiniz gibi ayda 2 kere verirsem susmaz, alışamaz. Hafta da 2 kere versem nasıl olur? Sonrasında alıştıra alıştıra azaltırım. Bu arada yaş mama markası önerebilir misiniz? Ayda 8 tane almayı düşünüyorum o zaman. Gramajı size kalmış, birim fiyatı 45TL'yi geçmezse sevinirm.

Hocam basit bir yaş mama veriyorum deyip geçmedim büyük ihtimal tam okumadığınızdan dolayı yanlış anladınız. Ben her gün bir paket yaş maması bitebilir diye biliyordum, internetten de baktım yanlış biliyormuşum. Haftada 2 kere verebilirsiniz diyor. Eğer benimkine dediğiniz gibi ayda 2 kere verirsem susmaz, alışamaz. Hafta da 2 kere versem nasıl olur? Sonrasında alıştıra alıştıra azaltırım. Bu arada yaş mama markası önerebilir misiniz? Ayda 8 tane almayı düşünüyorum o zaman. Gramajı size kalmış, birim fiyatı 45TL'yi geçmezse sevinirim.
Doğrudur hocam hepsini okumadım zira yoğun bir anıma denk geldi, kusuruma bakmayın. Naçizane önerim şayet dinlerseniz bir kediye en fazla ayda 4 yaş mama verilmesidir. Zira yaş mamayı doğru tanımak gerekirse yaş mama bir ödül mamasıdır normal bir mama değildir her zaman verilmez. Bir kedi için yaşamı boyunca ihtiyacı olan tüm gereksinimini karşılayacak materyaller zaten kuru mama içerisinde mevcuttur. Yine de ben haftada 2 vereceğim susmaz derseniz saygı duyarım, ben olsam vermem. İleride zararını inanın bana görürsünüz. Markaya gelecek olursak öncelikle konserve öneririm en sağlıklısı odur, açtığınız zaman 2 günde bitirmelisiniz. Ben Purina Gourmet kullanıyorum çok uzun zamandır ve memnunum. Amazon'da sizin için fiyatına baktım, makul seviyede. Linkini aşağıya bırakıyorum, bu ton balıklı versiyonu, siz içeriğini kendinize göre seçebilirsiniz. Sevgiler.

Doğrudur hocam hepsini okumadım zira yoğun bir anıma denk geldi, kusuruma bakmayın. Naçizane önerim şayet dinlerseniz bir kediye en fazla ayda 4 yaş mama verilmesidir. Zira yaş mamayı doğru tanımak gerekirse yaş mama bir ödül mamasıdır normal bir mama değildir her zaman verilmez. Bir kedi için yaşamı boyunca ihtiyacı olan tüm gereksinimini karşılayacak materyaller zaten kuru mama içerisinde mevcuttur. Yine de ben haftada 2 vereceğim susmaz derseniz saygı duyarım, ben olsam vermem. İleride zararını inanın bana görürsünüz. Markaya gelecek olursak öncelikle konserve öneririm en sağlıklısı odur, açtığınız zaman 2 günde bitirmelisiniz. Ben purina gourmet kullanıyorum çok uzun zamandır ve memnunum. Amazon'da sizin için fiyatına baktım, makul seviyede. Linkini aşağıya bırakıyorum, bu ton balıklı versiyonu, siz içeriğini kendinize göre seçebilirsiniz. Sevgiler.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi şimdilik haftada iki konserve verip bir dahaki ay düşürmeyi planlıyorum. Çünkü her gün 400gram yaş mama yiyen kediye haftada 1 85 gram verirsem durmaz büyük ihtimal. En azından haftada 160 gram verirsem bir nebze daha kolay alıştırırım. Önerdiğiniz marka için ise, geçen sen o markanın bazı ürün serilerinde zehirlenme vakaları olmuştu. Sosyalde de bunun hakkında konular falan açılmıştı. Sizce bir şey olur mu, Purina alsam mı? Veya önerebileceğiniz ikinci bir marka var mı?

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi şimdilik haftada iki konserve verip bir dahaki ay düşürmeyi planlıyorum. Çünkü her gün 400gram yaş mama yiyen kediye haftada 1 85 gram verirsem durmaz büyük ihtimal. En azından haftada 160 gram verirsem bir nebze daha kolay alıştırırım. Önerdiğiniz marka için ise, geçen sen o markanın bazı ürün serilerinde zehirlenme vakaları olmuştu. Sosyalde de bunun hakkında konular falan açılmıştı. Sizce bir şey olur mu, Purina alsam mı? Veya önerebileceğiniz ikinci bir marka var mı?
Purina bildiğiniz üzere global bir marka, zehirlenme kuru mamada oldu bilgim var. Ben de çok eleştirdim :) Takdir elbette sizin, ancak ikinci bir marka arıyorsanız da aşağıya bir link daha bırakıyorum. İnceleyip kendinize göre en doğru kararı verebilirsiniz. Sevgiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı