Kendi Linux Dağıtımını Yapmak

fasteg

Hectopat
Yer
Rize
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Ben kendi linux dağıtımımı yapmak istiyorum. Bunun için hangi programlama dilini öğrenmem gerek veya neleri öğrenmem gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
#Reserved bunu bende düşünmüştüm. Bilen arkadaş varsa çok makbule geçer.

Python ve C dilini bilmeniz çok iyi olur.

Diğer taraftan dağıtım yapmaktansa uygulama geliştirmek, sevdiğiniz dağıtımların geliştirici ekibine dahil olabilir, yabancı dilininiz iyi ise Türkçe çevirilere destek olabilirsiniz. Bence olaya bu taraftan bakmanız daha iyi olacaktır. Zaten onlarca dağıtım var.

Manjaro-KDE sürümü Türk geliştiriciler tarafından hazırlanıyor. Geliştirici ekibe destek olmakla iyi bir adım atmış olursunuz. Manjaro-Tr forumlarında ekip ile iletişime geçebilirsiniz.

Açıkçası eğer illede linux camiasına katkıda bulunacaksanız C ve (veya) python öğrenin. Bu iki dil linux'ta en çok kullanılan diller. Bunun dışında @ademcal dediği gibi bir dağıtıma destek verirseniz daha iyi olur. Tek başınıza ne kadar ileri gidebilirsiniz ? Hemde elinizde hiçbir şey yok iken ? Piyasada o kadar çok dağıtım kirliliği var ki, bu kadar boş işle uğraşanlar yerine sadece -misal- bir dağıtımın test sürümünü, beta, alfa sürümünü bilgisayarına yükleyip, kullanmaya çalışıp, sürekli hata bildirimlerinde bulunsalar -Yazılım kısmına dokunmasalar bile- linux'un gelişmesine daha büyük bir katkıda bulunurlar.

Ancak gaza gelip kendinizi sorumlu hissetmenize gerek yok. Eğer gerçekten yardım etmek istiyorsanız yardım edin. Yok havam olsun, yok etmek zorundayım, kendimi sorumlu hissediyorum gibi bahaneleri unutun önce. Eğer programlama dilini sırf linux'a yardım için öğrenmeye kalkarsanız sonu hüsranla biter. Ben size python öğrenmenizi + blender kullanarak başlangıç olarak bir python oyunu yapmanızı tavsiye ederim. Blender'ın oyunlarını android'e port etmesi zordur ama Windows, Mac yada Linux için oyun çıkarabilirsiniz blender game engine ile. Python ile çalıştığı için python'ı bir oyun yazarak, eğlenceli bir şekilde öğreneceğinizi düşünüyorum :)

Başlangıç için python dememin sebebi çok basit ve kısa bir dil oluşu. C ve C++ tabiki kritik diller. Ama önce basitten başlayalım, cesaret gelsin :)

blender game - Google'da Ara

Biraz da ilham verelim :) Araştırın, rahatlıkla python öğrenebilirsiniz.

Python Programlama Dili

Python öğrenmek için tavsiye ederim. İngilizcesi olanlar ingilizce kaynaklara da başvursun.

Ayrıca python'dan sadece linux değil, android programlaması da yapabilir ve uygulamalarınızdan para kazanabilirsiniz ;)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı