Kedi vs Köpek

Herhangi biriyle kötü bir anı yaşayıp onu tercihlerden elemek "AMD aldım sorun yaşadım, Intel çok daha iyidir" demekten farksız bence.

Hiçbir sebep yokken ufacık çocuklara saldıran manyak köpekler yok değil. Bu köpeklere karşılık verip çocukların hayatını kurtaran kediler gerçekten de var.

"Tüm kediler nankördür" veya "Tüm köpekler sadıktır" demek kesinlikle doğru değil, her iki türde de aynı bizde olduğu gibi iyi-kötü/sadık-nankör ayrımı yapabiliriz.

Konu bayağı eski ama, @GCN kedi veya köpek sahiplendin mi geçen zamanda?

Ayrıca benim tercihim de kediden yana olur. Zaten bizim sokak 20-30 tane kedi ile dolu. :D

Bir tane köpek var sokakta, o da Pincher cinsi. Hiç de sevmem. Ama Golden cinsleri çok şirin oluyor yav. :LOL:

Her şeye rağmen kediyi seç hacı daha seçmediysen. Daha güzeldir köpeğe göre. (y)

Bu arada @SideWinder sen kedini evde mi besliyorsun dostum? :)
Evet, besliyorum. :)

@ShadYaqz İşte aradığım cevap. :) Gece gece ne yazsam bilemedim. Sonra gidip yattım. :D

@SideWinder Hocam evde beslemek zor oluyor mu? Aylık/günlük masrafları çok mudur? Tüy falan döküyor mu sizin kedi? Bir de sokak kedisi alsam eve alışır mı dersin? :D

Son düzenleme:
  1. Kum ve mama masrafı dışında pek bir masrafı olmuyor. Aslında mamanın yanın da ev yemeklerine alıştıranlar da var, biz de düşündük, fakat kedide bazı hastalıklar (mide bağırsak) çıkabiliyor. Yada kedi mutfağa alışıyor ve bu sinir bozucu olabiliyor.
  2. Evde beslemek zor değil aslında. Sadece kediniz hareketliyse ordan oraya uçabiliyor. Bunun çözümü de basit; basamaklar. Tek zorluk ''tatile gittiğimde nereye bırakacağım?'' sorusu oluyor.
  3. Tüy çok dökmüyor, ama baş etmesi kolay: Dyson. :)
  4. Sokakta yaşayan bir kedi, bağımsızlığına alışmış demektir. Bu nedenle zorluk çıkartabilir.
Genel anlamda zevkli bir iş. Ama evde kedi besleyeceklere tavsiyem 3 aylık yavrulardan başlamalı. Bunun sebebi; hem kedi size ve evinize daha iyi alışır, hem de kum, mama ve diğer eğitim/alışkanlıkları daha kolay alır.

Biz Calico türü bir dişi kedi besliyoruz. Yavruluğunda sahiplenmiştik. Kısırlaştırdık da ayrıca. Bu da önemli bir nokta. Eğer kısırlaştırmazsanız apartmanda hem kediye, hem de apartman sakinlerine eziyet etmiş olunuyor.

Ayrıca kedilerin nankör olduğunu düşünmüyorum. Sadece köpeklere göre size hemen itaat etmiyorlar, ve rahat hayvanlar.

1. Kum ve mama masrafı dışında pek bir masrafı olmuyor. Aslında mamanın yanın da ev yemeklerine alıştıranlar da var, biz de düşündük, fakat kedide bazı hastalıklar (mide bağırsak) çıkabiliyor. Yada kedi mutfağa alışıyor ve bu sinir bozucu olabiliyor.
  2. Evde beslemek zor değil aslında. Sadece kediniz hareketliyse ordan oraya uçabiliyor. Bunun çözümü de basit; basamaklar. Tek zorluk ''tatile gittiğimde nereye bırakacağım?'' sorusu oluyor.
  3. Tüy çok dökmüyor, ama baş etmesi kolay: Dyson. :)
  4. Sokakta yaşayan bir kedi, bağımsızlığına alışmış demektir. Bu nedenle zorluk çıkartabilir.
Genel anlamda zevkli bir iş. Ama evde kedi besleyeceklere tavsiyem 3 aylık yavrulardan başlamalı. Bunun sebebi; hem kedi size ve evinize daha iyi alışır, hem de kum, mama ve diğer eğitim/alışkanlıkları daha kolay alır.

Biz Calico türü bir dişi kedi besliyoruz. Yavruluğunda sahiplenmiştik. Kısırlaştırdık da ayrıca. Bu da önemli bir nokta. Eğer kısırlaştırmazsanız apartmanda hem kediye, hem de apartman sakinlerine eziyet etmiş olunuyor.

Ayrıca kedilerin nankör olduğunu düşünmüyorum. Sadece köpeklere göre size hemen itaat etmiyorlar, ve rahat hayvanlar.
Doğrudur. Ama ben kısırlaştırmaya pek sıcak bakmıyorum. Hem etik bulmuyorum, hem de dini açıdan da doğru olmadığını biliyorum. Zaten kısılaştırılmış olması gerekseydi Rabbim öyle yaratırdı. Ama bizler sırf koku bırakmasın diye hayvanın en büyük hakkını, ondan izinsiz alıyoruz. Canice... (n)

Peki kumu falan koku yapar mı? Sürekli değiştirmek gerekir mi?

Mama fiyatları ne kadar oluyor bunun? Biz genelde artıklarla besliyoruz sokaktaki kedilerimizi...

Aşıları vs. hangi rutinle devam ediyor? Aylık mı, yıllık mı aşı yaptırmam gerek? Bir de aşıları kaça yapıyorlar?

Seni de soruya boğduk hacı, kusura bakma... :D

@Selim C.
Koku yapan ve yapmayan şeklinde kumlar oluyor. Benim aldıklarım koku yapıyordu. İlk aldığınızda farkedersiniz ancak zamanla alışırsınız. İki halde var benim bildiğim, cam gibi taşları olan ve normal kum gibi olan. Ben kum şeklinde aldım, kedim ona daha alışıktı.

Kuru ve yaş şeklinde var. Kuru olanların büyük olanı benim oturduğum yerde 18 TL civarındaydı. Küçük olan almadım hiç. Yaş mamalarında tekli olanları 3.50 TL civarıydı. Çoklu olanların fiyatını bilmiyorum.

Benim bildiğim her 3 ayda bir yapılması gereken aşılar var, ancak ben yaptırmadım. Aşı fiyatları 2017 yılı İstanbul için şu şekilde sanırsam:
Kedi Kuduz Aşısı: 60 TL
Kedi Karma Aşı: 70 TL
Kedi FeLV Aşısı: 70 TL
Kedi FIV Aşısı: 85 TL
Kedi İç Parazit (Tablet): 30 TL
Kedi İç Parazit (Enjektabl): 45 TL
Kedi Dış Parazit: 20 TL + İlaç Ücreti
Kedi İlaçlı Banyo Uygulaması: 55 TL

Geri
Yukarı