Keenetic Viva (AC-1910) İlk Değerlendirme

AlperShal

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster A7 v12.2
Intel i5-10300H
Nvidia GTX 1650Ti Mobile
2x8GB 2933mHz RAM
Merhaba, yaklaşık 3 gündür Keenetic Viva cihazını kullanıyorum ve bir değerlendirme yazmak istedim. (FTTH fiber kullanıcısıyım.) Öncelikle fiziksel olarak cihaz gayet küçük, 4 antene ve 1000Mbps 5 adet ethernet girişine sahip. Ne kadar biri ayrı renge sahip olsa da hepsi WAN/LAN olarak konfigre edilebiliyor. Ayrıca iki tane USB girişi bulunduruyor. Cihaz AC olduğu için 2.4GHz ve 5GHz kanallarını destekliyor. 6GHz desteği bulunmuyor. En temel bilmeniz gerekenler bunlar.

Yazılım konusunda ise çok ama çok başarılı buldum. KeeneticOS, OpenWRT tabanlı ve OpenWRT paketlerini (opkg) kullanabilen bir yazılım. Pek çok ayarı düzenleyebilmenize izin veren bir arayüzü bulunuyor. İstediğiniz bir konfigürasyon hâlihazırda arayüze eklenmemişse bile ilgili opkg'yi indirerek çok büyük ihtimalle kendiniz ekleyebilirsiniz. Ayrıca cihaz Telnet/SSH oturumu da sunuyor. Arayüzdeki ve başka pek çok ayarı buradan yapabiliyorsunuz. Kullanıcıların %99,9'dan fazlasının kullanmasına gerek olmayacağına eminim.

Yazılımının başarısına mobil uygulaması da dahil. Her ayarı aynen mobil uygulamadan da yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda ilk defa bağlanan bütün cihazlar ve yönlendirici her yeniden başladığında size bildirim yollanıyor. (Hangi bildirimleri alıp almayacağınızı düzenleyebiliyorsunuz.)

Kablolu bağlantıda biraz darboğaz yaşıyor. 1000Mbps bağlantı 125MBps aktarım sunabilmeliyken SSH/SCP kullanırken 100MBps'de takılıyor ancak sürekli dosya aktarımı yapmayacaksanız çok büyük bir fark olduğunu da söyleyemem.

Kablosuz/MU-MIMO olmadan (2.4GHz) => 3 duvar öteden 20Mbps, 2 duvar öteden 24Mbps, 1 duvar öteden 35Mbps bağlantı sağladım. (Bu cihazı şu an router ile aynı odaya sokamıyorum maalesef.)

Kablosuz/MU-MIMO ile => Aynı odada 2.4GHz'de 90Mbps, 5GHz'de 110Mbps ile başlayıp (internet bağlantımın en yüksek hızı) 65Mbps'e düştü.

Çeşitli detaylar;
Cihazların hangi saatlerde ne kadar hızla internete bağlanabileceğini, paketlerin ne kadar önceliklendirildiğini, hangi WiFi ağlarına bağlanmalarına izinlerinin olduğunu seçebiliyorsunuz. Ayrıca işinize yarar mı bilmiyorum ama arayüzden Wake-on-Lan paketi de gönderebiliyorsunuz.
TürkNet aracılığıyla TT altyapısında iPv6 alabiliyor. (iPv6 modülünü açmanız gerekiyor.)
Telnet/SSH komutlarını Keenetic'in sitesindeki PDF'den bulabilirsiniz. (İngilizce)
Telnet/SSH şifresi arayüz şifreniz ile aynı.

Uzaktan erişim destekliyor. Keenetic'in cloud sunucularına bağlanarak uzaktan yönetebiliyorsunuz. Bunun için yönlendiricinize özel bir domain atıyor. xxx.keenetic.link ya da diğer iki domain ile erişime açabiliyorsunuz. SSL destekliyor. (xxx'i siz seçiyorsunuz)
Uzaktan erişim domaininizi ayrıca cihazlara yönlendirmek için konfigre edebiliyorsunuz. Ör: laptop.xxx.keenetic.link Bu sayede spesifik bir cihazın seçtiğiniz bir portuna doğrudan erişim açılıyor. Bir web sitesi, Minecraft sunucusu ya da ne isterseniz açabilirsiniz. :)
Güvenli internet paketleri bulunuyor. Ayrıca reklam engelleyiciler de var.

Genel olarak gayet başarılı buldum ancak Wi-Fi beni biraz üzdü. İlerde daha hızlı bir kablosuz bağlantıya ihtiyacım olursa bir AP satın alabilirim. Şimdilik gayet yeterli benim için.

Geri
Yukarı