Kemana başlayanların yapmaması gerekenler nelerdir?

DeepestPassion

Hectopat
Makaleler
1
Öncelikle merhaba, yakın zamanda kemana merak saldım ve 400 lira civarı bir keman aldım. Son 1-2 aydırda oradan buradan okuyup ve video izleyip temelleri oturtmaya çalışıyorum, tutuş çekiş, çekiş süresi vs. özel dersi minimum 50-60 liradan başladığı için halk eğitim merkezinde verilen kursa giderim diyordum herhalde pandemi nedeniyle kapalı. İzlediğim bir videoda müzisyen bir şeyleri yanlış öğrendiğini ve düzeltmesinin çok zor olduğunu söyledi. Bende buraya konu açıp bilenlerden benim gibi yeni başlayanların yapmaması ve dikkat etmesi gereken yerleri anlatmasını umuyorum. Şimdiden teşekkürler.

Keman özel bir estrümandır, videolarla öğrenilecek bir enstrüman değildir. Esasında hiç bir enstrümanın başlangıç seviyesi için videolar ya da kaynakları kendi başınıza kullanarak ilerlemeye çalışmayın.
Bunu yapmanızın en az üç önemli sonucu olur;

- Öğrendiğiniz yanlış temeller ilerlemenizi engeller. Enstrümanda gelişseniz bile kurtulamadığınız alışkanlıklar sürekli sizi yerinizde saydırır.
- Nereden başlayacağınızı ve ne kadar süre ile o aşamada kalıp bir sonraki aşamaya geçmeniz gerektiğine karar veremezsiniz. Bazen 4 notalı bir licki etüd etmek haftalar alır. Ancak es geçemeyeceğiniz kilit bir sistemdir. Siz 1 saat çalışıp "tamam oldu bu" der başka konulara geçersiniz, diğer konularda da aynı şeyi yapınca tıkanır kalırsınız.
- Kaynakların sonu yok, kafanızı çok karıştırır, hızlıca konudan konuya atlar, bir süre sonra "neden çalamıyorum?" demeye başlar, enstrümandan soğursunuz.

Malesef zor bir dönemde zor bir enstrumana merak salmışsınız. Hevesinizi kırmayın ne tavsiye edebiliriz bir bakalım.

El becerisi gerektiren her meslek ve sanat dalında en sağlıklı ve doğru öğrenim şekli usta çırak ilişkisine dayanıyor. Bunun bazı sebepleri var. Tek tek saymak istemiyorum. Kısacası Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu çok büyük zaman kaybı yaşatır hatta belki doğruyu hiç bulamayabilirsiniz.

Müzikte doğru yanlış nedir ki dersek burada ben klasik batı müziğinde doğrular yanlışlar diye alanı daraltıyorum hem alanım olduğu için hem de genel geçer bir kabulu olduğu için. Yoksa beni bağlamaz ben böyle çalıyorum dersiniz ve doğru bir söylemdir fakat konuşacak ortak bir platformda buluşamayız.

Yaylı çalgılar ailesi zordur. Fakat bu öteki enstrumanlar kolay demek değil şöyle açıklayayım. Bugün sokaktan geçen birine gel bakalım desen ve pianonun başına oturtsan şu tuşa hafifçe bas desen duyacağın ses kabaca bugüne kadar duyduğun piano sesiyle örtüşür.

Fakat yaylı çalgılarda aşina olduğun albümlerde dinlediğin keman sesini elde etmen için harcaman gereken süre senelerini alacak. Bunu baştan kabullen hesabını kitabını buna göre yap.

İş çalmaya geldiğinde her enstrumanın kendine has zorlukları var. Ama yaylı çalgılar ailesinde enstrumana başlangıç için harcaman gereken efor ve süre diğerlerinden ayrılıyor malesef. Ödemen gereken depozit ( zaman ve çaba ) daha pahalı.

