Kedi kaç aylık olunca kısırlaştırma yapılmalı?

CHRİS W4LKER

Decapat
Kedim erkek. Şuan 5-6 aylık falan. Karma aşısını iç ve dış parazit aşısını falan oldu. Karma aşısını artık ölene kadar tekrar yaptırmak gerekmiyormuş. Haftaya iç parazit aşısını yaptırmaya gideceğiz. Peki bizim bu ufaklığı kaç yaşında kısırlaştırmamız en doğrusu olur? @LOTR Manyağı

Kedim erkek. Şu an 5-6 aylık falan. Karma aşısını iç ve dış parazit aşısını falan oldu. Karma aşısını artık ölene kadar tekrar yaptırmak gerekmiyormuş. Haftaya iç parazit aşısını yaptırmaya gideceğiz. Peki bizim bu ufaklığı kaç yaşında kısırlaştırmamız en doğrusu olur? @LOTR Manyağı

Sokak kedisi kısırlaştırılmalı koşularından dolayı ev kedisi koşulları iyi oluyor kısırlaştırırsan yanlış yaparsın kendi düşüncem.

Sokak kedisi kısırlaştırılmalı koşularından dolayı ev kedisi koşulları iyi oluyor kısırlaştırırsan yanlış yaparsın kendi düşüncem.
Ev kedisi ancak kısırlaştırmayı düşünüyorum. Çünkü ev kedisi olsa bile kızgınlaşınca sürekli hırçınlaşıyormuş ve evden falan kaçabiliyormuş.

Sürekli çiftleşttirmen gerekiyor eğer kısırlaştırmayacaksan. O yüzden damızlık gibi saçma sapan şeylerde kullanılmayacaksa eğer kısırlaştırılmalı.

Şartlara göre değişiyor kısırlaştırma yaşı. Eğer evde karşı cinsten bir kedi daha varsa 1 yaşından önce kısırlaştırmak daha iyi çünkü erken ergenliğe giriyorlar. Sokağa salıyorsanız da aynı durum var. Yok evde tekse ve çıkmıyorsa 1 yaş iyidir. Daha önce kısırlaştırmak gelişimini yavaşlattığı için kediniz küçük cüssede kalabiliyor. Benim kedilerimden biri orman kedisi, 1 yaşında küçük köpekleri geçecek boyuta ulaştı mesela. Kısırlaştırmayı geciktirmedik ki daha büyümesin :D

Ya yasak mı bilmem ama:
Benim kedi kısırlaştığı halde azgın. Kız peşinde bir de aşılamasam bize.
Kediler bir kere azgınlığa ulaştı mı maalesef kısırlaştırmadan sonra da devam edebiliyor o yüzden geciktirmemek en iyisi.

Kısırlaştırmak için testisleri bir bezelye boyutuna kadar ve orta sertlikte ise kısırlaştırılabilir. Ancak bu mevzu 6 aylık da olabiliyor, 1 yılda ya da 5 yılda bile olabiliyor. Benim kedim Ares, 10 aylık iken kısırlaştırıldı. Lucifer ise 3 yaşında iken.

Düzeltme: Pardon, 2 yaşında iken kısırlaştırmışız.

Geri
Yukarı