Kedi tırmalaması sonrası kuduz aşısı vurdurulmalı mı?

İsmail Ördek

Hectopat
Daha fazla  
Beyler ev kedimiz var. 25 gün önce falan mahalleden biri kedi aradığımızı duydu ve sahibi yurt dışına gidecek olan kediyi aşılı deyip verdi. Kedi az önce beni tırmaladı tetanos vurdurdum ama kuduz vurdurmadım sorun olur mu?

Kedinin aşıları tamsa bir sorun olmaz. Kuduz salya yoluyla bulaşıyor zaten.

Knk sahibi aşı kartı vermedi ama kedi saldırgan değil ve salya yok kucağımda yatarken annem süpürgeyi açtı sesten korkup sırtıma tırmanıp atladı o sırada korkudan tırnakları çıkmıştı ve boynumu ve omzunu kanattı

Kuduz tükürük (salya) yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu yüzden kuduz olanlar genelde ısırılmıştır. Tırmalama yoluyla kuduz bulaşması için kedinin sizi tırmaladığı patisini gayet yoğun bir salya ile yalamış olması gerekir ki bu da çok düşük bir ihtimaldir. Hem günümüzde kuduz neredeyse bitti. Sizi tırmalayan kedinin kuduz olması da pek düşük bir ihtimal. Bana kalırsa aşı olmanıza gerek yok. Ama işinizi sağlama almak istiyorsanız aşı olabilirsiniz.

Knk sahibi aşı kartı vermedi ama kedi saldırgan değil ve salya yok kucağımda yatarken annem süpürgeyi açtı sesten korkup sırtıma tırmanıp atladı o sırada korkudan tırnakları çıkmıştı ve boynumu ve omzunu kanattı
O zaman aşı olmanıza gerek yok.

Kediler yeni sahiplerine alışana kadar saldırgan olabiliyorlar. Aynısını ben de iki kez yaşamıştım. Bir sorun olacağını sanmıyorum.

Kuduz tükürük (salya) yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu yüzden kuduz olanlar genelde ısırılmıştır. Tırmalama yoluyla kuduz bulaşması için kedinin sizi tırmaladığı patisini gayet yoğun bir salya ile yalamış olması gerekir ki bu da çok düşük bir ihtimaldir. Hem günümüzde kuduz neredeyse bitti. Sizi tırmalayan kedinin kuduz olması da pek düşük bir ihtimal. Bana kalırsa aşı olmanıza gerek yok. Ama işinizi sağlama almak istiyorsanız aşı olabilirsiniz.

O zaman aşı olmanıza gerek yok.
Pek emin değilim ama ailem zaten gerek olmadığını düşünüyor bilemedim aile hekimine yazdım tetanoz için yanına çağırdı yaptım döndüm kuduzu sormadım sorsam mı

Geri
Yukarı