Kedinin kuduz olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mr.Watchman

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bir kedim var. Tekir kesi ve henüz yavru. 3 ya da 4 aylık falan. Birkaç gündür çok garip hareketleri var. Örneğin bizden saklanıyor, çok aşırı hızlı derecede bir odadan diğer odaya kaçıyor veya bize saldırıyor, tırmalıyor vs. Sokağa bıraksam tekir kedi olduğu için bir şey olmaz diye düşünüyorum fakat hoş olmaz. Sizce ne yapmalıyım? Yaptıkları normal mi? Müsait olduğunda bir video atacağım.

Kuduz olduğunu hareketlerinden çok salya akıtması, göz hareketleri, reflekslere karşı durumları/ışığa hassaslık gibi durumlarla ayırt edebilirsiniz. Saldırganlık durumu kuduz olmasından olmayabilir. Çiftleşme arefesi genellikle 6-7 aydan sonra olur. Ancak kedi dediğiniz gibiyse çiftleşmesi için de daha erken. Yine de en doğru teşhisi bir veteriner koyabilir.

Arkadaşlar, bir kedim var. Tekir kesi ve henüz yavru. 3 ya da 4 aylık falan. Birkaç gündür çok garip hareketleri var. Örneğin bizden saklanıyor, çok aşırı hızlı derecede bir odadan diğer odaya kaçıyor veya bize saldırıyor, tırmalıyor vs. Sokağa bıraksam tekir kedi olduğu için bir şey olmaz diye düşünüyorum fakat hoş olmaz. Sizce ne yapmalıyım? Yaptıkları normal mi? Müsait olduğunda bir video atacağım.

Oyun yapıyor olabilir tam zamanları. Ama evde kedi bakıyorsan kuduz, karma aşısı ve iç/dış parazitlerini yaptırman gerek. Sağlık oyuncak değildir.

Kuduz hayvanlar hep tükürür ve bir yerleri durmadan yalarlar kendiniz bunlar yapıyorsa kuduzdur.

Ek olarak ekleyeyim, kuduzu alabileceği bir ortam ya da bir ısırık izi var mı kedinin vücut çevresinde? Ya da çok ışıklı bir ortamda kedinin agresifleşmesi.
Hocam müstakil evde olduğumuz için kapı bazen açık kalabiliyor.Dışarıda böcekleri sinekleri yiyebiliyor.

Kuduz hayvanlar hep tükürür ve bir yerleri durmadan yalarlar kendiniz bunlar yapıyorsa kuduzdur.
Bazen kendini yalıyor ama hiç tükürdüğünü görmedim.

Kuduz hastalığının çok daha belirgin özellikleri vardır. Saldırmayla oradan oraya atlamasıyla anlayamazsınız.
Ama öyle böyle değil aşırı bi enerjik ,bize saldırıyor kendisine dokununca ısırabiliyor (yavaşça) ve böyle yatak altı,kanepe altı gibi yerlere giriyor.

Kuduz olduğunu hareketlerinden çok salya akıtması, göz hareketleri, reflekslere karşı durumları/ışığa hassaslık gibi durumlarla ayırt edebilirsiniz. Saldırganlık durumu kuduz olmasından olmayabilir. Çiftleşme arefesi genellikle 6-7 aydan sonra olur. Ancak kedi dediğiniz gibiyse çiftleşmesi için de daha erken. Yine de en doğru teşhisi bir veteriner koyabilir.
Hocam dedikleriniz yok kedimizde fakat gerçekten ailem için korkuyorum kuduz geri dönüşü zor olan bir hastalık .Allah korusun.Google dan baktığımda belirtiler uyuşuyordu.

Hocam müstakil evde olduğumuz için kapı bazen açık kalabiliyor. Dışarıda böcekleri sinekleri yiyebiliyor.

Ama öyle böyle değil aşırı bir enerjik, bize saldırıyor kendisine dokununca ısırabiliyor (yavaşça) ve böyle yatak altı, kanepe altı gibi yerlere giriyor.

Kendisi yalaması normal herhangi bir yeri yalıyormu öneğin cam ayna ya da herhangi bir eşya. Yalamıyorsa bir şey yok yavru sonuçta.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler olay şu imiş.Şimdi evimiz müstakil olduğundan ve bazen kapı ,balkon vs açık kaldığında dışarı çıkınca cüsse olarak 4,5 katı olan baya büyük bir kedi bizimkini dövüyormuş yeni farkettik .Bizim yavru da korkusundan saklanıyormuş.Yani Allah'a şükür kuduz vs.sorunu yokmuş. Sizlere önerim benim gibi beklemeden kuduz aşısını yaptırmanız (içiniz rahat olur) ve asla kedinizi dışarı salmamanız.

Geri
Yukarı