Keenetic Extra DSL ile fiber kullanılır mı?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Keenetic Extra DSL modem kullanıyorum ve Netspeed ADSL kullanıcısıyım. Bu ay içinde eğer bir aksilik çıkmazsa VDSL'e geçeceğim. Fakat ilerleyen zamanlarda mahalleme gerçek fiber gelme ihtimali olduğundan dolayı bu soruyu sormak istedim.

Keenetic Extra DSL ile hem ADSL/VDSL internet hem de Ethernet üzerinden internet kullanılabiliyor. Fakat Extra DSL'in Ethernet portları en fazla 100 Mbps desteklediğinden dolayı şüphelerim var. Türk Telekom fiber üzerinden en fazla 100 Mbps veriyor. Fakat TurkNet ve Turkcell kendi altyapıları ile daha yüksek hızlar da sunuyor. Gerçi Turkcell belli bir daire sayısı olmayan evlere fiber çekmiyor diye biliyorum fakat yine de bu soruyu sormak istedim.

Keenetic Extra DSL ile fiber kullanılır mı? Yoksa fiber için Hero DSL veya Giga gibi daha üst seviye Keenetic ürünleri mi kullanılmalı?

Yanlış bilgi
Bu modem ile fiber kullanamazsın. Modem sadece ADSL/VDSL destekliyor.

Not: VDSL2 bazı durumlar da 300Mbit/s'ye kadar hız sunabiliyor, arasındaki farklarla karıştırmayın.

Bu modem ile fiber kullanamazsın. Modem sadece ADSL/VDSL destekliyor.
Neden ki? Modemin Ethernet portları WAN olarak da kullanılabiliyor. Türkiye'de fiber hizmetleri Cat.6 Ethernet ile veriliyor.

Extra DSL portları 100 Mbps diye biliyorum.
Ben de zaten bu yüzden bu konuyu açtım. Keenetic Extra DSL ile fiber kullanılmasının mantıklı olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Ben de zaten bu yüzden bu konuyu açtım. Keenetic Extra DSL ile fiber kullanılmasının mantıklı olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

En sağlıklı bilgiyi eğer Telegram kullanıyorsanız Keenetic Türkiye kullanıcıları ya da forum donanım haberde ki yetkililer ve kullanıcılar tam bilgiyi verir bende Hero DSL aldım 10 gün oldu.

100 Mbps bir fiber varsa kullanabilirsin, birazcık daha düşük alırsın 100'den. Fakat daha yüksek fiber alacaksan işini görmez, sadece fiber kullanacaksan da DSL modelini almana gerek yok zaten. Düz router alsan yeter.

100 Mbps bir fiber varsa kullanabilirsin, birazcık daha düşük alırsın 100'den. Fakat daha yüksek fiber alacaksan işini görmez, sadece fiber kullanacaksan da DSL modelini almana gerek yok zaten. Düz router alsan yeter.
Zaten Türk Telekom kendi fiber altyapısı üzerinden en fazla 100 Mbps hız veriyor. O yüzden sorun olacağını sanmıyorum.

Extra DSL ile 1000/1000 hız alınabilir.

Eksik bilgi, durumu yönetime bildirdim fakat ilgilenmediler. Yeni Extra DSL modelleriyle 1000/1000 alınabilir, eski kutu Extra DSL 100/100 maksimum (şu an Carrier DSL adıyla satılıyor). KN-2112 Extra DSL ile 1000/1000 alabilirsiniz, KN-2111 Extra DSL ile 100/100 alabilirsiniz. Alacaklar dikkatli olsunlar ucuza 1000/1000 alacağım diye eskiden kalan KN-2111 Extra DSL alıp üzülmesinler.

Yeni konular

Geri
Yukarı