Kekemelerle dalga geçenler

Benim de kendime göre kusurlarım var. Ama bu kusurlarım yüzünden utanmak bana saçma geliyor. Rahatlığım paşa da yok yani.. Bu kişisel kusurlarımı önceden düzeltmek istiyordum fakat şu anda umrumda dahi değiller. Sana da tavsiye ederim bu ahlakımı. Diğer insanlardan önce kendi rahatlığını konforunu düşün.
Aynen katiliyorum buna. Elalem ne der barikatini asinca vasat Turk kulturunun baskisi da ustunden kalkiyor. Ayrica kekeme egzersizleri var kitap oku, vidyolarini izle gorursun. Kekeme olmak senin elinde degildi ama kekeme kalmamak senin tercihin.

Ben forumda toxic kitle görsemde hiçbir insanla doğrudan alay edeni görmedim hiç değilse bu konuda forum üyelerinin çoğu empati yapabiliyor. Ayrıca sizin nasıl oldu bu durum genellikle aniden şoka girince(korkmak) olan bir şey. Kurslara gidiyor musunuz?(sürekli alıştırmaların yapıldığı kurstaki herkesle sosyalleşip hiç durmadan muhabbet ettiğiniz yerler bayağı bir insan bu şekilde eskisi
Hocam kekeme de olsanız, herhangi başka bir rahatsızlığınız da olsa, yada hiçbir şeyiniz olmasa dünyanın en kusursuzu da olsanız dünyanın neresinde olursanız olun bazı insanlar dalga GE ÇE CEK. Buna alışmalısınız. Siz dünyanın en harika insanı da olsanız, azınlık da olsa birileri mutlaka sizinle dalga geçecek bir şey bulacak. İnsanlar bu şekilde üzgünüm, bu şekilde güzel yazılar yapmamaları gerektiğine dair müthiş kamu spotları da yayınlansa, bütün dünyaya izletilse de bunlar yine bir şekilde yaşanacak.

Bu yüzden insan dışarıyı değiştirmektense kendini değiştirmeli. Bunu aşmak insanları takmamak sizin elinizde. Önemli olan kendi özgüveninizi geliştirmeniz, kendinizi geliştirmeniz. Zaten bir yerden sonra insanları takmanın ne kadar gereksiz ve bunları yapan insanların ne kadar seviyesiz insanlar olduğunu anlayacaksınız.
İnanın öyle olmuyor hocam. Her ne kadar etkilenmicem bunu takmıcam desenizde , takıyorsunuz etkileniyorsunuz. Ben asosyalleşmek istemiyorum, istemiyorum ama olmuyor. Kelimeler boğazımda kalıyor diyorum kendime konuşmak senin neyine sus. Aynı şekilde burda söylemediğim şeylerde var. Onlarla da dalga geçenler var, hatta sınıf hocam arkadaşlarım anneme benim özürlü olup olmadığımı, bir sorunum olup olmadığını sormuşlar. Benim de bir psikolojim var bu sözleri hakketmiyorum. Neden insanları farklılıklarıyla kabul etmiyorlar anlamıyorum.

İnanın öyle olmuyor hocam. Her ne kadar etkilenmicem bunu takmıcam desenizde , takıyorsunuz etkileniyorsunuz. Ben asosyalleşmek istemiyorum, istemiyorum ama olmuyor. Kelimeler boğazımda kalıyor diyorum kendime konuşmak senin neyine sus. Aynı şekilde burda söylemediğim şeylerde var. Onlarla da dalga geçenler var, hatta sınıf hocam arkadaşlarım anneme benim özürlü olup olmadığımı, bir sorunum olup olmadığını sordular. Benim de bir psikolojim var bu sözleri hakketmiyorum.
Kac yasindasin? Buna hakki yok ogretmene ayar ver.

Kendimde kekeme bir bireyim kekemelerin hallerini çok iyi anlıyorum. Arkadaşlar cidden çok kötü bir şey. Konuşmak istiyorsunuz, kelimeler boğazınızda kitleniyormuş gibi oluyor. Bazen kendimizi o kadar sıkıyoruz ki dışarıdan bile belli oluyor. Yüz kaslarımız kasılıyor ve ben bu duruma düştüğümde utanıyorum konuşmaya. O yüzden susmayı tercih ediyorum genellikle. Zaten insan kekeleyeceğini anlıyor. O zaman susuyorum ve ben gibi çoğu kişinin olduğunu düşünüyorum. Eğer ki bu yazıyı okuyup kekemelerle dalga geçenler varsa, yapmayın. Bu cidden vicdansız bir şey. Sizler yüzünden bizler asosyalleşiyoruz. Sizin böyle bir hakkınız yok. Sadece kekemelik değil, kimsenin dış görünüşüyle onları etkileyecek şeylerle dalga geçmeyin. Sizin güldüğünüz eğlendiğiniz şey o kişinin psikolojisini bile bozabilir,kimseyi depresyona sokmaya hakkınız yok. Aynı olay ,hatta daha da kötüsü sizin de başınıza gelebilir. O zaman anlarsınız ben ne kötü bir şey yapmışım dersiniz. İnanın böyle şeyler olur, etme bulma dünyası.
Öncelikle Allah şifa versin kardeşim. Onlarla ilişkiyi kesmeni öneririm zaten zeki bi insan dalga geçmez öyle şeylerle. En iyi yöntem iletişimi kesmek.

Ne bunlar hocam yazar misiniz.
Biri kekemelik, biri ise tik. O gıdıklanma tiki değil tabi. Kaslarının istemsiz kasılması. Genellikle gözümü oynatıyorum. Aç kapa yapıyorum ,kaşlarımı kaldırıyorum. Burnumda oynuyor istemsiz şekilde bazen göz tiki gerçekleşirken.Eskiden elimde de vardı ama o geçti. Bazen çok fazla oluyor bazen önüne geçiyorum.

Yapacak bir şey yok hocam. Her zaman öyle insanlar olacak, ne kadar bu denilenlerin sizin üzerinizde ne kadar kötü etkisi olduğunu da belirtseniz yine birileri bunu yapacak. İnsanları takmamayı öğrenmeniz gerekiyor, tabii bu söylenildiği gibi basit bir şey değil bunun ben de farkındayım ama yapacak başka bir şeyiniz yok. Yakın birkaç arkadaş edinin, bu da kolay değil biliyorum. Size saygı duyan ve koruyan insanların olduğunu bildikçe diğer saygısız insanların yorumlarını daha az takmaya başlarsınız. Şu an böyle insanların yorumlarının sizi bu kadar kötü hissettirmesini aynı zamanda yalnız olmanıza bağlıyorum. Dünyaya karşı tek hissediyorsunuz ve bunun çözümü de gerçek arkadaşlar edinmek.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı