Kedimin tırnağı etine girmiş, ne yapmalı?

dxtserc

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Serbest
Merhaba sayın Technopat sakinleri, bugün bir şey fark ettim, kedimin yürümesi değişmişti. Tırnaklarına bakmaya karar verdim, ayakları ve ellerinde tırnağın yuvarlak kanca şeklinde dönüp ete girdiğini gördüm. Zorlu olsa da 1 etteki tırnağı kesip çıkarabilsem de çok zor ve çok hırçınlaşıyor kedim. Bu olaydan 1-1.5 saat sonra kedim kötüleşti gibi oldu. Önerilerinizi alabilir miyim acaba? Lütfen yardım edin, nöbetçi eczane bulamadık çevremizde.

Cins: Norveç orman kedisi

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynısı benim köpeğimde de olmuştu, biraz zahmet verse de tırnağı kestikten sonra etten çıkardık zamanla iyileşiyor yürümesi de, eğer sen yapamazsan veteriner hekimine götür orada yaparlar zaten ama dikkat et kedi çok koşmasın zıplamasın, tırnak ete daha da fazla girebilir. Yavaşça ayağına masaj yapabilirsin.

Tırnak ete girdiyse enfeksiyon bulaşmış olabilir havadan, tozdan falan. Benim de 3 tane 1 haftalık yavrularım var :)

Merhaba sayın Technopat sakinleri, bugün bir şey fark ettim, kedimin yürümesi değişmişti. Tırnaklarına bakmaya karar verdim, ayakları ve ellerinde tırnağın yuvarlak kanca şeklinde dönüp ete girdiğini gördüm. Zorlu olsa da 1 etteki tırnağı kesip çıkarabilsem de çok zor ve çok hırçınlaşıyor kedim. Bu olaydan 1-1.5 saat sonra kedim kötüleşti gibi oldu. Önerilerinizi alabilir miyim acaba? Lütfen yardım edin, nöbetçi eczane bulamadık çevremizde.

Cins: Norveç orman kedisi

Merhabalar, soğuk su ve sabun ile orayı iyice yıkayınız ardından ortalama 10 dakika bir süre bekledikten sonra. Tentürdiyot' pamuk varsa, pamuğun üstüne dökünüz sonra da oraya hafif hafif dokunuşlarla pamuğu sürünüz. Çok fazla sürmemeye çalışın, zira kedi patisini yalayabilir.

Yarın erkenden kedinizi veterinere götürün mutlaka. Bu iş sizden çıkmış. Tırnak makasıyla, cımbız vs. olmaz. Veteriner boşa durmuyor yarın erkenden mutlaka götürün. :)

arkadaşlarım öneriler için teşekkürler fakat yarım saat önce kedimin toksoplazma olduğunu öğrendim veterinerden :(

Öncelikle geçmiş olsun bu duruma üzüldüm. Çiğ et verdiğinizden dolayı parazit olmuş olabilir... Genellikle çiğ etlerden oluşuyor parazitler. Bir şey önerebildi mi size? Mesela: Kedi maması vermeyin, kedinizi yıkayın gibi vs.

Antibiyotik ve ağzına sürülen akışkan mama takviyeleri verildi şuanlık onları kullanıyorum çiğ et sıklıkla vermiyoruz fakat yakın bir zamanda tavuk derisi verdiğimiz olmuştu

Antibiyotik ve ağzına sürülen akışkan mama takviyeleri verildi şuanlık onları kullanıyorum çiğ et sıklıkla vermiyoruz fakat yakın bir zamanda tavuk derisi verdiğimiz olmuştu
Umarım kediniz iyileşmiştir. Kedinizin kendi tırnağına bakım yapması için ona bir ip alırsanız o kendi kendine oynar bir daha bur durum başına gelmez. İnşallah gelmez kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı