Kendi kendine sürekli konuşmak

whyGhosT

Kilopat
15 yaşındayım. Kendimi bildim bileli sürekli ama normal insandan çok çok fazla derecede kendimle konuşuyorum. Örneğin bir haber görürüm onunla kendi kendime yorum yaparım ama sesli yaparım. Dışarıdan okula giderken sesli olarak kendimle konuşurum ama sürekli konuşurum. Ama konuşunca kendimi iyi hissediyorum. Sizce bu duruma ne demelisiniz? Bunun sebebini yalnızlık olduğunu düşünüyorum.

Bu pek normal bir durum değil. Doktora gitmelisiniz.
Bende de problem olmuyor.
Normal bir şey bu. Siz "deli" değil, dediğiniz yalnızsınız. Bu anlık yalnızlık. Kendinizle konuşmak iyi hissetiriyorsa devam edin.
Çevrem hiç bir zaman düzgün olmadı. Hiç arkadaşım yok. Bu durumlar tetikledi beni ve kendimi bildim bileli bu durum var.

Bende de problem olmuyor.

Çevrem hiç bir zaman düzgün olmadı. Hiç arkadaşım yok. Bu durumlar tetikledi beni ve kendimi bildim bileli bu durum var.
Kötü arkadaşlıklar kurarak hayatınızı kirletmektense size zarar vermeyecek olan kendiniz ile konuşun.

Bazıları bunun akıl sağlığının tehlikede olmasının alameti olarak görüyor fakat bu doğru değil. Akıl sağlığı bozuk olanlarda geri cevap alınıyor. Mesela televizyon izlerken kendi kendine konuşuyor ve kumanda geri cevap veriyor.
Kendi kendine konuşmak iyi bir terapi yöntemi ve sorunlarını çözebilmek için uygun bir davranış diye düşünüyorum.
Evet yalnız biriyseniz yalnızlığınızla da ilgili olabilir ama kesin veya tamamen bu yüzden olmadığını düşünüyorum. Belki içinizde yaşadığınız ve başkalarıyla paylaşmak istemediğiniz şeylerdir. Belki de iç dünyanızı açmak istemiyorsunuzdur. Galiba erkeksiniz ve erkekler genelde duygular sanki ayıp şeyler gibi davranıyor. Tabi sadece fikir yürütüyorum. Belki tamamen sosyal ve kendini açmayı seven birisiniz ama deşarj olmak için bunu yapıyorsunuz.
Ben de bunu kafamın içinden sessizce yaparım ve deşarj olduğumu düşünüyorum. Bazen çok yorulduğum da oluyor gerçi. O zaman da kafamı dağıtıyorum ve beni rahatlatacak şeyler yapıyorum.
Yani eğer endişeleniyorsanız bana göre endişelenecek bir durum yok. 😊
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Aynı durum benim sevgilimde de var. Hatta bir ara kendi kendine konuşurken buldum onu. Hareketleri de sanki karşısında biri varmış gibiydi. Surat ifadeleri o şekildeydi. Hep kendi kendine konuşuyor çünkü onu anlayan tek oymuş. Sen hayatımda girdikten sonra azaldı bu dedi. Onun yalnızlığını giderdiğim için. Yani yalnızlıkla ilgili bir durum bu.

Bazıları bunun akıl sağlığının tehlikede olmasının alameti olarak görüyor fakat bu doğru değil. Akıl sağlığı bozuk olanlarda geri cevap alınıyor. Mesela televizyon izlerken kendi kendine konuşuyor ve kumanda geri cevap veriyor.
Kendi kendine konuşmak iyi bir terapi yöntemi ve sorunlarını çözebilmek için uygun bir davranış diye düşünüyorum.
Evet yalnız biriyseniz yalnızlığınızla da ilgili olabilir ama kesin veya tamamen bu yüzden olmadığını düşünüyorum. Belki içinizde yaşadığınız ve başkalarıyla paylaşmak istemediğiniz şeylerdir. Belki de iç dünyanızı açmak istemiyorsunuzdur. Galiba erkeksiniz ve erkekler genelde duygular sanki ayıp şeyler gibi davranıyor. Tabi sadece fikir yürütüyorum. Belki tamamen sosyal ve kendini açmayı seven birisiniz ama deşarj olmak için bunu yapıyorsunuz.
Ben de bunu kafamın içinden sessizce yaparım ve deşarj olduğumu düşünüyorum. Bazen çok yorulduğum da oluyor gerçi. O zaman da kafamı dağıtıyorum ve beni rahatlatacak şeyler yapıyorum.
Yani eğer endişeleniyorsanız bana göre endişelenecek bir durum yok. 😊
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Aslında sosyal olmayı çok seven bir insanımdır dediğiniz gibi fakat sosyalleşmeyi denememe rağmen yaşadığım sıkıntılardan ötürü yalnız kaldım ve kendi kendime gereğinden çok sık konuşmaya başladım. Yardımınız çok dokundu teşekkürler.

Sanırım ömrüm boyunca böyle devam edecek. Dostluk konusunda ümidimi kestim.
Daha yaşınız erken, arkadaşlık kurmadığını bir zaman sonra kendinizi sorgulayacaksınız ve kendinizde bir eksiklik arayacaksınız ama yok. Herkes fazla arkadaşı olacak diye bir olay yok, hatta arkadaşlık şart değil. İnsanlar ile konuşun ama asla güvenmeyiniz. Kendinize en düzgün arkadaşı arayın, bulacaksınız.
@ZimbabveliKahin isim çok yaratıcı :D

Yeni konular

Geri
Yukarı