Çözüldü Keenetic Extra DSL ile Fiber Nasıl Kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gideon

Kilopat
Daha fazla  
Bu modemle fiber internet kullanılabildiği söyleniyor. Modemde WAN portu yok, sadece DSL var. Fiber interneti nasıl kullanabiliriz?

Çözüm
Modem arayüzünde Kablolu bağlantılar > Portlar ve VLAN bölümüne girerek herhangi bir LAN portunu WAN portuna (sağlayıcı olarak seçiyorsunuz) çevirerek kullanabiliyorsunuz, genelde 1 numaralı LAN portu tercih ediliyor.

Bunun için fiber hattınızın kullanıcı adı, şifre ve VLAN ID'sini bilmeniz yeterli.

Uygun port yok fakat kullanılır diyorlar.
Güzel kafaymış ben isterim.

Uygun porta sahip değilse kullanamazsın.
Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Cihaz uygun porta sahip, bahsedilen modem ile fiber internet kullanan kullanıcılar mevcut.
Modem arayüzünde Kablolu bağlantılar > Portlar ve VLAN bölümüne girerek herhangi bir LAN portunu WAN portuna (sağlayıcı olarak seçiyorsunuz) çevirerek kullanabiliyorsunuz, genelde 1 numaralı LAN portu tercih ediliyor.

Bunun için fiber hattınızın kullanıcı adı, şifre ve VLAN ID'sini bilmeniz yeterli.

Uygun port yok fakat kullanılır diyorlar.
Güzel kafaymış ben isterim.

Uygun porta sahip değilse kullanamazsın.
Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Cihaz uygun porta sahip, bahsedilen modem ile fiber internet kullanan kullanıcılar mevcut.

Çözüm

Lütfen yanlış bilgi vermeyin. Uygun porta sahip cihaz, bahsedilen modem ile fiber internet kullanan kullanıcılar mevcut.

Arkadaş öyle bir yazmışki sanki yokta varmış gibi.

Arkadaş öyle bir yazmışki sanki yokta varmış gibi.
Bir şey ya yoktur ya da vardır hocam. Yukarıda cihazda bu portun bulunduğunu ve kurulumun nasıl yapılacağını belirttim.

Bilgi vermekten ziyade sadece yazmak için yazıyormuşsunuz gibi geldi bana. Konuyu fazla uzatmamak ve tartışmaya girmemek adına daha fazla cevap vermeyeceğim, konu sahibinin sorusuna cevap verildi zaten.

Teşekkür ederim. VDSL olarak 200Mbps hıza kadar destek veriyormuş bu modem. Ola ki fiber geldi mahalleye ve 100Mbps üzeri. Ben bu modemle 100Mbps üzeri fiber hız kullanabilir miyim?

Teşekkür ederim. VDSL olarak 200Mbps hıza kadar destek veriyormuş bu modem. Ola ki fiber geldi mahalleye ve 100Mbps üzeri. Ben bu modemle 100Mbps üzeri fiber hız kullanabilir miyim?
Kablosuzda 100 Mbps üzerini kullanabilirsiniz hocam tabii ki 5 Ghz'de. Fakat cihazın portları gigabit değil fast ethernet olduğu için 100 Mbps kullanabilirsiniz kablolu olarak.

100 Mbps üzeri fiber kullanmayı düşünüyorsanız Giga/Ultra çok daha mantıklı olur tam performansı almak adına. Extra DSL adından da anlaşılabileceği gibi DSL'e yönelik bir cihaz, fiber uyumluluğu yan hizmet olarak sunuluyor.

Kablosuzda 100 Mbps üzerini kullanabilirsiniz hocam tabii ki 5 Ghz'de. Fakat cihazın portları gigabit değil fast ethernet olduğu için 100 Mbps kullanabilirsiniz kablolu olarak.

100 Mbps üzeri fiber kullanmayı düşünüyorsanız Giga/Ultra çok daha mantıklı olur tam performansı almak adına. Extra DSL adından da anlaşılabileceği gibi DSL'e yönelik bir cihaz, fiber uyumluluğu yan hizmet olarak sunuluyor.
Şuan sadece VDSL var bulunduğum yerde. Fiber gelirse diye sormuştum.

Şuan sadece VDSL var bulunduğum yerde. Fiber gelirse diye sormuştum.
Fiber gelirse fast ethernet nedeniyle kabloluda 100 Mbps, kablosuzda 200 Mbps sorunsuz kullanırsınız.

Kabloluda da 200 Mbps isterim derseniz fiber geldiğinde Extra DSL'i satar Giga/Ultra veya başka bir router alabilirsiniz. O şekilde bir çözüm olabilir.

Geri
Yukarı