Kedi sahiplendikten sonra neler yapılmalı?

MTN

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yeni doğmuş bir kediyi sahiplenmeyi düşünüyorum. Böylece sahibi olarak bana alışır ve beni tanır diye düşündüm ( doğru mudur bilmiyorum). Kediyi evin içinde yetiştireceğim. Onun için tuvalet eğitimini vermek lazım. Kedi kumunu da tuvalette bir köşeye koyarım diye düşünüyorum böylece koksa bile evi kokutmaz. Mamayı da türe göre seçeceğim galiba her kedi her mamayı yemez herhalde. Kediyi aldıktan sonra da veterinere götürünce zaten o bütün yapması gerekenleri yapar diye düşünüyorum. Fazladan koltuğum var yupyumuşak, kediye orayı da yatacak yer olarak yaparım diyorum. Kedi için almam gereken eşyalar edevatlar nelerdir? Kaçırdığım veya yanlış yaptığım yer varsa söylerseniz sevinirim. Daha önce hiç kedi beslemedim onun için her bilgiye açığım.
1593262549464.png

Şuraya içine insan kaçmış kediyi de koyayım da konu daha güzel gözüksün :D

Son düzenleme:
Yapılacak şeyleri zaten yazmışsınız. Tuvalet eğitimi oldukça kolaydır. Benim ufaklık eve ilk geldiğinde ailecek yakından izliyorduk. Bir ara yere tuvaletini yapacak gibi oldu, hemen gittik kumuna koyduk oraya yaptı. O andan itibaren tuvaletini kumuna yapması gerektiğini öğrendi ve hep oraya yaptı.

Mama konusunu veterinere danışın. Balıklı mamalar kedinin tüylerinin daha parlak ve sağlıklı büyümesini sağlıyor, tek bilgim bu.

Yapılacak aşıları vb. de veteriner yapacaktır zaten. İlk birkaç gün onunla çok oynamayın, kendi haline bırakın. Kendini oraya ait hissetmesi için bütün evi gezip öğrenecek çünkü.

Bütün bunlar dışında ona sevginizi, ilginizi verin o zaten sizi sevecektir. :)

Yapılacak şeyleri zaten yazmışsınız. Tuvalet eğitimi oldukça kolaydır. Benim ufaklık eve ilk geldiğinde ailecek yakından izliyorduk. Bir ara yere tuvaletini yapacak gibi oldu, hemen gittik kumuna koyduk oraya yaptı. O andan itibaren tuvaletini kumuna yapması gerektiğini öğrendi ve hep oraya yaptı.

Mama konusunu veterinere danışın. Balıklı mamalar kedinin tüylerinin daha parlak ve sağlıklı büyümesini sağlıyor, tek bilgim bu.

Yapılacak aşıları vb. de veteriner yapacaktır zaten. İlk birkaç gün onunla çok oynamayın, kendi haline bırakın. Kendini oraya ait hissetmesi için bütün evi gezip öğrenecek çünkü.

Bütün bunlar dışında ona sevginizi, ilginizi verin o zaten sizi sevecektir. :)
Hangi türde kedi sahipleneceğime karar veremedim. Ev tarihi eşyalarla dolu onun için etrafı yırtan dağıtan bir kedi olmamalı. Scottish fold-British shorthair'lar çok hoşuma gidiyor ama onlar da çok miskinler diye biliyorum, sadece yatıyorlarmış. Bir de çok tüy dökmeyen bir tür olsa güzel olur. Sevdiğim türlerde de fark ettim ki hepsi kısa tüylü kediler. Bunlar tüy de dökmüyordur galiba. American Shorthair gibi mesela.

Son düzenleme:
Yavru kedileri sütle beslemeyin.Benim açtıgım konudan sonra veterinere gittik,Ölebileceğini ve sütle beslemememizi söyledi.Kuru mama yedirin.Ona bir yuva alın ve oraya alışsın.Veterinere de danışın.Benim kedim akıl sahibi olduğunu düşünmediğim biri yüzünden ölümle burun buruna.Veteriner kontrolünde onu sağlığına ve kilosuna kavuşturacağız inşallah.

Hangi türde kedi sahipleneceğime karar veremedim. Ev tarihi eşyalarla dolu onun için etrafı yırtan dağıtan bir kedi olmamalı. Scottish fold-British shorthair'lar çok hoşuma gidiyor ama onlar da çok miskinler diye biliyorum, sadece yatıyorlarmış. Bir de çok tüy dökmeyen bir tür olsa güzel olur. Sevdiğim türlerde de fark ettim ki hepsi kısa tüylü kediler. Bunlar tüy de dökmüyordur galiba. American Shorthair gibi mesela.
Cinsler hakkında pek bir bilgim yok. Kedimin cinsinin Bombay olduğunu da şans eseri televizyonda öğrendim mesela. :D Kısa tüylü kediler daha az tüy döker diye biliyorum ben de.

Yavru kedileri sütle beslemeyin.Benim açtıgım konudan sonra veterinere gittik,Ölebileceğini ve sütle beslemememizi söyledi.Kuru mama yedirin.Ona bir yuva alın ve oraya alışsın.Veterinere de danışın.Benim kedim akıl sahibi olduğunu düşünmediğim biri yüzünden ölümle burun buruna.Veteriner kontrolünde onu sağlığına ve kilosuna kavuşturacağız inşallah.
Kuru mamayla beslemeye dikkat ederim. Peki bu kediye almam gereken şeyler neler
Mama, Kedi kumu, kum yeri, tarak gibi ürünlerde hangi markaları/ürünleri öneriyorsunuz? Alacağım kedi muhtemelen shorthair türlerden biri olacak.
Cinsler hakkında pek bir bilgim yok. Kedimin cinsinin Bombay olduğunu da şans eseri televizyonda öğrendim mesela. :D Kısa tüylü kediler daha az tüy döker diye biliyorum ben de.
Çok güzel duruyorlar, bir de buna tüylerini parlatacak bir bakım yaparsan gözleri kamaştırabilir :D

Set olarak kullandığım;
Mama olarak;

İlk bir ay sadece emziriyorlar galiba o zaman 3-4 haftadan büyükken eve almak lazım herhalde.
Böyle bir site buldum. Buradan birinin kedisini sahipleneceğim büyük ihtimal. Hatta attığım linkteki bile olabilir. Alışması için yavru kedi alayım diyordum fakat yetişkin kediler de alışma konusunda bir sıkıntı çekmiyormuş.

Son düzenleme:
Set olarak kullandığım;
Mama olarak;
Arkadaşın belirttiği mama çok kaliteli ve kedim bu mamayı yedikten sonra elimle et versem yemiyor. Problan marka mamalar pakette çok pahalı oluyor ancak mama satan petshoplarda kilosunu 50 tl civarında alabilirsiniz. Ben o şekilde yapıyorum daha ekonomik oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı