Keenetic Wi-Fi Mesh Sistemi Ping Sorunu Çözümü

Keenetic KN 2111 kullanıyorum mesh özelliği var mıdır bu modelde? Ayrıca mesh nedir? Artıları çok mu🙂

Wi-Fi mesh sistemi Keenetic'in bütün modem sınıfı ürünlerinde bulunur. Wi-Fi mesh sisteminde, modem kontrolör olur. Eklediğiniz diğer keenetic cihazlar modem tarafından yönetilir. Bu sayede bütün genişleticiler tek bir ağ adı altında toplanır ve cihazınız hangi Wi-Fi cihazına yakın olursa otomatik olarak ona bağlanır. Bu çok güzel bir şey ama, kötü yanları da var, Wi-Fi mesh sisteminde bütün genişleticiler modem tarafından yönetildiği için, çok fazla ağ trafiği oluşur ve Wi-Fi performansı düşer, bunu video, film ve benzeri şeyleri izlerken fark etmezsiniz ama oyun oynayan arkadaşlar ping yüzünden oyun oynayamazlar. Ben şahsen mesh sistemini kullanmıyorum, üreticiler bu sistemi henüz oturtamamışlar.

1-) iki cihazıda, arkalarındaki reset düğmesinden kalem veya bir iğne vasıtasıyla sıfırlayın.
2-) modem olarak kullanacağınız cihazın kurulumunu yapın (ISS'nin verdiği kullanıcı adı ve şifre, Wi-Fi isimleri vb.)
3-) genişletici olarak kullanacağınız cihazı, Tekrarlayıcı/genişletici moduna alıp yeniden başlatın.
4-) iki cihazın da üzerlerinde bulunan Wi-Fi butonlarına aynı anda basın.
5-) iki cihaz birbirini bulduktan sonra otomatik olarak genişleticiniz devreye girer, ve internetiniz kullanıma hazır olur.
6-) Wi-Fi mesh sistemini aktif etmeyin, yüksek pinge ve dalgalanmalara sebep olan Wi-Fi mesh sistemidir.
Takıldığınız bir şey olursa sorabilirsiniz. 🙂
Peki bunu yapınca aynı wifi adınımı taşıyacaklar yine yoksa başka bir isimlemi çıkacak?

Aynı Wi-Fi adını taşıyacak, dilerseniz değiştirebilirsiniz.
Teşekkürler
Aynı Wi-Fi adını taşıyacak, dilerseniz değiştirebilirsiniz. Meshten tek farkı iki cihaz da kendi kendini yönetecek.
Dediğinizi yaptım iki gündür internetim hem çok hızlandı hemde çok daha stabil çalışıyor. Dalgalanmalar ve ping problemleri çözüldü.
Çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Valla benim de extra dsl ve city cihazlarım var arada kopuyor city cihazım. Bir türlü çözüm bulamadım.

Teşekkürler.

Dediğinizi yaptım iki gündür internetim hem çok hızlandı hem de çok daha stabil çalışıyor. Dalgalanmalar ve ping problemleri çözüldü.
Çok teşekkür ediyorum.

Sorununuzun çözülmesine sevindim :)

Vallahi benim de extra DSL ve City cihazlarım var arada kopuyor City cihazım. Bir türlü çözüm bulamadım.

Dediğim işlemleri yapın sizinde sorununuz çözülür.

Merhabalar hocam,
Bende omni DSL ve keenetic Lite kullanıyorum. Hız konusunda bir problemim yok ancak cihazlar arası mesafe az olmasına rağmen inanılmaz bir ping sorunu yaşıyorum, uzaktan bağlanıp türlü türlü şeyler denediler ama çözemiyorlar bir türlü. Sizin dediğiniz gibi kurulum yapmayı denedim ancak genişletici modunu açıp Lite cihazımın arayüzüne giremiyorum, manuel bağlantıyı bir türlü yapamadım yardımcı olabilir misiniz?

Merhabalar hocam,
Bende omni DSL ve keenetic Lite kullanıyorum. Hız konusunda bir problemim yok ancak cihazlar arası mesafe az olmasına rağmen inanılmaz bir ping sorunu yaşıyorum, uzaktan bağlanıp türlü türlü şeyler denediler ama çözemiyorlar bir türlü. Sizin dediğiniz gibi kurulum yapmayı denedim ancak genişletici modunu açıp Lite cihazımın arayüzüne giremiyorum, manuel bağlantıyı bir türlü yapamadım yardımcı olabilir misiniz?

Keenetic Lite'yi sıfırladıktan sonra iki cihazında üzerinde Wi-Fi butonu var onlara basacaksın ve otomatik olarak iki cihazda birbirine bağlanacak. Sonrasında bir işlem yapmana gerek yok dilersen modemin ara yüzüne girip, cihazlar bölümünden keenetic Lite'nin arayüzüne girebilirsin ve ağ adını kişileştirebilirsin.

Mesh sistemini o şekilde kuruyorum bir problem yok ancak şu an inanılmaz ping ve kesilme sorunları yaşıyorum sizin dediğiniz gibi Lite cihazını omniye manuel bağlayıp bir de öyle denemek istedim ancak olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı