Kelime ezberi nasıl yapılır?

11. sınıf dil bölümündeyim. Bu zamana kadar hep dizi film ve oyunlardan görerek duyarak bir şeyler öğrendim. Şimdi derste bilmediğim kelimenin yanına Türkçe karşılığını yazıyorum ama ben öyle çalışınca hiçbir şey anlamıyorum. Dizilerde oyunlarda hem görüp hem de duyunca daha güzel oluyor ve akılda kalıyor ister istemez kurduğum cümleye ekleyebiliyorum. Cümlede bilmediğim kelime olduğu için cümleyi de tamamlayamıyorum kelimeyi bilsem sıkıntı yok. Kelime ezberi nasıl yapabilirim? Oturup defterden 10-15 kere oku vs onlar işe yaramıyor ve öyle yapınca aklımda kalmıyor. Başka bir yöntem lazım.

Soruda görerek. Yoksa tabii aklında kalmaz. Soru olur, parça olur yani örnek üzerinde gördüğün kelimeyi yazacaksın defterine. Sonrasında düzenli tekrarlar ile aklında kalacaktır. Çok istiyorsan deftere basit bir örnek de yazarsın o kelimeyi kullanarak. Bunun dışında birçok yöntem denedim çoğunda olan zamanıma oldu.

Soruda görerek. Yoksa tabii aklında kalmaz. Soru olur, parça olur yani örnek üzerinde gördüğün kelimeyi yazacaksın defterine. Sonrasında düzenli tekrarlar ile aklında kalacaktır. Çok istiyorsan deftere basit bir örnek de yazarsın o kelimeyi kullanarak. Bunun dışında birçok yöntem denedim çoğunda olan zamanıma oldu.

Bende kağıt üzerinde gördüğüm zaman aklımda kalmıyor hele art arda okuyup ezberlemeye çalışınca tamamen bozuluyor.

Bende kağıt üzerinde gördüğüm zaman aklımda kalmıyor hele art arda okuyup ezberlemeye çalışınca tamamen bozuluyor.
Ben şey yapıyorum, Google'dan az bilinen kelimelere ya da herhangi bir kelimelere bakıyorum . İlk baktığımda 15 20 kere sesli tekrar ediyorum daha sonrasında gün boyunca tekrar ediyorum. Unutursam bakıyorum yine tekrar ediyorum ve iş yaparken gün boyu tekrar ediyorum ara ara. Mesela dün böyle 5 kelime daha ezberledim iş yaparken. Öyle kâğıdı elime alıp ders yapar gibi ezberleyemiyorum ben. Sıkıcı geliyor ve anlamıyorum öyle yapınca.

Bende öyle yapamıyorum aynı şey bende de oluyor.
İş yaparken ezberlemeyi dene . Örneğin kahvaltı yaparken bile olur. Kahvaltı yaparken 10 -15 kere tekrar et . Mesela her zeytin aldığında bir kere tekrar et kelimeyi.
Eğer fiil tarzı kelimeler ve gündelik hayatta kullanılan kelimeler varsa daha kolay olur işin. Örneğin kolay bir örnek ; bulaşık yıkamak ( wash dishes) bulaşıkları yıkarken bunu tekrar edersen çok çok kolay ezberlersin. Çünkü beynin görsellik üzerinde daha iyi çalışıyor bence. Bende de aynı şekilde bu yüzden mesela matematik fazla iyi yapamıyorum daha çok dil öğrenme ve edebiyat konusunda daha iyiyim. Dediğim gibi yöntemlerle ben ezber yapıyorum umarım sende de işe yarar ya da işe yarar bir yöntem bulursun. :)

İş yaparken ezberlemeyi dene. Örneğin kahvaltı yaparken bile olur. Kahvaltı yaparken 10 -15 kere tekrar et. Mesela her zeytin aldığında bir kere tekrar et kelimeyi.
Eğer fiil tarzı kelimeler ve gündelik hayatta kullanılan kelimeler varsa daha kolay olur işin. Örneğin kolay bir örnek; bulaşık yıkamak ( wash dishes) bulaşıkları yıkarken bunu tekrar edersen çok çok kolay ezberlersin. Çünkü beynin görsellik üzerinde daha iyi çalışıyor bence. Bende de aynı şekilde bu yüzden mesela matematik fazla iyi yapamıyorum daha çok dil öğrenme ve edebiyat konusunda daha iyiyim. Dediğim gibi yöntemlerle ben ezber yapıyorum umarım sende de işe yarar ya da işe yarar bir yöntem bulursun. :)

Mantıklı geldi özellikle fiil olan kelimeler için. Deneyeceğim teşekkür ederim.

Geri
Yukarı