Şu yanlış temel ve sonradan başa bela olması konusuna da değinmek istiyorum. Böyle bir şey var evet çünkü enstruman çalmak müziğin diğer parçalarından ayırırsak ( tarz, teori vs. ) tamamen kas hafızasına dayalı. Bir pasajı çalamıyorsanız doğru çalışarak 900 kere tekrar ettiğinizde parmaklarınız öğreniyor. Dikkat ederseniz 900 kere çalmak demedim. Arasında çok büyük fark var.

Bu noktada edinilen yanlış bir alışkanlık bu yanlış çalışmak ta olabilir yanlış tutuş ta olabilir sonradan telafisiz zor şeylere yol açıyor. Fakat imkansız değil altını çizeyim yanlış öğrendim bittim gibi bir durum yok sadece vakit kaybettirir. Aynı zaman ve eforu tekrar ödemeyi göze alırsanız yanlışınız düzelir. Tabi yanlış öğrendiğinizi nasıl farkedeceksiniz bunu yine size bir bilenin söylemesi gerekli.

Usta size aslında nasıl çalacağınızı değil nasıl çalışacağınızı öğretiyor. İşin çok büyük bir kısmı bu zaten siz hangi pasajı nasıl çalışacağınızı öğrendiğinizde zaten zor kısmı bitmiş depoziti ödemiş oluyorsunuz ve daha zor kısmı başlıyor işin :) Bundan sonra müzik, tavır, kısacası işin artistik dediğimiz sanat kısmıyla meşgul oluyorsunuz. Bu da tamamen ne kadar vakit ayırdığınızla ne kadar kafa yorduğunuzla ve en önemlisi içinizde o yeteneğin olup olmamasıyla alakalı bir konu.

Bu videolardan falan öğrenmenin sakatlığı şurada, hoca size doğruyu gösteriyor olabilir fakat siz bunu doğru anladınız mı bunun geri dönüşünü alamıyor. Dolayısıyla burada tek yönlü bir akış olduğu için hocanın pedogojik olarak nasıl bir yöntem izleyeceği kısmı çuvallıyor.

Her öğrencinin parmakları aynı uzunlukta değil. Anlama kapasitesi aynı değil. Enstruman öğretirken öğrencinin ihtiyacına göre dolambaçlı yollar izlenebiliyor. Yapması gereken bazı şeyler o an kafasını karıştırmamak için asıl sebebini söylemeden başka bir şekilde anlatılabiliyor. Video derslerde bu yarı kopuk bilgi akışı işi sekteye uğratıyor.

Size tavsiyem şu dönemde olmasa da mutlaka özel ders alın en azından şu an olmasa bile bunu vakit ve nakit uygun olduğunda mutlaka gerçekleştirin çünkü kendi başınıza asla yapamadığınız bir şeyi ufacık bir tavsiyeyle bambaşka bir bakış açısıyla "aaa aslında böylemiymiş diyerek" çözebilirsiniz.

Eminim izlediğin ders videolarında bahsediyordur fakat söylemek istiyorum. Çok fazla keman konseri izle. Ama izlemekten kastım dikte ederek sol telinde çalarken sağ kolunun dirseği hangi pozisyonda mi teline geçince nasıl bir hareket yapıyor bunlara dikkat ederek kafa yorarak.

Elbette böyle video izleyerek öğrenilseydi bu iş herkes yapabilirdi. Ben bu şartlar altında yapılabilecek şeyden bahsediyorum en azından tutuşu duruşu kafanda yer eder. Sonuçta öğrenmenin en büyük adımı taklit etmektir. Gördüğünü taklit ederek öğreneceksin

Çok büyük ihtimal ki lafın gelişi böyle söyledim aslında eminim kendini çok kasıyorsundur çalarken. 20 dakika boş tel yay çeksen sağ kolun kopacak gibi oluyordur kasmaktan. Kendin deneyebilirsin al karşına bir saat ve aynı tempoda yavaş sayarak (1,2,3,4) hiç duraksamadan bütün yayı kullanarak boş la teli çek. 7. dakikada pes edeceksin :)

Şu yukarıda söylediğimi yaparken dakikalar içerisinde sağ omzunda, kolunda ve sol kolunda olan değişimleri kendinde gözlemle hangi kasları kasıyorsun bunları idrak etmeye çalış. Şöyle tut böyle tut demek istemiyorum fakat doğru tutuş ve pozisyon sana anlatıldığında şak diye hemen yapabileceğin bir şey değil kaslarının öğrenmesi gerekiyor özellikle sağ kol. Kendine zaman tanı.

Nota okumasını öğren. Nota isimleri ve vuruş değerlerini bilmek ayrı bir iş. Keman dersinde anlatıldığında çok büyük vakit kaybı oluyor.

İtalyanca müzik terimlerini öğren. Yarın öbür gün birinden ders almaya kalktığında hoca sana bir şey öğretirken çok daha kolay anlaşırsınız.

Şu müzik terimleri ve nota kısmını internet üzerinden de rahatlıkla öğrenebilirsin.

Çok uzun yazdım farkındayım özür dilerim umarım faydalı olur.

Maalesef zor bir dönemde zor bir enstrumana merak salmışsınız. Hevesinizi kırmayın ne tavsiye edebiliriz bir bakalım.

El becerisi gerektiren her meslek ve sanat dalında en sağlıklı ve doğru öğrenim şekli usta çırak ilişkisine dayanıyor. Bunun bazı sebepleri var. Tek tek saymak istemiyorum. Kısacası Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu çok büyük zaman kaybı yaşatır hatta belki doğruyu hiç bulamayabilirsiniz.

Müzikte doğru yanlış nedir ki dersek burada ben klasik batı müziğinde doğrular yanlışlar diye alanı daraltıyorum hem alanım olduğu için hem de genel geçer bir kabulu olduğu için. Yoksa beni bağlamaz ben böyle çalıyorum dersiniz ve doğru bir söylemdir fakat konuşacak ortak bir platformda buluşamayız.

Yaylı çalgılar ailesi zordur. Fakat bu öteki enstrumanlar kolay demek değil şöyle açıklayayım. Bugün sokaktan geçen birine gel bakalım desen ve pianonun başına oturtsan şu tuşa hafifçe bas desen duyacağın ses kabaca bugüne kadar duyduğun piano sesiyle örtüşür.

Fakat yaylı çalgılarda aşina olduğun albümlerde dinlediğin keman sesini elde etmen için harcaman gereken süre senelerini alacak. Bunu baştan kabullen hesabını kitabını buna göre yap.

İş çalmaya geldiğinde her enstrumanın kendine has zorlukları var. Ama yaylı çalgılar ailesinde enstrumana başlangıç için harcaman gereken efor ve süre diğerlerinden ayrılıyor maalesef. Ödemen gereken depozit ( zaman ve çaba ) daha pahalı.

Şu yanlış temel ve sonradan başa bela olması konusuna da değinmek istiyorum. Böyle bir şey var evet çünkü enstruman çalmak müziğin diğer parçalarından ayırırsak ( tarz, teori vs. ) tamamen kas hafızasına dayalı. Bir pasajı çalamıyorsanız doğru çalışarak 900 kere tekrar ettiğinizde parmaklarınız öğreniyor. Dikkat ederseniz 900 kere çalmak demedim. Arasında çok büyük fark var.

Bu noktada edinilen yanlış bir alışkanlık bu yanlış çalışmak ta olabilir yanlış tutuş ta olabilir sonradan telafisiz zor şeylere yol açıyor. Fakat imkansız değil altını çizeyim yanlış öğrendim bittim gibi bir durum yok sadece vakit kaybettirir. Aynı zaman ve eforu tekrar ödemeyi göze alırsanız yanlışınız düzelir. Tabi yanlış öğrendiğinizi nasıl farkedeceksiniz bunu yine size bir bilenin söylemesi gerekli.

Usta size aslında nasıl çalacağınızı değil nasıl çalışacağınızı öğretiyor. İşin çok büyük bir kısmı bu zaten siz hangi pasajı nasıl çalışacağınızı öğrendiğinizde zaten zor kısmı bitmiş depoziti ödemiş oluyorsunuz ve daha zor kısmı başlıyor işin :) bundan sonra müzik, tavır, kısacası işin artistik dediğimiz sanat kısmıyla meşgul oluyorsunuz. Bu da tamamen ne kadar vakit ayırdığınızla ne kadar kafa yorduğunuzla ve en önemlisi içinizde o yeteneğin olup olmamasıyla alakalı bir konu.

Bu videolardan falan öğrenmenin sakatlığı şurada, hoca size doğruyu gösteriyor olabilir fakat siz bunu doğru anladınız mı bunun geri dönüşünü alamıyor. Dolayısıyla burada tek yönlü bir akış olduğu için hocanın pedogojik olarak nasıl bir yöntem izleyeceği kısmı çuvallıyor.

Her öğrencinin parmakları aynı uzunlukta değil. Anlama kapasitesi aynı değil. Enstruman öğretirken öğrencinin ihtiyacına göre dolambaçlı yollar izlenebiliyor. Yapması gereken bazı şeyler o an kafasını karıştırmamak için asıl sebebini söylemeden başka bir şekilde anlatılabiliyor. Video derslerde bu yarı kopuk bilgi akışı işi sekteye uğratıyor.

Size tavsiyem şu dönemde olmasa da mutlaka özel ders alın en azından şu an olmasa bile bunu vakit ve nakit uygun olduğunda mutlaka gerçekleştirin çünkü kendi başınıza asla yapamadığınız bir şeyi ufacık bir tavsiyeyle bambaşka bir bakış açısıyla "AAA aslında böylemiymiş diyerek" çözebilirsiniz.

Eminim izlediğin ders videolarında bahsediyordur fakat söylemek istiyorum. Çok fazla keman konseri izle. Ama izlemekten kastım dikte ederek sol telinde çalarken sağ kolunun dirseği hangi pozisyonda mi teline geçince nasıl bir hareket yapıyor bunlara dikkat ederek kafa yorarak.

Elbette böyle video izleyerek öğrenilseydi bu iş herkes yapabilirdi. Ben bu şartlar altında yapılabilecek şeyden bahsediyorum en azından tutuşu duruşu kafanda yer eder. Sonuçta öğrenmenin en büyük adımı taklit etmektir. Gördüğünü taklit ederek öğreneceksin.

Çok büyük ihtimal ki lafın gelişi böyle söyledim aslında eminim kendini çok kasıyorsundur çalarken. 20 dakika boş tel yay çeksen sağ kolun kopacak gibi oluyordur kasmaktan. Kendin deneyebilirsin al karşına bir saat ve aynı tempoda yavaş sayarak (1, 2, 3, 4) hiç duraksamadan bütün yayı kullanarak boş la teli çek. 7. dakikada pes edeceksin :)

Şu yukarıda söylediğimi yaparken dakikalar içerisinde sağ omzunda, kolunda ve sol kolunda olan değişimleri kendinde gözlemle hangi kasları kasıyorsun bunları idrak etmeye çalış. Şöyle tut böyle tut demek istemiyorum fakat doğru tutuş ve pozisyon sana anlatıldığında şak diye hemen yapabileceğin bir şey değil kaslarının öğrenmesi gerekiyor özellikle sağ kol. Kendine zaman tanı.

Nota okumasını öğren. Nota isimleri ve vuruş değerlerini bilmek ayrı bir iş. Keman dersinde anlatıldığında çok büyük vakit kaybı oluyor.

İtalyanca müzik terimlerini öğren. Yarın öbür gün birinden ders almaya kalktığında hoca sana bir şey öğretirken çok daha kolay anlaşırsınız.

Şu müzik terimleri ve nota kısmını internet üzerinden de rahatlıkla öğrenebilirsin.

Çok uzun yazdım farkındayım özür dilerim umarım faydalı olur.

Detaylı anlattığınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı