Kedi tırmalamasından bir şey olur mu?

Hocam ülkemizde kedi tırmalaması ile kuduz olan insan yok.

Ayrıca kedi normalde ev kedisi ve yabani türden olduğu icin hep dışarı çıkıyor. Sahibi aşılarını yapmıştı.

Az önce sahibine sordum. Aşıları tammış herhangi bir sorunu yokmuş :)
Aşıları varsa problem olmaz evet. Yine de kedi 10 gün içerisinde ölürse hemen aşı yaptırmanız gerekir. 10 günlük periyodda kediye bir şey olmazsa ki aşılıysa o ihtimal yok gibi bir şey herhangi bir sorun olmaz. Beni de geçen hafta tırmaladı sokak kedisi olduğu ve takibi mümkün olmadığı için aşı olmak zorunda kaldım. Geçmiş olsun.

Kedi tırmalaması gibi durumlarda, hastaneye gidip kuduz aşısı olmanız gerekmekte. Kedi tırmalamasından da kuduz geçebiliyor ve sokak kedileri, köpekleri rahatlıkla kuduz hastalığını taşıyabiliyor. Aşı olup olmamak size kalmış. Kuduz hastalığına yakalandıktan sonra tedavisi yok ve kesin ölümle sonuçlanıyor. Kuduz hastalığına yakalanan birisi, maksimum bir hafta içerisinde ölüyor.

Beni bir kere daha tirmalamisti hem de daha buyuktu o yara, fakat bir şey olmamıştı. Ondan dolayı çok gidesim gelmiyor. Tavsiyeniz varsa yine de yazabilirsiniz. Ek olarak kolonya sıktığımda tepkime almıyorum, tabii kedi tirmalamalari öyle tepkime veriyor mu vermiyor mu bilmiyorum.

Kendinizi büyük tehlikeye sokuyorsunuz kuduz aşısı olmanız lazım.

Madem bu kadar biliyorsunuz soru sorma amacınız ne acaba?

Bu göndermiş olduğum Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün Kuduz Profilaksi rehberinden.

Eki Görüntüle 2000243
Eki Görüntüle 2000244

Keyfinize kalmış artık. İyi günler.
Kuduz salyayla bulaşır efendim. En yaygın olarak ısırıkla. Kedi tırmığıyla doğrudan kuduz bulaşmaz. Konu sahibinin de farkında olduğu gibi her açık yarada tetanos riski vardır. Tetanos toprakta doğal olarak bulunan bir patojendir ve kedilerin toprağa değen pençelerinde bulunmaktaysa açık yaradan girebilir.

Eğer on yıllık tetanos aşınızın üzerinden beş yıl geçtiyse evet, her kesiğinizden sonra aşı olmanız önerilir. On yıllık tetanos aşısı tedavi aşısından farklıdır.

Ev arkadaşımın kedisi var normalde elimizi tirmalar isirir kanatir bir problem olmuyor aşısı vardı fakat suresi doldu mu bilmiyorum dun evden kaçtı akşamına binanın arka bahçesinde bulundu bugün de benimle oynarken parmagimi tirmalayip kanatti normalde evden cıkmıyor o yuzden kanattıgında sorun olmuyordu benim için fakat dun kaçtıgı icin bugün kanattıgında tedirgin oldum geçen yıl tetanos ve kuduz aşısı olmuştum sizce bir şey yapmama gerek var mıdır?

Ev arkadaşımın kedisi var normalde elimizi tirmalar isirir kanatir bir problem olmuyor aşısı vardı fakat suresi doldu mu bilmiyorum dun evden kaçtı akşamına binanın arka bahçesinde bulundu bugün de benimle oynarken parmagimi tirmalayip kanatti normalde evden cıkmıyor o yuzden kanattıgında sorun olmuyordu benim için fakat dun kaçtıgı icin bugün kanattıgında tedirgin oldum geçen yıl tetanos ve kuduz aşısı olmuştum sizce bir şey yapmama gerek var mıdır?
Birşey olmaz. Korkmayın

Geri
Yukarı