Keenetic Extra DSL & ZyXEL DX3301

gurkan3407

Decapat
Daha fazla  
Dostlar herkese merhaba. Bu iki modem arasında kaldım.

Şu an halihazırda ASUS AC750 (5. yıl) kullanmaktayım. Oturduğum bölgeye fiber desteği yeni geldi fakat henüz kullanıma sunulmadı. 2-3 ay içerisinde iç tesisat yapılacaktır diye düşünüyorum. Bölgemde ki fiber kullanıcıları da Max 100 Mbps kullanım imkanı olduğunu söylüyorlar.

Araştırmalarım sonucunda Keenetic Extra DSL oldukça ağır basıyor fakat WI-FI6 da geçmek istiyorum bir yandan. ZyXEL modeli Wi-Fi 6.
ZyXEL tarafında sanırım donanım bileşenleri daha kaliteli gibi dursa da Keenetic yazılım tarafıyla daha stabil bir deneyim sunuyor.

Uzun lafın kısası sizlerin de görüşlerinden yararlanmak isterim.

Dostlar herkese merhaba. Bu iki modem arasında kaldım.

Şu an halihazırda ASUS AC750 (5. yıl) kullanmaktayım. Oturduğum bölgeye fiber desteği yeni geldi fakat henüz kullanıma sunulmadı. 2-3 ay içerisinde iç tesisat yapılacaktır diye düşünüyorum. Bölgemde ki fiber kullanıcıları da Max 100 Mbps kullanım imkanı olduğunu söylüyorlar.

Araştırmalarım sonucunda Keenetic Extra DSL oldukça ağır basıyor fakat WI-FI6 da geçmek istiyorum bir yandan. ZyXEL modeli Wi-Fi 6.
ZyXEL tarafında sanırım donanım bileşenleri daha kaliteli gibi dursa da Keenetic yazılım tarafıyla daha stabil bir deneyim sunuyor.

Uzun lafın kısası sizlerin de görüşlerinden yararlanmak isterim.

ZyXEL yazılım olarak çöp, extra DSL daha iyi bir seçenek ama artık eskimiş olan bir modem, onun yerine daha yeni Keenetic modellerine bakmalısınız örneğin: Hero DSL

Dediğiniz gibi yazılım konusunda Keenetic daha iyi.
Donanım olarak da ZyXEL Extra DSL'e göre biraz daha iyi.
Fakat ZyXEL DX3301 modelini Keenetic Hero DSL ile karşılaştırmanız daha mantıklı olacaktır.
Ben olsam Keenetic Hero DSL modelini tercih ederdim.

Hero ve 3301 modeli arasında sanırım sadece Wifi 6 farkı var aynı Extra DSL'de olduğu gibi. Sanırım ben yeni bir modem alacağım için Wifi-6 olsun istiyorum ondan dolayı aslında bu kafa karışıklığı. O zaman sizin söyleminizde şunu anlıyorum; Wifi-6 olmasa bile Hero DSL almalısın. Doğru mudur ?

Hero ve 3301 modeli arasında sanırım sadece Wi-Fi 6 farkı var aynı Extra DSL'de olduğu gibi. Sanırım ben yeni bir modem alacağım için Wi-Fi-6 olsun istiyorum ondan dolayı aslında bu kafa karışıklığı. O zaman sizin söyleminizde şunu anlıyorum; Wi-Fi-6 olmasa bile Hero DSL almalısın. Doğru mudur?
Sizin için Wi-Fi 6 önemli bir etken ise ZyXEL alın fakat değilse kesinlikle Keenetic alın.
Fakat ben olsam Keenetic alırdım yazılım olarakta donanım olarakta sade ve daha kullanışlı.

Screenshot_1.png

Hocaminda dediği gibi Wi-Fi 6 çok önemliyse alın ZyXEL'i yoksa yazilim stabilite olarak berbat cihaz keenetiğin yanindan geçemez.
O zaman bu konuya şu şekilde ekleme yapıyorum;

Şimdi evdeki cihazlara baktım. Laptop ve telefon wifi-6 destekliyor. Onun dışında yazıcı-tv vb cihazlar wifi5 veya daha düşük . Teknik olarak wifi-6, wifi-5'den %X kadar hızlı gözükse de ben günün sonunda max 100 mbps kullanabileceğim için çok da kasmaya gerek yok diyebilir miyiz ? İç mekan kapsama alanı olarak wifi-6 nın ekstra bir etkisi var mıdır sorusu aklıma geldi.

O zaman bu konuya şu şekilde ekleme yapıyorum;

Şimdi evdeki cihazlara baktım. Laptop ve telefon Wi-Fi-6 destekliyor. Onun dışında yazıcı-TV vb cihazlar WI-FI5 veya daha düşük. Teknik olarak Wi-Fi-6, Wi-Fi-5'ten %X kadar hızlı gözükse de ben günün sonunda Max 100 Mbps kullanabileceğim için çok da kasmaya gerek yok diyebilir miyiz? İç mekan kapsama alanı olarak Wi-Fi-6'nın ekstra bir etkisi var mıdır sorusu aklıma geldi.

Böyle bir durumda Wi-Fi 6 kullanmaya gerek yok onun dışında wifi 6 kapsama alanı 5'e yakın sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı