Kendi Linux Dağıtımını Yapmak

Adamlara pardus yetiyor. Debian dünyanın en güvenli işletim sistemlerindendir. Ancak devletimiz debian kullanıyoruz demiyor, pardus kullanıyoruz diyor :)

Debian aynı zamanda kişisel sunucularda en iyi işletim sistemidir. Doğru kullanırsan kimse hackleyemez. Kaldı ki Free Software Foundation'ın, yani GNU'nun, Yani Richard Matthew Stallman'ın elinde debian. Dolayısıyla korkacak bir şey yok çünkü o adam bu dünyada bu tür şeylere en paranoyak yaklaşan ve kesinlikle özgür yazılımı savunmakta. Yani kısaca kimsenin bilgilerimize kolay kolay ulaşamayacağı bir gerçek :) Debian'da bir güvenlik açığı bulunduğunda bu açık saatler içinde maksimum bir günde kapatılır bunu biliyormuydun ? :)

Bu arada Richard Matthew Stallman dünyanın en bilindik hackerlarından birisidir :)
Bilmiyordum. Ama devlet Pardus'u kullanmıyor ki. Kullanıyor mu? Nereye gitsen, Windows XP veya 7 kullanıyorlar. Pardus hiç görmedim.

Askeriyede ve orduda kullanılıyor diye biliyorum. Dediğin gibi hala kapitalist bill amcanın tekelindeyiz :)

Unutmadan, bugün türkiyede hiçbir iş yeri pardus kullanmıyor, doğru. Peki ilginç bir şey söyleyim mi ? Özellikle özel sektörde şirket sahipleri ubuntu ön yüklü bilgisayarlar alıp şirket işlerini ubuntu'dan yapıyorlar. Hatta bunla ilgili bir örnek var. Ubuntu Forumda adam şirketini ubuntu'ya geçiş hikayesini anlattı. Adam bunu yapmış kendi şirketinde, windows'u bütün makinelerden silmiş, ubuntu yüklemiş. Çalışanlar soruyormuş, "Bu sisteme geçiş ne kadar tuttu ? Fiyatı uygunsa evimde de kullanabilirim, çok beğendim".
Adam "1 kuruş bile harcamadık" deyince milletin ağzı açık kalmış. Adamlar ubuntu'yu paralı sanmışlar. Eğer uygun fiyatlıysa alırım diyor :D Belki de ücretsiz diye kimse yüzüne bakmıyor ha ? :)
Ondan sonra çalışanları kendi ev bilgisayarlarına ve kişisel bilgisayarlarına da linux dağıtımlarını kurup denemeye başlamışlar ve bu tam 3 yıldır sorun çıkarmamış bu adamlara. Bütün şirket şu an linux kullanıyor başta millet soğuk bakmış "bu ne bee" demiş ama şimdi herkes memnun halinden. İstense yapılır yani :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı