Kendi çapımda DOOM Eternal incelemem

DOOM serisi ile ilk tanışmam çok küçüklüğüme dayanıyor. Ben daha 6-7 yaşlarımda iken babam sürekli DOOM 3 oynar bende onu izlerdim. Uzun yıllardan beridir DOOM tarzı bir oyun yapılmayınca oyuncuların önüne ‘’Gerçekçi FPS’’ olarak adlandırılan Call of Duty ve Battlefield oyunları her sene aynı şekilde oyuncuların önüne sunuldu. 2016 yılı geldiğinde herkesin efsanesi DOOM yeniden duyurulmuştu ve adeta FPS oyunu böyle yapılır dercesine bir DOOM çıkmıştı karşımıza. 2016’da çıkan Reboot DOOM’u oynayacak bir sistemim olmadığından çıktığı yıl oynayamamıştım fakat en sonunda kendi sistemimi topladıktan sonra oynama şansım oldu, bitirdikten sonra DOOM Eternal için kolları sıvadım kafamdaki tek soru ise "Reboot DOOM’un üzerine daha ne ekleyebilirler ki?" sorusuydu. Açıkçası bu düşünceyle oyuna başladıktan sonra yanıldım diyebilirim. Oynanış olarak daha hızlı ve daha zor bir oyun DOOM Eternal. Oyun sizin asla saklanmanızı istemiyor. Mermin mi bitti, mermi kazanmak için savaşacaksın. Yaratıklara belirli bir hasarı verdikten sonra yakın saldırı veya testere ile öldüreceksin ki bu şekilde mermin ve canın yenilensin. Onlar senin için bir tehdit değil, sen onlar için bir tehditsin diyor oyun size resmen. Reboot DOOM’da yaratıklara ateş ettiğimizde yaratıklar parçalara ayrılmıyordu, bu da boşa sıkıyormuşuz hissiyatı yaratıyordu biraz. Fakat DOOM Eternal böyle değil, attığınız her mermide yaratık parçalanıyor ve üzerinde gözle görülür bir hasar bırakıyor. Bu da vuruş hissiyatını muazzam bir seviyeye çıkartıyor tabii ki. Her yaratığın bir zayıf noktası var eğer bunlara ateş etmezseniz yaratığı öldürmek için tüm cephanenizi boşaltabilirsiniz. Zayıf noktaya sıkıp yaratığı etkisiz hale getirmeniz ve aynı zamanda bunu yaparken çok hızlı hareket etmeniz gerekiyor çünkü artık düşman sayısı çok daha fazla ve eğlencesi de burada. Önceki oyuna göre bu oyunda eklenen duvara tırmanma, blood punch, alev silahı, dondurucu bomba gibi eklentilerde zaten fazla olan silah çeşitliliğini iyice artırmış. Grafiklerine söylenecek söz yok mükemmel. Aksiyon esnasında araya giren müziklerde oyunu daha da zevkli bir hale getiriyor. Kan ve vahşeti hat safhada yaşamak istiyorsanız ve baştan sona kadar durmaksızın aksiyon arıyorsanız hiç zaman kaybetmeden almalısınız. ID Software’ı bir konuda ayrı tebrik etmek istiyorum oyunun optimizasyonu çok çok iyi. Oyunun potansiyeli muazzam! Yılın oyunu bile olabilirmiş, zaten DOOM serisini bilmeyen yoktur Arcade FPS türünün atası, babasıdır. Hiç düşünmeden alın oynayın ve oynattırın.

Arada böyle incelemeleri çok beğendiğim oyunlar için Steam hesabımda da yapıyorum, bu incelemeyi burada sizlerle paylaşmak istedim.

Hocam genel olarak memnun değilim Windforce model kullandığım için biraz fazla ısınıyor. Zaten çoğu oyunda yüksek FPS değerleri için 720P'ye almaya çalışıyorum monitör 1080P o yüzden keyifli bir oyun deneyimi olmuyor açıkçası. Ama Doom serisi efsanelerdendir. Yeni ekran kartı alınca başlamayı planlıyorum.
O zaman ekran kartını değiştirdiğinizde oynanacaklar listesinin başına koymanızı tavsiye ederim. 😁
Benim de 7 aydan beri çalıştıramadığım oyundur kendisi.
Neyden dolayı?

Kısaca anlatayim oyunu 5-6 ay önce kurmuştum PC'ye zar zor 60 GB indirdikten sonra da oyun açılmamıştı bende konu oluşturdum açılmıyor diye rapor falan paylaştım bakan olmadı 1 hafta boyunca bende oyunu sildim. Şimdi tekrar kurdum aynı sorunu yaşıyorum.

Kısaca anlatayim oyunu 5-6 ay önce kurmuştum PC'ye zar zor 60 GB indirdikten sonra da oyun açılmamıştı bende konu oluşturdum açılmıyor diye rapor falan paylaştım bakan olmadı 1 hafta boyunca bende oyunu sildim. Şimdi tekrar kurdum aynı sorunu yaşıyorum.
Şu konuya baktın mı?

Geri
Yukarı